Eesti jooksjad jätsid Aafrika riikide esindajad Paide-Türi rahvajooksul selja taha

Olavi Allase Türi staadionil möödumas Etioopia jooksjast. Foto: etakogu
Olavi Allase Türi staadionil möödumas Etioopia jooksjast. Foto: etakogu

Eesti Linnajooksude sarja viimase osavõistlusena täna toimunud 38. Paide-Türi rahvajooksu võitsid Karel Hussar ja Jekaterina Patjuk.

Esimesed 6 km jooksid viiekesi koos keenialane Ibrahim Mukunga Wachira, Karel Hussar, Ilja Nikolajev, Olavi Allase ja etioopialane Mohammed Kelile Nediga. Allase võitis nii esimese 200 m vahefiniši kui ka teise, 3 km asuva vahefiniši.

“Enne 7. kilomeetril olevat kolmandat vahefinišit hakkasin teistest maha jääma koos Nediga ja mõtlesin, et teen oma viimase pingutuse ja võtan kolmanda vahefiniši ära ja tulen rahulikult 4-5 koha peal lõpuni. Mäe otsas läks Mukungal raskeks ja vahe oli sees. Otsustasin edasi pingutada,” rääkis Allase ajakirja Jooksja Jooksuportaalile. Umbes 4 km enne lõppu möödus temast Nedi. “Vahe kärises umbes 30 m peale, aga staadionil sain talle lõpuspurdiga kõrvale ja möödusin temast,” kirjeldas Allase jooksu viimaseid meetreid.

Hussar jõudis Paidest alanud 13,6 km pikkuselt distantsilt Türi staadionile finišisse ajaga 41.45. Teisena lõpetanud Ilja Nikolajev kaotas talle 4,5 sekundiga. Kolmanda koha sai Olavi Allase 41.58-ga. Hussari sõnul proovis ta joosta ühtlaselt, aga samas mitte kedagi eest lasta vahefiišite tõttu. “Peale Kirna vahefinišit saime Iljaga eest ära teistelt ja tulime koos lõpuni. Staadioni osal kiirendasin ja sain õnneks eest. Lihtne ei olnud, jalad olid ikka väga väsinud ja kannatasin kõvasti. Olen rahul keskmise tempoga, milleks oli 3.05,” lausus Hussar.

Nedi finišeeris 4. kohal, kaotades Allasele seitsme sekundiga. Paide-Türi rahvajooksu neljakordne võitja (2013, 2014, 2017, 2018) Mukunga piirdus seekord 5. kohaga, tema lõpuaeg 43.04.

Naistest võitis Paide-Türi rahvajooksu Jekaterina Patjuk (TÜASK) täpselt 47 minutiga. Tema jaoks on tegemist juba 11. võiduga sel rahvajooksul. “Joosta oli hea. Ei ütleks, et oleksin pidanud väga pingutama. Tuli selline mõnus jooks, ilm oli ka ideaalne,” sõnas Patjuk. Tema järel sai teise koha klubikaaslane Leila Luik tulemusega 48.48.

Kolmandaks tuli Maria Veksla (Sparta) 51.24-ga. “Sügisene klassika Paide-Türi jooks on suur kergendus meenutades möödunuid palavaid suviseid võistlusi. Tänane jooks näitas, et hea suvine vorm kestab ja jaksu tempot hoida küll. Sihtisin 52 minuti sisse ja tuli varugi. Jooksin pundis kahe mehega enamus jooksust, vahetasime kohti tihti. Üldiselt oli joosta kerge, Kirna tõus ja teine enne Türit polnud tapvad, aga 1,3 km enne lõppu ehk viimasel parempöördel läks ikka kangeks ja raskeks. Aga mis jooks see ka oleks kui ei sunniks end nii, et lõpus ikka ebamugav ka hakkab. Siis tead, et oled pingutanud,” mainis Veskla.

Kirnalt Türile kulgenud 6,5 km pikkuse distantsi võitis meestest Karl Mäe (SK Altius) ajaga 19.36. Teisena finišeeris Mardo Lundver (Rapla jooksuklubi) 20.44-ga. Kolmandana lõpetas Enari Tõnström ajaga 21.30. “Denissil (Deniss Salmjanov – toim.) oli plaanis Kirna mäe vahefiniš võtta ja seda ta ka tegi. Pärast seda jäi mu ainukeseks seltsiliseks politseiauto, mille saatel ühtlases tempos finiši poole purjetasin,” märkis Mäe.

Naistest võitis selle distantsi Kelly Nevolihhin (KJK Vike) tulemusega 23.27. Talle järgnes Eesti rekoredi käimises püstitanud Jekaterina Mirodvortseva ajaga 23.38. Kolmas oli Tiina Kala (SK Jooksupartner) 25.22-ga. “Jooksime Jekaterinaga 5,5 km koos ja viimasel kilomeetril läksin eest ära. Veidi külm oli, aga muidu mõnus,” kommenteeris Nevolihhin.

Eesti lInnajooksude sarja kokkuvõttes võitis kindla esikoha Raido Mitt, kes läbis 146,6 kilomeetrit ja teenis 65 punkti. Teise koha saavutas Ilja Nikolajev (MeRun.Club, 120 km ja 50 punkti) Võru KJK Lõunalõvi esindaja Rauno Jallai (148,6 km ja 33 punkti) ees. Naistest võitis esimese koha Marion Tibar, kes läbis 136,6 km ja teenis 58 punkti. Teisele kohale jooksis end Täppsportlaste esindaja Liliana Torn (116,9 km ja 41 punkti). Kolmandaks tuli Kadiliis Kuiv (SK Prorunner 106,4 km, 37 punkti).

Paide-Türi rahvajooksu tulemused