Eesti pikamaajooksjad jäävad maailmameistrivõistlustest kõrvale

Foto: EKJL
Nädal aja pärast algavad Moskvas maailmameistrivõistlused, kuid ükski Eesti pikamaajooksja seal paraku ei stardi. Maratonis MMi B-normi täitnud Liina Luike, Leila Luike ja Evelin Taltsi (pildil) vaevavad erinevad terviseprobleemid. 

Jaanuari lõpus Dubai maratonil MM normi täitnud ja lõpuajaks 2:42.27 saanud Liina Luike on sel aastal vaevanud pidevad haigestumised. Neist viimane tabas teda mai lõpus, millele järgnes antibiootikumikuur. “Otsustasime treeneri ja arstidega, et võtame pikemaks ajaks aja maha ja tegime treeningutes kuuajalise pausi. Enam teistmoodi edasi minna ei saanud. Organism vajas puhkust ja rahu. Need nädalad olid psüühiliselt väga rasked, hullemad kui tugevad treeningnädalad. Sisimas lootsin koguaeg, et haigus taandub rutem ja saan hakata valmistuma MMiks,” kirjutas Liina Luik kolmikõdede Luikede blogis. Ta on saanud kolm nädalat kergelt treenida, kuid nimetab seda “taastusraviks”. “Kahjuks jääb ka minu jaoks Moskva maraton jooksmata nagu Evelinil ja Leilal, kuna otsustasime treeneri ja arstidega, et see oleks tervisele liiga suur suutäis,” tõdes Liina Luik.

Ka tema õde Leila Luik, kelle maratoni isiklik rekord on mullune 2:40.10, peab Moskva MMist kõrvale jääma. Kõik sai alguse vasaku jala sääreluuümbrise valust, mis teda kevadel vaevas. “Leidsin abi ravitaldade näol. Asjad läksid kiiresti paremaks, sain vabalt joosta, tundsin  et jälle “lendan”, miski ei häirinud jooksmist, nagu pidur oli pealt ära tulnud,” kirjutas Leila Luik blogis. Liigne kiirustamine osutus veaks, sest 5-6 päeva pärast taldade kasutamist hakkasid tal reie eesmised lihased kangeks minema ja ühel treeningul lõi parema jala reie tõsturlihasesse valu sisse.

Foto:EKJL

“Lootsin kiiret abi saada laserravist, külmaravist, massaažist, kuid põletik haaras kogu parema puusa piirkonna, kõik kinnituskohad olid valusad, kuni põlveni välja,” kurtis Leila Luik, kes tegi enamus treeningutest rattal ja ujudes. Vigastuse tõttu tuli tal loobuda võistkondlikest Euroopa meistrivõistlustest Dublinis ning ära jäi keskmäestikulaager St. Moritzis, kus oleks tulnud teha põhitöö Moskva maratoniks.

Füsioterapeut Indrek Tustitilt saadud massaaž ja nõelravi aitasid nii palju, et järgmistel päevadel oli lihas pehmem ja Leila sai taas hakata jooksusamme tegema. “Veel tänaseni ei ole ma vigastusest täielikult taastunud ning seetõttu otsustasime Moskva MMist loobuda. Ei ole mõtet rahvajooksja tasemel tulemust tegema minna ning eelkõige tervisega riskima,” arvas Leila Luik.


Kolmikõdedest ainsana suudab praegu võistelda Lily Luik (pildil), kes võitis Eesti meistrivõistlustel 5000 meetri jooksus Jekaterina Patjuki järel hõbemedali ja tuli 10 000 meetri jooksus Eesti meistriks. 10. augustil stardib ta Narvas Eesti poolmaratoni meistrivõistlustel. “Vorm on hea ja aina paremaks läheb, ma loodan,” ütles Lily Luik Jooksuportaalile.

Eelmisel aastal Londoni olümpial maratoni jooksnud ja tänavu Pariisi maratonil 2:41-ga 17. koha saanud Evelin Taltsi vaevab lisaks varem põetud viirustele ka krooniline haigus, mille tõttu peab siiani rohtu võtma ega pea samuti puudulikuks jäänud ettevalmistuse pealt mõttekaks minna Moskvasse kehva tulemust tegema. Talts võtab aja maha ning hakkab seejärel valmistuma järgmiseks hooajaks.

JOOKSUPORTAAL