Andi Noot alistas pool sajandit püsinud miilijooksu Eesti siserekordi

Andi Noot võib oma hooajaga rahule jääda. Foto: Marko Mumm/EKJL
Andi Noot võib aastalõpuga rahule jääda. Foto: Marko Mumm/EKJL

Andi Noot alistas täna Tartu ülikooli spordihoones 50 aastat Mart Vildi nimel püsinud miilijooksu Eesti siserekordi nelja sekundiga.

Noot läbis teivashüppevõistluse raames peetud ühe miili jooksu sisetingimustes ajaga 4.02,42. Alates 1966. aastast Mart Vildile kuulunud tippmargi numbrid olid 4.06,4. Vilt jooksis selle Moskvas puitrajal.

Tänase rekordjooksu ajal suutis Noot katta 1500 m kiiremini kui Tiidrek Nurme 1500 m Eesti siserekord 3.46,10. Nooda treener Endel Pärn sai käsitsi võttes Nooda 1500 m vaheajaks 3.45,5, kuid seda ei ole võimalik Eesti rekordina arvesse võtta.

Noodal aitasid täna tempot teha Triatloniliidu noortetreener Karel Viigipuu ja 400 m tõkkejooksu olümpiamees Jaak-Heinrich Jagor. “Olen juba sprinteritele võlgu vedamise eest, sest Eestis ei ole enam keskmaamehi, kes suudaks 800 m alla 2.00 minuti joosta. Enamus jooksjaid valmistuvad maratonis kolme tunni piiri alistama ja olümpiakulda võitma ning elulooraamatut kirjutama, sellest kuidas ikka viimasel kilomeetril sai spurditud ja joonel rind ette lükatud ja naabrimehe “skalp võetud,” kirjeldas Noot ajakirja Jooksja Jooksuportaali uudistele Eesti keskmaajooksu hetkeseisu.

“Ma ei tea, mis petrooleumi või tankidiislit joodi ja kus täispuhutavas kasvuhoones kirsasaabastega 1960. aastatel rekordeid joosti, aga Vildi aeg osutus väga võimsaks. Mul oli tükk tegemist, et sellest jagu saada. Suur kummardus ja lugupidamine omaaja parimale keskmaaässale Mart Vildile,” avaldas Noot legendaarsele jooksumehele tunnustust.

Noot usub, et lõpetas 2016. aasta positiivse noodiga või noodaga, kuidas kellelegi ja lähiaastatel tulevad Eesti kesk ja pikamaajooksu rekorditabelites tugevad korrektuurid. Järgmisena võtab Andi Noot juba uuel aastal ette sise EM normi 3.44,00. Selle kättesaamine tähendaks ühtlasi ka Tiidrek Nurmele kuuluva Eesti siserekordi alistamist. Treener Endel Pärn arvab, et tema õpilane saab sellega hakkama, kui pingutab, sest on praegu tõesti heas hoos.