NIMEKIRI: 100×10 000 m Guinnessi rekordjooksu avab Indrek Saar ja lõpetab Saskia Alusalu

Saskia Alusalu. Foto: Postimees/Scanpix
Saskia Alusalu. Foto: Postimees/Scanpix

Eesti Kergejõustikuliidu korraldamisel eeloleval laupäeval 30. juunil Kadrioru staadionil algava EV100 x 10 000 m Guinnessi rekordi jooksu avavahetust jookseb kultuuriminister Indrek Saar. 3. juulil lõppeva ürituse viimast vahetust jookseb aga taliolümpial 4. koha saanud kiiruisutaja Saskia Alusalu.

Start antakse 30. juunil kell 21. Indrek Saarelt võtab vahetuse üle teist vahetust jooksev rekordürituse idee autor Henri Kaarma, samal kuupäeval jooksevad veel järgnevad Andres Hellerma, Laura Maasik ja Marion Tibar. Kolm ööpäeva vältaval rekordiüritusele pääses osalema vaid 100 inimest, kelle seas on nii tippjooksjad, harrastajad, teiste alade tipud ja väljapaistvad inimesed teistelt elualadelt. Kolme viimast vahetust jooksevad 3. juulil kahekordne olümpiamedalist sõudmises Jüri Jaanson, Ott Pärna ja viimastel taliolümpiamängudel kiiruisutamises 4. koha saanud Saskia Alusalu.

Praegu kehtiv Guinnessi rekord 100×10 000 meetri teatejooksus püstitati 2015. aastal USAs Illinoi´s ja kehtiv rekordaeg on 69:06.52. Äsja toimus uus rekordiüritus, kui 24. mail läbis Inglismaa Kuningliku Õhujõudude meeskond distantsi ajaga 64:36.22. Guinness pole antud rekordit siiski veel kinnitanud.

Rekordiürituse idee pärineb jooksuharrastaja Henri Kaarmalt. „Sattusin vaatama massiteatejooksude Guinnessi rekordeid ja 100×10 000m ehk 100x100x100m teatejooks tundus Eestile tema 100. sünnipäeva puhul sobivat nagu valatult. Esimesed jooksjad, kellele sellest rääkisin olid Laura Maasik ja Roman Fosti, kes mõlemad kinnitasid, et tegu on väärt mõttega. See andis julgust asja edasi ajada. Nüüd koos EKJL-iga ideed teostades tõotab sellest saada suurem ja vägevam üritus kui ma algselt oleks lootagi osanud,“ rääkis Kaarma idee sünniloo.

Eesti rekordiürituse korraldustoimkonna ühe liikme Toomas Tarmi sõnul on eesmärk senine tulemus ületada igati reaalne. „Esmane miinimumeesmärk on rekord enda nimele saada, pole tähtis, kui suurelt. Selleks üritame keskmise etapiaja saada alla 40 minuti,“ sõnas Tarm. Et tegu on rekordiüritusega, on Guinnessi poolt ka kindlad reeglid seatud ja üheks olulisemaks nõudeks on, et rekordi püstitamiseks ei tohi ükski 100 osalejast oma etappi katkestada. Rekordüritusele sai kandieerida igaüks, kuid nimekirja saamise eelduseks oli meestel 10 km aeg vähemalt 37 minutiga.

100×10 000 m Guinessi rekordi jooksu stardijärjekord