Aasta sportlased on Rasmus Mägi ja Ksenija Balta

Rasmus Mägi. /Foto: Tairo Lutter/POSTIMEES/SCANPIX

Täna õhtul toimunud “Spordiaasta tähed 2016” auhinnagalal kuulutati välja lõppeva aasta parimad sportlased, kelleks osutusid tõkkejooksja Rasmus Mägi ja kaugushüppaja Ksenija Balta.

Rasmus Mägi jooksis olümpiafinaalis uue Eesti rekordi ja saavutas kuuenda koha. Ajalooraamatutesse kirjutatakse Mägi nime taha Eesti kiirjooksjate seni kõigi aegade parim olümpiakoht.

Konkurents aasta meessportlase tiitlile oli tänavu eriliselt pingeline. Nii spordiajakirjanikelt kui ka spordiorganisatsioonidelt sai kõige enam punkte Gerd Kanter, kuid rahvahääletusel jäi tema häälte arv madalaks. Nii sööstis ette rahvahääletuse võitnud Rasmus Mägi, kes oli teeninud ka ajakirjanikelt ja spordiorganisatsioonidelt Kanteri järel enim punkte. Teised nominendid jäid neist juba märksa pikemalt maha.

Aasta meessportlane, naissportlane, võistkond ja treener selgusid rahva, spordiajakirjanike ja spordiorganisatsioonide hääletustulemuste liitmisel. Spordiorganisatsioone osales aasta parimate valimisel 63 ja spordiajakirjanikke 44, rahvahääletusel anti oma soosikute poolt rekordiliselt ligi 106 000 häält.

Balta võitis Kristjani teist korda – tema eelmine aasta naissportlase tiitel pärineb aastast 2009. Auhinda Allar Levandilt vastu võttes tänas Balta kõiki oma toetajaid ning ütles: „Võttis alles aega – 7 aastat. Loodan, et järgmisel aastal teen selle tulemuseks!“

Ksenja Balta, kes naases edukalt tippsporti pärast pikka vigastuspausi, lisas oma tänukõnes: „Pole tähtis, palju kordi sa kukud, vaid et sa ikka püsti tõused. Aitäh, et olete olnud minuga ja tean, et olete ka järgmisel aastal!“

Balta võitis kaugushüppes Rio olümpial kuuenda koha, EM-il neljanda koha ning sise-MM-il 7. koha. Aasta naissportlase tiitlile oli ta spordiajakirjanike ja spordiorganisatsioonide valikus kindel liider. Rahvahääletusel sai ta Kelly Sildaru järel teise koha, kuid oli kokkuvõttes ikkagi kindel võitja.

Aasta võistkonna Kristjani teenis sõudmise neljapaat koosseisus Tõnu Endrekson, Andrei Jämsä, Kaspar Taimsoo ja Allar Raja. Neljapaat võitis tänavu tiitlivõistlustelt koguni kaks medalit – olümpiapronksi ja Euroopa meistrivõistluste kulla. Aasta treeneriks kuulutati neljapaadi treener Matti Killing.

Aasta noorsportlaseks valisid spordiajakirjanikud ja spordiorganisatsioonid vigursuusataja Kelly Sildaru, kes võitis 2016. aastal mainekatel ekstreemspordivõistlustel X Games ja Dew Touril 1. koha freestyle suusatamise pargisõidus. Freestyle suusatamise pargisõidus tõusis Kelly Sildaru AFP naiste maailma edetabelis 2016 talvehooaja lõpuks esikohale.

Aasta parasportlaste tiitli said ujujad Kardo Ploomipuu ja Elisabeth Egel. Ploomipuu tuli 100m seliliujumises Euroopa meistriks ning Rio paraolümpial sai 9. koha. Egel teenis Rio paraolümpiamängudel 5. koha 200m rinnuliujumises ning Euroopa meistrivõistlustelt samuti kolm viiendat kohta. Elisabeth Egel pälvis tiitli teist ja Kardo Ploomipuu kaheksandat korda.

Rahvusvahelise Olümpiakomitee auhinna „Ületades piire“ pälvis legendaarne spordifotograaf Lembit Peegel, kes on enam kui poole sajandi jooksul aidanud olulistel spordihetkedel ületada geograafilisi, ajalisi ja kultuurilisi piire.

Eestimaa Spordihingeks 2016 nimetati Timo Tints, kelle eestvedamisel sai Viljandi jääväljakust Viljandi Jäähall. Vabatahtlikuna on ta panustanud sinna sadu tunde oma vaba aega ja vaeva.

„Spordiaasta Tähed 2016“ auhinnagalat korraldab Eesti Olümpiakomitee.