Eeloleval laupäeval toimub kaheksas Pärnumaa Võidupüha maraton

Võidupüha maratoni start. Foto: Elise Saarna
Võidupüha maratoni start. Foto: Elise Saarna

22. juunil toimuv Pärnumaa Võidupüha maratonil tähistab suve algust ligi viissada pikamaajooksugurmaani. Taas on kavas ka virtuaalne e-maraton.

Kaheksandat korda joostav Võidupüha maraton on üks väheseid maratone Eestis, mis pakub võimalust läbida rada ühel ja kordumatul trajektooril ning viib osaleja mööda olulistest ajaloomälestistest ja tutvustab Pärnumaa kaunist loodust. Pulli küla, Reiu muinasasula leiukoht, Reiu-Raeküla luitemännik, pilkupüüdev Jaansoni kallasrada, Tallinna Väravad, Vallikäär, Pärnu rand – need on vaid mõned orientiirid, mis muudavad jooksukogemuse omalaadseks. Finišipaik asub Pärnu kesklinnas Iseseisvuse väljakul samas kohas, kus kunagi kõrgus Endla teater, mille rõdult iseseisvus välja kuulutati.

Lisaks maratonile on kavas poolmaraton, lastejooksud ning e-maraton. Kõik maratonil ja poolmaratonil osalejad saavad stardipaketis unikaalse jooksu sümboolikaga Crafti spordisärgi ning eridisainiga medali.

Unikaalne e-maraton kutsub rajale kõiki neid, kel erinevatel põhjustel ei ole võimalik Pärnusse jooksma tulla. Startida saab 21.-27. juunini igal pool ja osalejale sobival kellaajal üle maailma. Tulemuse kirjasaamiseks peab korraldajale saatma tõenduseks pulsikella või mobiilirakenduse logi ning seejärel lähetatakse osalejale unikaalne virtuaaljooksu medal.

Rahvuslikes värvides jooksul on täita rituaalne rollgi. Nimelt vastutavad maratoonarid Eesti Sõjameeste mälestuskirikus süüdatud mälestustule Pärnusse kandmise eest. Tuld viivad maakonna tunnustatud sportlased, treenerid ja aktivistid, kelle seas on erinevate spordialade tegijaid, nii noori kui vanemaid. Teatejooksu kuulsaim osaleja on kahekordne olümpiahõbe, sõudja Jüri Jaanson. Pärnus usaldatakse tuli Laidoneri Seltsi liikmetele, kes viivad selle soomukil tänavusse Võidupüha paraadi linna – Tartusse. 23. juunil süttib presidendi käe läbi samast leegist võidutuli, mis omakorda läkitatakse kõikidesse maakondadesse.

Maratoni peakorraldaja Vahur Mäe sõnul on registreerimine läinud plaanipäraselt. „Maratonile peaks kõigi eelduste kohaselt tulema kuni 150 inimest ning poolmaraton küünib sel aastal üle kolmesaja osalejaga mõõduvõtuks. E-maratonilgi on oma kindel koht, sest kahe distantsi peale kokku teeb kaasa 70-80 huvilist,“ hindas Mäe. „Võidupüha maraton on oma nišiga, sest Pärnusse tuleb jooksma ligi 500 pikamaajooksuhuvilist, kellest nii mõnigi teeb kaasa mitmel distantsil. Selleks avaneb suurepärane võimalus e-maratoni tõttu.“

Eelregistreerimine kõikidele distantsidele (maraton, poolmaraton, e-maraton, lastejooksud):
* www.2silda.ee kuni 19.06 kell 23.59.
* Pärnu Keskuse infopunktis kuni 19.06 kell 18.00.
Lisaks on võimalik registreerida sündmuse päeval vastavalt Tori stardipaigas kell 13.00-14.45 ja Paikuse stardikohas kell 15.00-16.30.