Eestlased võtsid lausvihmas Tartu Rattamaratonil kolmikvõidu

Gert Jõeäär porisena finišisse jõudmas. Foto: Ardo Säks
Gert Jõeäär porisena finišisse jõudmas. Foto: Ardo Säks

Täna sõidetud 22. Tartu Rattamaratoni 89 km pikkuse põhidistantsi võitis esimest korda Gert Jõeäär ajaga 2:52.17. Talle järgnesid Peeter Pruus (+1.44) ja Josten Vaidem (+2.33). Jõeääre puhul on tegu esimese eestlasest võitjaga pärast 2015. aastat, kui triumfeeris Peeter Tarvis.

Maraton, mis jääb meelde. Just selliste sõnadega võib kirjeldada tänavust Tartu Rattamaratoni, kus tuhanded ratturid trotsisid külma ilma, lausvihma ja poriseid teid. Liidrite heitluses hakkasid olulised sündmused pihta juba sõidu algfaasis ning Ande teeninduspunktiks (23,8 km) olid eest ära saanud neli meest: Jõeäär, Vaidem, lätlane Maris Bogdanovics ning mullune võitja leedulane Eimantas Gudiškis.

Palu TP-ks (66,3 km) suutsid jälitajad jooksikud kinni püüda ning kümne sekundi sees pedaalis üheksa meest: neli lätlast, Gudiškis ning Pruus, Vaidem, Jõeäär ja kõigest 16-aastane Madis Mihkels. Pärast Palut pani Jõeäär sisse aga järgmise käigu ning 11 kilomeetriga ehk Hellenurmeks oli ta järgnevate ees sisse sõitnud juba enam kui minutilise edumaa. 20 minutit hiljem tuhises Jõeäär uhkes üksinduses läbi finišikoridori lompide. Kindla teise koha noppis Pruus. Heitluses kolmanda koha nimel edestas Vaidem Gudiškist ja ürituse kahekordset võitjat Andzs Flaksist.

“Polnudki Tartu Rattamaratoni kui Eesti kõige suuremat rattasõitu varem võitnud. Olen väga rahul!” rääkis Jõeäär. “Saime ühel hetkel neljakesi eest ära ning tundus selline punt, millega võinuks ka lõpuni tulla. Taga aga organiseeruti ja päris tugev grupp sai meid ikkagi kätte. Pärast viimast vahefinišit Palul tundus, et kõigil on väga raske, mul oli õnneks aga midagi veel varuks. Tegin rünnaku ja saingi vahe sisse. Õnneks puhus ka taganttuul ja kestsin lõpuni ära,” võttis võidumees võistluse kokku.

Teise koha omanik Peeter Pruus tegi paarikuulise vigastuspausi järel oma esimese võistluse. “Paus on teinud oma töö, raskeks läks kohe võistlustulle hüpata. Ilm oli ka jahe ning võttis energiast väga tühjaks. Isegi väikesed künkad osutusid väga raskeks,” ütles Pruus. “Olen teise kohaga rahul ja vähemalt tuli Eestisse kolmikvõit. See on väga hea, sest mitu aastat järjest võitsid siin välismaalased,” lisas ta.

Naiste konkurentsis saavutas oma teise Tartu Rattamaratoni võidu Janelle Uibokand (esimese võidu sai ta 2014. aastal). Uibokand edestas suure edumaaga kahte lätlannat: ürituse kahekordset võitjat Lelde Ardavat (+7.56) ja Beate Kovgeret (+11.13).

22. Tartu Rattamaratoni kõik tulemused

Tänasele kolmele distantsile (89, 40 ja 21 km) pani end esialgsetel andmetel kirja 5152 ratturit. Järgmine ja ühtlasi hooaja viimane Tartu Maratoni Kuubiku etapp on 8. Tartu Linnamaraton, mis toimub 5. oktoobril.