Andi Noot harjutab koos Soome koondisega Lõuna-Aafrikas

Andi Noot Lõuna-Aafrikas. Tema kõrval Soome jooksjad Joonas Rinne, Arttu Vattulainen ja Topi Raitanen. Foto: Jukka Keskisalo
Andi Noot Lõuna-Aafrikas pärast lõigutrenni. Tema kõrval Soome jooksjad Joonas Rinne, Arttu Vattulainen ja Topi Raitanen. Foto: Jukka Keskisalo

Eesti keskmaajooksja Andi Noot valmistub Lõuna-Aafrika Vabariigis koos üheksaliikmelise Soome koondisega uueks hooajaks.

Noot jõudis Lõuna-Aafrika Vabariiki, kohta nimega Dullstroom 30. detsembril. Dullstroom asub Johhannesburgist 250 km kaugusel ning 2100 m kõrgusel merepinnast. Nooda sügisene ettevalmistus on läinud positiivselt. Esimene treeninglaager peale 20 kuud tuli tal mõttesse novembri algul.

„Teadsin, et 2006. aastal 3000 m takistusjooksus Euroopa meistritiitli võitnud Jukka Keskisalo sai Soome koondise jooksu alarühma peatreeneriks ning peale väikest infopäringut olime kokku leppinud, et sõidan koos Soome koondisega Lõuna-Aafrikasse treenima,“ rääkis Noot ajakirja Jooksja Jooksuportaalile. Tema sõnul on soomlased huvitatud ka edasisest koostööst nii võistluste kui ka laagrite kohalt. Lõuna-Aafrikas harjutab Soome koondise koosseisus ka pikalt vigastuspausilt naasnud andekas neiu Alisia Vainio, kes jooksis 2015. aastal 10 000 m ajaga 32.58,12 ja maratoni 2:33-ga.

Soomlastel on staadionijooksus väga kõrged eesmärgid. „Mis kõige tähtsam – nad tegutsevad koos ühtse „löögirusikana“. Ei ole mingit tõmblemist, tullakse kokku, arutatakse plaanid läbi ja hakatakse tööle. Peatreener Keskisalo on ise ka kohal, suhtleb kõigiga, arutab, analüüsib kuidas asju paremaks teha ja meenutab põnevaid lugusid enda tippaegadest. Nähes, kui tõsiselt soomlased asja suhtuvad, siis arvan, et sel aastal eestlased enam soomlastele staadionil vastu ei saa,“ pakkus Noot.

Tal on kahju, et eestlased ei suuda diviisi kokku panna ja koos asja tõsiselt ette võtta. „Kusagil järvejooksul on muidugi tore joosta ja nänni saada, aga välismaale võistlema minnes ning seal ringide ja minutitega sisse saamine on kahjuks karm reaalsus,“ tõdes Noot.

Praegu harjutab Dullstroomis kogu Euroopa staadionijooksu eliit. Rootsi koondis üksi on juba pea 70-liikmeline, lisaks britid, norrakad, tšehhid, isegi vennad Ingebrigtsenid on kohal. „Teisipäeval kogunesid paljud tiimid tuntud kohta ja alustasime koos pikki lõike, inimesed jaotati eeldatava tugevuse järgi gruppidesse ja anti minna – kõik eri riikide jooksjad koos. Sellised treeningud avardavad silmaringi ja pärast Euroopa parimatega vesteldes saad aru, et mehed võtavad asja ikka väga tõsiselt,“ lausus Noot.

Staadionitreeninguid teevad jooksjad umbes 25 km kaugusel Belfastis murukattega staadionil. Tempojooksud ja pikad lõigud joostakse Dullstroomist 15 km kaugusel siledal kruusateel, kus kõikide riikide jooksjad koos käivad. Eile oli sel siledal lõigul Nooda sõnul koos umbes 100 jooksjast Põhjamaadest.

Dullstroomi eelis on üsna tõusudevaene maapind, saab teha kiiremaid ja kvaliteetsemaid treeninguid. „Ei puudu ka poole kilomeetrised tõusud ning langused, kus saab jõudu arendada. Dullstroomis on mustad ja valged üsna pooleks. On ka palju restorane, tanklaid, kohvikuid, pubisid. Sellepärast on väga populaarne väljas söömine ning õhtusöögi lauas eri riigi sportlastega kordaläinud päeva analüüsimine ja järgmiseks päevaks võimalike ühiste treeningute planeerimine,“ ütles Noot.

Tagasi Eestisse tuleb Andi Noot 5. veebruaril ja tahab kaasa lüüa talvistel Eesti meistrivõistlustel ning seda kindlasti võidumõtetega.