Elery Zadonski võttis Eesti talvistel meistrivõistlustel üllatusvõidu

Elery Zadonski edestas lõpumeetritel Birgit Pihelgast. Foto: Marko Mumm/EKJL

Täna Tallinnas Lasnamäe kergejõustikuhallis alanud Eesti talvistel meistrivõistlustel võitIs meeste 1500 meetri jooksu ettearvatult Allar Lamp, ent naistest noppis samal distantsil üllatusvõidu põnevas lõpuheitluses 17-aastane Elery Zadonski.

Naiste 1500 meetri jooksus juhtis Jekaterina Patjuki puudumisel (teda vaevab väike vigastus) pikalt Birgit Pihelgas. Pärast paari ringi eraldus ta koos Elery Zadonski, Egle-Helene Ervini, Jana Treieri ja Astrid-Mai Barsegjaniga grupist. Kui joosta jäi kaks ringi, tõusis Zadonski Pihelgase kõrvale, kuid mööda veel ei saanud. Eesti meister selgus alles lõpuruudustikus, kus Zadonski napsas Pihelgase ees kuldmedali ajaga 4.48,57. Pihelgas kaotas talle 33 sajandikuga. Pronksi võitis Egle-Helene Ervin 4.49,89-ga.

“Lõpuspurt tõi mulle kuldmedali. Seda, et jooksu võitsin, sain alles pärast teada. Kõik käis nii kähku. Enne jooksu ma küll ei uskunud, et võidan. Eesmärk oli Pihelgase sabas püsida ja lõpus üritada. Algul ei julgenud ette minna, sest järsku ei kesta ära. Mul omal lõpuspurti eriti ei ole, aga tänane päev osutus minu jaoks heaks,” rääkis Zadonski Jooksuportaalile.

Meeste 1500 m jooksu vedas pikalt Priit Lehismets. Foto: Marko Mumm/EKJL
Meeste 1500 m jooksu vedas pikalt Priit Lehismets (nr. 303). Foto: Marko Mumm/EKJL

Meeste 1500 meetri tugevamat ehk teist jooksu, mis osutus aeglase algusega taktikajooksuks, vedas pikalt Treeningpartneri esindaja Priit Lehismets. “Mõtlesin Priit Ausi ja Allar Lambi taga joosta. Lootsin, et keegi läheb ette, aga ei läinud. Taoline ees jooksmine võttis ikka tühjaks,” lausus Lehismets Jooksuportaalile.

Kaks ringi enne lõppu kiirendas Allar Lamp ja rebis end kohe grupist lahti, kasvatades edumaad. Talle võttis järgi Olavi Allase (KJK Järvala), kuid Lampi ta kätte ei saanud. Vahe nende vahel kasvas. Lamp juhtis viimasel ringil terve sirge jagu ning võitis Eesti meistritiitli ajaga 3.57,99, olles ainus nelja minuti piiri alistaja. Uskumatuna tundus tõsiasi, et hõbemedalile tuli nõrgema ehk esimese jooksu võitja Argo Jõesoo (EMÜ SK) ajaga 4.01,13. Pronks kuulus teist aastat järjest Olavi Allasele 4.04,06-ga.

Allar Lambi sõnul oli tal algul plaan jätta kõik viimase 250 meetri peale homset 3000 meetri starti silmas pidades. “Kuna esimene jooks osutus arvatust kiiremaks, vaatasin 1000 meetri peal, et asi võib ajaliselt kriitiliseks minna. Nii pidin ise ette jooksma ja hakkasin vaikselt kerima,” ütles Lamp Jooksuportaalile. Kuna põhikonkurendid viibivad välismaal, siis tunnistas Lamp, et tänane võit tuli selle võrra kergemalt.

Olavi Allase jäi oma pronksiga väga rahule, kuna on pärast haigust saanud kolm korda lõigutrenne teha. “Sel nädalal tundsin ka väsimust ja puhkasin paar päeva. Jõesoo panek esimesse jooksu oli korraldajate viga, sest ta võitis karikavõistlustel 3000 meetrit 8.45-ga. Aeglane jooksu algus maksis mulle hõbeda,” leidis Allase. Mehe sõnul tundis ta Lambi spurdi ajal end veel täiesti värskena. “Üksi läks Allari ja grupi vahel joostes raskeks,” tunnistas Allase.