89. Suurjooksu ümber Viljandi järve võitsid Ibrahim Mukunga Wachira ja Luna-Aleksandra Lagoda

Ibrahim Mukunga Wachira ümber Vilandi järve jooksul. Foto: Mallor Malmre
Ibrahim Mukunga Wachira ümber Vilandi järve jooksul. Foto: Mallor Malmre

Täna toimunud 89. Suurjooksu ümber Viljandi järve,  mis on koos Rabajooksuga Eesti üks vanemaid spordiüritusi, võitis kolmandat korda järjest keenialane Ibrahim Mukunga Wachira, naistest osutus kiireimaks vaid 13-aastane Luna-Aleksandra Lagoda.

Mukunga, kes noppis konkurentide ees ka esimese vahefiniši Huntaugu mäel ja teise vahefiniši auhinna Orika sillal, jõudis Viljandi staadionile finišisse esimesena, läbides ligi 12 km pikkuse distantsi ajaga 36.52. Tema treeningpartner Tiidrek Nurme kaotas keenialasele 45 sekundiga (37.37).Tiidrek Nurme sõnul võib krossijooksu pidada Mukunga leivaks. “Ega me Allariga kumbki ei mõelnud starti minnes teisele või kolmandale kohale. Ikka tahtsime võita. Olen kolm korda Viljandi järve jooksul võistelnud, aga tänane jooks osutus kõige aeglasemaks just rajaolude tõttu,” ütles Nurme ajakirja Jooksja Jooksuportaalile.

Kui Mukunga keeras soise koha suunas, siis ei saanud ka konkurendid ringi minna. “Olime põlvini soos, jooksmiseks seda nüüd küll nimetada ei saanud. Pärast sood jätkus libe rada nagu oleks jää peal,” meenutas Nurme tänast jooksu. Nii tuli tema lõpuaeg tavalisest minuti võrra aeglasem. Kuna Nurme tegi enne Viljandi järve jooksu 37 kilomeetri pikkuse krossi, otsustas ta tänasel jooksul startimise viimasel hetkel. 5. mail Elvas Eesti murdmaajooksu meistrivõistlustel ta ei osale. Küll aga võistleb Nurme 19. mail Londonis Euroopa võistkondlikel karikavõistlustel 10 000 m distantsil.

Kolmanda koha sai täna ümber Viljandi järve jooksul Nurme klubikaaslane Allar Lamp (TÜASK) ajaga 37.59. Kuue hulka mahtusid veel lätlane Reinis Hartmanis, Ilja Nikolajev ja Raido Mitt. Allar Lamp jõudis Viljandis poodiumile esimest korda, varem on ta ümber Viljandi järve jooksul osalenud veel ühe korra. “Mukunga tegi soos suurema vahe sisse. Jooksin Tiidrekuga koos kuni 9 kilomeetrini. Põllu peal langusel sai Tiidrek eest ära. Mul oli väsimuse aste seal juba sees, tuli lõpuni ära kannatada. Rada osutus kohati libedaks, pidin vaatama, kuhu jala panen,” lausus Lamp.

Orika sillale jõudis naistest esimesena 13-aastane Luna-Aleksanda Lagoda, keda juhendab treener Harry Lemberg. Väikese vahega järgnesid talle üksteise järel Olga Andrejeva ja Leila Luik. Kui Lagoda suutis liidrikohal edasi joosta ja võtta kindel võit ajaga 45.29, siis järgmiste kohtade osas toimus rajal muutus. Teiseks tõusis Laura Maasik (Nõmme KJK), kes finišeeris ajaga 46.02.

“Läksin omas tempos, jälgisin, et alguses tõusudel ja pehmel pinnasel liiga palju jõudu ei kulutaks ning kergematel lõikudel ära taastuks. Pigem ehk jooksin teistega võrreldes kiirenevalt. Teisele kohale tõusin 4-5 kilomeetril. Lõpukilomeetrid tegid Head Inimesed jälle kõva häält – see aitas väga palju kaasa. Nii mina kui Raido Mitt saime tänu neile lõpuspurdiks palju jõudu juurde,” rääkis Maasik ajakirja Jooksja Jooksuportaalile. Viljandi järve jooksul on kogu tema perekond omal ajal pjedestaalil olnud. “Sellepärast on eriti hea meel, et sain ka ajaloolisel jooksul hea vormi realiseerida,” märkis Maasik.

Olga Andrejeva langes kolmandaks lõpuajaga 46.35, ent pidas siiski vastu Leila Luige ees. “Esimestel kolmel kilomeetril käis võitlus minu, Leila ja Laura vahel. Peale mäge asfaldi laskumisel kiirendasin ja püüdsin Laura ja Leila kinni, kuid silla peal pehmemal maastikul maksin tehtud kiirenduse tõttu lõivu, tempo langes ja Laura läks mööda,” tõdes Andrejeva. Edasi jooksis ta Laura Maasiku järgi, kuid vahe kasvas. “Peale Varssavis katkestatud maratoni sain aru, et vorm jätab soovida ja oleks hea kui Viljandis esikolmikusse jõuaksin,” lisas Andrejeva. Enne Luike finišeeris veel 4. kohal Minna Kuslap (SK Jooksupartner). Leila Luik pidi leppima 5. kohaga.

89. Suurjooksu ümber Viljandi järve tulemused