70-aastane Arnold Nõmm üllatas kõiki medalivõiduga

Arnold Nõmm (vasakul) Tallinna spordihallis veteranide Eesti meistrivõistluste autasustamisel. Pjedestaali kõrgeimal astmel kahekordne Euroopa meister Margus Kirt. FOTO: Anneli Tender
Arnold Nõmm (vasakul) Tallinna spordihallis Eesti veteranide meistrivõistluste autasustamisel. Pjedestaali kõrgeimal astmel Margus Kirt, paremal Raido Raspel. FOTO: Anneli Tender

10. märtsil 70-aastaseks saanud Arnold Nõmm üllatas kõiki ja ka iseennast, võites oma sünnipäeval Tallinnas Eesti veteranide talvistel meistrivõistlustel 3000 m jooksus hõbemedali.

Vanusekoefitsendi põhjal teiseks tulnud Nõmme edestas vaid 50-aastane Margus Kirt, kes mullu suvel võitis oma vanuseklassis (M50) 800 m ja 1500 m Euroopa meistritiitli. “Praegu veel kannatab joosta. Mõtlesin, et teen katse ära, milleks ma võimeline olen. Tahtsin sünnipäeva seekord teistmoodi ja meeldejäävalt tähistada. Iga kord on oldud söögilaua taga,” põhjendas Nõmm ajakirja Jooksa Jooksuportaalile võistlustele minekut.

Medalimõtteid tal enne jooksu küll polnud. Nõmm käis pärast võistlust kiirelt duši alt läbi ja pani ülikonna selga, et enne bussi peale minekut söögikohta külastada. “Jäin tribüünile ootama tulemusi. Järsku hüüti minu nime. Teistel olid alles dressid seljas. Võis jääda mulje nagu oleksin ülikonnas jooksnud,” naljatles Nõmm.

Mees hakkas jooksmisega tõsisemalt tegelema alles viis aastat tagasi, kui sai pööripäevajooksudel ja Saaremaa kolme päeva jooksul osalenud pojalt spordipisiku. “Lugesin ajalehest, et grupivend, kes minu eakaaslane, käis välismaal jooksmas. Mõtlesin, et tema saab joostud ja miks mina ei peaks. Õhtuti proovisin kilomeeter-poolteist korraga,” meenutas Nõmm. Nüüd peab ta vastu isegi poolmaratoni.

Mees teeb sporti eelkõige tervise huvides. “Kui paar päeva ei liiguta, siis pole veel hullu, aga kui juba nädal vahele jääb, läheb hingamine paigast ja liigesed hakkavad valutama. Varem mul ikka õlad ja selg valutasid. Jooksmisega kadus see probleem ära,” ütles Nõmm.

Mees jookseb iga päev kuus kilomeetrit, vahel rohkem. Talvel mõnikord ka suusatab. Kui väljas läks veebruari lõpus väga külmaks, väntas velotrenažööril. Parema meelega liigutaks ta end ikka õues. Sõbralik jooksjate seltskond meelitab Arnold Nõmme ka suurtele jooksudele. Mullu suvel sai ta Paide-Türi rahvajooksul, toona veel 69-aastasena 13,6 km distantsil oma vanuseklassis (M65) teise koha.