4. Ultima Thule maratoni võitsid Klarika Kuusk ja Allan-Peeter Jaaska

Klarika Kuusk. Foto: Heleri Keeman
Klarika Kuusk. Foto: Heleri Keeman

Saaremaal täna toimunud 4. Ultima Thule maratoni võitsid esimest korda sel maratonil osalenud klubi Treeningpartner jooksja Klarika Kuusk ja Allan-Peeter Jaaska, mõlemad jooksid vähem kui nädal tagasi ka Tallinna Maratonil.

Ajaga 3:11.18 üldarvestuses 5. kohal finišeerinud Klarika Kuusk osales Ultima Thulel esimest korda ja pidas rada enda jaoks igavaks. “Tänu sellele, et esimesed 25 kilomeetrit jooksin pundis, nii oli vähe lõbusam. Valisin selle taktika, et hakkan vaikselt minema, ega ma ei teadnud, et sinna liidritega ühte gruppi satun. Rääkisime omavahel juttu. Viimased kilomeetrid läksid raskeks. Kui võrrelda Tallinna Maratoniga, siis Tallinna rada oli kerge. Saaremaal puhus mere ääres tuul vastu. Samas viimane lõpp tuli ootamatult ja kiiresti,” ütles Kuusk ajakirja Jooksja Jooksuportaalile.

Ta arvas algul, et kui jookseb maratoni läbi ajaga 3:15-3:20, siis jääb rahule. Samuti sel juhul, kui finišeerib kümme meetrit enne teist naist. “Läks isegi paremini. Selline aeg tuli ilma erilise pingutuseta,” märkis Kuusk. Kuus päeva pärast läinud pühapäeva Tallinna Maratoni uuest üks maraton joosta, seekord Saaremaal, ei olnud tema jaoks probleem. “Juba esmaspäeva hommikul käisin 8 km pikkust hommikujooksu tegemas. Õhtul sõitsin taastumiseks 22 km jalgrattal. Taastun kiiresti. Eks see ole natuke peas ka kinni. Ega ma ei ole eriline tempomeister olnud,” sõnas Kuusk.

Täna tall eesmärki kellegist niiöelda hammastega kinni hoida ei olnud. “Jooksin nii, et endal hea oleks. Kasutasin ära teiste tuules jooksmist. Praegu liigun tõusvas joones. Ehk saan oma kanna ka terveks pärast hooaega, siis üritan järgmise aasta ka veel trenni teha. Parema jala kannal on põletik sees. Olen valuga harjunud,” lausus Ultima Thule võitja. Ta lubas ka Tartu Linnamaratonil joosta, kuigi ei ole veel end sinna kirja pannud. “Lähen sinna igatahes,” kinnitas Kuusk. Teise koha sai Saaremaal Kertu Kula ajaga 3:34.48 ja kolmanda koha Marika Roopärg 3:58.31-ga.

Meestest võitis Ultima Thule maratoni Allan-Peeter Jaaska tulemusega 3:07.24. Jaaska pidas tänast maratoni enda jaoks igati õnnestunuks, sest kestsis hästi lõpuni. “Kuni 25 kilomeetrini jooksime nelja-viiekesi pundis, siis tõstsin vähe tempot ja punt lagunes, aga Anti hoidis pinget siiski lõpuni peal. Õnneks suutsin ise tempos püsida. Hea korraldus ja ka ilm, kuigi pisut tuuline, aga see vist Saaremaal alati selline,” sõnas Jaaska.

Kuus päeva tagasi jooksis ta Tallinnas maratoni täpselt kolme tunniga. “Nädala sees käisin kaks korda kergelt jooksmas ja päris Tallinna maratoni tempos polnud plaanis täna minna. Eks see nädal vähevõitu on. Enda arust kaks nädalat suht hea, aga tahtsin Saaremaal ka ükskord ära käia,” lisas Jaaska.

Teisena lõpetas samuti Tallinnas isikliku rekordi lähedale 3:05 jooksnud saarlane Anti Toplaan 3:08.48-ga. Tema sõnul moodustus viieliikmeline juhtgrupp esimese viie kilomeetriga. “Pakkusin Jaaskale võimalust eest ära minna, aga ta ei tahtnud. Vedasin kogu gruppi, pärast Vaivere külast läbijooksu isegi Klarika Kuusk ette. Ütlesin, et nii see nüüd küll ei lähe, peab ikka järgi võtma,” rääkis Toplaan. Vahe tekkis ta Jaaskaga Kudjape terviserajalt Kuressaare suunas tagasi tulles. “Sain aru, et ma ei suuda temaga võistelda, kuna ta näitas ka Tallinna maratonil paremat minekut. Vahe kärises 100 meetrile ja lõpuks veelgi.”

Võimsa lõpuspurdi tegi ajaga 3:10.22 mullust kolmandat kohta kaitsnud Vladimir Frolov, tõustes just tänu sellele kolmandaks. “Kui ma oleksin tempot alla lasknud, oleksin oma teise koha kaotanud. Teise ja kolmanda koha saavutamine on viimase kolme aastaga Ultima Thulel nõudnud oluliselt kiiremat jooksmist,” arvas Toplaan. Esikolmikul kujunesid täna lõpuajad kolm minutit kõigil kehvemaks kui 8. septembril Tallinna Maratonil.

Ultima Thule maratoni raames peetud poolmaratoni võit jäi Saaremaale. Selle võttis Mairo Mändla ajaga 1:23.26. Teisena jõudis Kuressaare lossihoovi finišisse Eero Heinmets 1:28.43-ga. Kolmandaks tuli Saaremaad väisanud maltalane Matthew Mirabelli ajaga 1:34.59. Naistest olid poolmaratoni kiiremad Kristi Helekivi (1:38.22), saarlanna Taimi Kangur (1:48.50) ja saarlanna Kairit Lindmäe (1:55.19).

10 km jooksu võitis meestest Danel Taur ajaga 39.20 ja naistest Eliise Hoogand ajaga 44.53.

4. Ultima Thule maratoni kõik tulemused