2. Ultima Thule maratoni võitis Margus Luhtoja

Margus Luhtoja võitjana Ultima Thule maratoni finišis. Foto: Tambet Allik

Täna Kuressaare lossihoovist alanud ja sealsamas lõppenud ning osaliselt maastikul kulgenud 2. Ultima Thule maratoni võitis Margus Luhtoja, kes alles kuus päeva tagasi püstitas SEB Tallinna Maratonil isikliku rekordi 2:43.01.

Arvestades, et eelmisest maratonist on möödas vähem kui nädal, suutis Luhtoja vaatamata sellele joosta välja aja alla kolme tunni. Tema lõpuaeg täna 2:54.45. “Seda oli arvata, et läheb raskeks. Lootsin paremat, aga tugev vastutuul murdis pikkadel sirgetel mu ära. 30 kilomeetril hakkasin kannatama. Säärelihased ja reie tagalihased tundusid läbi olevat, sees läks ka iga kilomeetriga järjest tühjemaks,” tunnistas Luhtoja ajakirja Jooksja Jooksuportaalile. Mees alustas kiirelt, võttes poolmaratoni liidergrupile järgi.

Luhtoja tahtis ise joosta täna aega alla 2:48. “Oleks ilmastikuolud olnud soodsamad, aga mis seal ikka. Ma ei kurda. Starti minnes Tallinna maraton jalgades tunda ei andnud. Eks ta rohkem iseendaga võitluseks läks,” lisas Luhtoja. Algselt stardinimekirjas üles antud Luhtoja konkurent ja mullune Ultima Thule võitja Mairo Mändla registreeris end võistluspäeval ümber poolmaratonile, sest polnud seekord maratoniks valmis.

Teise koha sai samuti kuus päeva tagasi Tallinnas maratoni jooksnud Anti Toplaan. Kui pealinnas fikseeriti tema tulemuseks 3:12.22, siis täna 3:16.10. “Hommikul jäi mul soojendus tegemata ja jooksin kohe starti. Nii läksid esimesed kaks kilomeetrit soojenduseks. Tunne oli hea ja suutsin hoida tempot lõpuni,” kommenteeris Toplaan pärast finišeerimist. Talle pakkus algul konkurentsi Taavi Tuisk, kes püsis Toplaanest 50 meetrit tagapool, kuid edasi hakkas iga kilomeetriga kaugemale maha jääma.

Kolmandana lõpetaski Taavi Tuisk ajaga 3:20.52. Arvestades, et tegemist on mehe esimese jooksuvõistlusega sel aastal, võib tulemust pidada igati korralikuks. “Jõudsin ajaliselt sinna, kuhu arvasin, et võiks jõuda. Lühikesi distantse ei kannata tervis väga kihutada. Kodurajad ka, peab ikka tulema. Eraldi ma maratoniks trenni pole teinud. Jooksin talvel ja kevadel rahuliku tempoga pikki otsi. Olen sel aastal kaks seikulusspordi võistlust teinud ja ühe militaarretke. Täna hoidsin esimesel tunnil ennast tagasi, teine läks isegi liiga kiireks, mistõttu kolmandal tunnil pidin rohkem kannatama,” lausus Tuisk ajakirja Jooksja Jooksuportaalile. Tema isiklik rekord on 3:13.37, mille jooksis 12 aastat tagasi USA-s ja kiiremal rajal kui seda on Ultima Thule trass.

Naistest võitis Ultima Thule maratoni ajaga 3:43.57 saarlanna Annika Vaher, kes pidas tänast maratoni enda jaoks väga raskeks. 25. kilomeetril vajas ta isegi turgutamist. Teise koha sai Marika Roopärg (Täppsportlased) ajaga 4:00.49 ja kolmanda koha Anne-Li Tilk 4:01.58-ga.

Poolmaratonil võttis võimsa võidu tallinlane Mardo Lundver tänast tuult ja osaliselt maastikul kulgenud raja kohta suurepärase tulemusega 1:17.49, mis on ka noore mehe isiklik rekord. Teiseks tuli soomlane Aki Niemi ajaga 1:21.40. Kolmas koht kuulus mulluse Ultima Thule maratoni võitja Mairo Mändla isale Tarmo Mändlale ajaga 1:24.36. Tema poeg lõpetas isa järel 4. kohal 1:26.58-ga. Naistest võitis poolmaratoni saarlanna Taimi Kangur ajaga 1:40.10. Järgnesid Helina Pärn 1:45.52-ga ja soomlanna Aino Hokkanen 1:46.08-ga.