Aasta Kergejõustiklase nominentide seas on viis kesk- ja pikamaajooksjat

Kui Liina Luik täitis Rio olümpianormi Pekingi MMil, siis Lily Luik üritab seda teha Valencia maratonil. FOTO: ANDRES PUTTING/EKSPRESS MEEDIA
Aasta Kergejõustiklane 2015 erinevate kategooriate nominentide seas on viis kesk- ja pikamaajooksjat – Roman Fosti, Liina Luik, Andi Noot, Heleene Tambet ja Rasmus Kisel.
Aasta meeskergejõustliklase nominentide hulgas on üles antud spordiklubi Stamina radadesse kuuluv Roman Fosti, kes saavutas tänavu rasketes ilmastikuoludes toimunud Pekingi MMil maratonijooksus 20. koha ajaga 2:20.35, kindlustades kohaga pääsu 2016. aasta Rio olümpiale. Tänavu võitis Fosti Eesti meistritiitli poolmaratonis, pikas krossis ning tuli teiseks 10 000 m jooksus.
Aasta naiskergejõustliklase üheks nominendiks on isikliku rekordiga 2:39.42 Pekingi MMil 27. koha saanud Liina Luik (TÜASK), kes samuti täitis Rio olümpiamängude normi. Luik tuli tänavu Eesti meistriks ekidenis ja murdmaajooksus ning võitis hõbemedali Jeketerina Patjuki järel 5000 m jooksus.
Meeste noorsoo (U-23) klassis peretendeerib teiste seas Aasta Kergejõustiklaseks Tartu spordiselts Kalev esindaja Andi Noot, kes parandas isiklikku rekordit 800 m (1.50,87) kui ka 1500 m (3.42,45) jooksus ning saavutas Tallinnas noorsoo EMil 5. koha. Noot võitis tänavu Eesti meistritiitli talvistel võistlustel noorsoo klassis 800 m ja 3000 m distantsil ning kolm Eesti meistritiitlit täiskasvanute arvestuses – 800 m, 1500 m ja 4 km murdmaajooksus.
Naiste noorsoo arvestuses pürib Aasta Kergejõustiklaseks Heleene Tambet, kelle parimaks saavutuseks on tänavu joostud 10 000 m noorsoo klassi Eesti rekord 34.32,68. 5000 m distantsil parandas ta isiklikku rekordit, saadeks ajaks 16.48,33.
Juunioride ehk U-20 arvestuses on ainsa keskmaajooksjana nominendiks Rasmus Kisel, kellele kuulub sellest aastat 600 m sisetippmark 1.21,94 ja 800 m isiklik rekord 1.51,21. Kisel võitis esikoha juunioride Euroopa klubide karikavõistluste B-grupis, samuti juunioride Eesti meistrivõistlustel 300 m ja 800 m distantsil. Eesti talvistelt meistrivõistlustelt kuulub talle 800 m ja 4×400 m teatejooksus teine koht. 800 m jooksus võitis ta Eesti meistrivõistlustel pronksi.
Aasta kergejõustiklased valitakse kergejõustikufännide, meedia (spordiajakirjanikud), EKJLi liikmesklubide ja (kehtivat kutsetunnistust omavate) kergejõustikutreenterite poolt hääletamise teel. Kõik eelpool nimetatud sihtrühmad saavad hääletada igas arvestuses ühe sportlase poolt. Eesti Kergejõustikuliit valib aasta kergejõustiklased järgmistes arvestustes – täiskasvanud: aasta kergejõustiklane 2015 (naine ja mees), U23: noorsooklassi aasta kergejõustiklane (naine ja mees), U20: juunioride klassi aasta kergejõustiklane (naine ja mees), U18: A-klassi aasta kergejõustiklane (naine ja mees).
Aasta kergejõustiklaste valimisel on häälte osakaalu jaotus järgmine: EKJL liikmesklubid 25%, meedia esindajad 25%, treenerid 25%, kergejõustikufännid 25%. Juhul, kui mingis kategoorias jääb mitu sportlast esikohta jagama, siis otsustab kategooria võitja Eesti Kergejõustikuliidu juhatus. Aasta kergejõustiklaste nimed avaldatakse Eesti kergejõustikauhinnad 2015 üritusel 27. novembril ning neid tunnustatakse auhindadega.
Hääletamiseks on vajalik iga nimetatud gruppi kuuluva inimese poolt aasta kergejõustiklaste valimissedeli täitmine online-keskkonnas. Hääletamine kestab kuni 16. novembrini.