Aasta sportlased 2019 on Magnus Kirt ja Kelly Sildaru

Magnus Kirt. Foto: Raigo Pajula/EOK
Magnus Kirt. Foto: Raigo Pajula/EOK

Eesti Olümpiakomitee „Spordiaasta Tähed 2019“ galal pälvis aasta meesportlase Kristjani teist aastat järjest odaviskaja Magnus Kirt. Aasta naissportlase tunnustuse sai freestyle-suusataja Kelly Sildaru.

Kirt tegi särava hooaja, kuhu kuulusid maailmameistrivõistluste hõbemedal, Teemantliiga võit ning uus Eesti rekord 90,61.

Magnus Kirt ütles, et on väga suur au jälle Kristjanit käes hoida. „On olnud väga huvitav aasta – on olnud rõõmu, eesmärkide täitumist, hetki, mis toovad tagasi kahe jalaga maa peale ja panevad ka väikeseid asju uuesti väärtustama. Tahaksin anda au ka nominentidele ja teistele Eesti sportlastele, sest erinevatel ajahetkedel on kõik pakkunud põhjust uhkust tunda, et oled eestlane. Minu taga on tiim, kes on tohutult panustanud minu tegemistesse ning see näitab ka tiimi tähtsust ja ühtekuuluvustunde olulisust nii spordis kui ka muudel aladel. Sport on minu jaoks kui magus sosin kõrvus, mis paneb südame tuksuma. Kindlasti pole ma õpikunäide sportlasena, aga olen näide, et ei endale ega teistele ei saa panna ette piire,“ ütles Kirt tänukõnes.

Teised nominendid aasta meessportlase auhinnale olid maadleja Heiki Nabi, kümnevõistleja Maicel Uibo ning rallisõitja Ott Tänak. Nabi võitis maailmameistrivõistlustelt kreeka-rooma maadluses pronksmedali. Tänak võitis kuus MM-etappi ning tuli esimese eestlasena autoralli maailmameistriks ning Uibo teenis isikliku rekordiga 8604 punkti MM-hõbemedali ja lõpetas kümnevõistluse aasta maailma hooaja edetabeli kolmanda mehena.

Kelly Sildaru. Foto: Raigo Pajula/EOK
Kelly Sildaru. Foto: Raigo Pajula/EOK

Kelly Sildaru valiti neljandat aastat järjest Eesti aasta noorsportlaseks, kuid aasta naissportlase Kristjan on talle esimene. Kelly Sildaru tuli 2019. aasta alguses tol hetkel veel 16-aastasena freestyle-suusatamises naiste rennisõidu maailmameistriks ning teenis mullu ka X-Mängudel pargisõidus kulla, rennisõidus hõbeda ja Big Airis pronksi.

Kelly Sildaru sõnul oli lõppenud hooaeg tema seni raskeim. „Alates sellest, et tulin tagasi vigastusest ja tiheda võistlusgraafiku tõttu oli mul hoooaja vältel palju väiksemaid vigastusi. Aga see oli ka minu kõige edukam hooaeg. Ja nüüd hoian ma käes oma elu esimest Kristjanit! Suur tänu kõigile, et mulle kaasa elate, see tähendab mulle väga palju,“ ütles Sildaru gala lavalt Kristjanit vastu võttes.

Teised nominendid aasta naissportlase auhinnale olid tänavu naiste maailma edetabelis Eesti seni kõrgeimale, 14. kohale kerkinud tennisist Anett Kontaveit, MM-il pronksi võitnud maadleja Epp Mäe ja Euroopa parimaks naismängijaks valitud disc-golfar Kristin Tattar, kes võitis nii Kanada kui ka USA meistrivõistlused ning tuli MM-ilt tagasi 6. kohaga.

Aasta võistkond 2019 valiti rallipaar Ott Tänak ja Martin Järveoja, kes võitsid kuus MM-etappi ning tulid esimeste eestlastena autoralli maailmameistriks. Nominendid auhinnale olid veel Eesti naiste võrkpallikoondis, kes võitis Euroopa meistrivõistluste valikturniiril oma alagrupi ning pääses EM-finaaliturniirile, kusjuures olümpiaprogrammi kuuluvatel pallimängualadel pole ükski teine Eesti koondnaiskond varasemalt suurturniirile pääsenud; EM-finaalturniiril juba viiendat korda mänginud Eesti võrkpallimeeskond ning maailma tippu kuuluv kurlingu segapaar Marie Turmann – Harri Lill, kes teenisid 2019. aastal MM-il 5. koha ja MK üldarvestuses 7. koha.

Marek Vister. Foto: Raigo Pajula
Marek Vister. Foto: Raigo Pajula

Aasta treener 2019 auhinna teenisid Indrek Tustit ja Marek Vister, kelle juhendamisel treenib odaviskaja Magnus Kirt. Auhinda vastu võtnud Marek Visteri sõnul on Kristjani nominent olla ja sealjuures valituks osutuda suur au. „See kõik on võimalik tänu Magnuse tööeetikale ja heale realiseerimisele. Tema professionaalne suhtumine sporti võiks olla eeskujuks kõigile neile, kes soovivad olla kõrgemas konkurentsis. See vankumatu sõprus, kogemus, õppetunnid ja emotsioonid on kindlasti pingutamist väärt,” lausus Vister.

“Mul on väga hea meel ja olen tänulik selle üle, et Magnuse ümber on tiim, kes annab oma panuse selle nimel, et sportlane saaks realiseerida maksimaalset säravat tulemust. Sügav kummardus kõigile nominentidele, sportlastele, treeneritele ja eriti neile treeneritele, kes on Magnusest voolinud selle atleedi, kes ta täna on. Isa Peeter Kirdi elupõhimõtete järgi oma sporditeed alustades ning tema treenerid Urmas Uhtjärv, Raimond Luts, Toomas Merila ja Risto Mätas on kõik Magnusele olulise jälje jätnud. Meil on Indrekuga vedanud, et oleme saanud jätkata nende hästi tehtud tööd. Aga palju on veel minna, jätkame tööd. Aitäh ja head olümpiaaastat!“

Nominendid Aasta treener 2019 auhinnale olid veel Eesti võrkpallinaiskonna treener Andrei Ojamets, kergejõustiklaste-mitmevõistlejate Maicel Uibo ja Johannes Ermi treener Petros Kyprianou ning freestyle-suusataja Kelly Sildaru treener Tõnis Sildaru.

Aasta meessportlane, naissportlane, võistkond ja treener selgusid rahva, spordiajakirjanike ja spordiorganisatsioonide hääletustulemuste liitmisel. Võrdsete lõplike punktide korral pälvis kõrgema asetuse spordiajakirjanike hääletusvoorus parema koha saavutanud sportlane. Võitjate väljaselgitamisesse andsid oma panuse rahvahääletusel koguni 80 459 unikaalset hääletajat, mida on mullusest enam kui veerandi võrra rohkem. Samuti osalesid hääletusel 67 spordiorganisatsiooni ning 43 spordiajakirjanikku.