Tallinna teletorni trepijooksul sündis kaks eestlaste rajarekordit

Kolm paremat naist Tallinna teletorni trepijooksul. Ann Valang, Elery Zadonski ja Egle Uljas. Foto: Agnes Pajur
Kolm paremat naist Tallinna teletorni trepijooksul. Ann Valang, Elery Zadonski ja Egle Uljas. Foto: Tallinna Teletorn

Tallinna tõusujooksusarja kolmanda etapi – täna toimunud rahvusvahelise Tallinna teletorni trepijooksu võitis naistest klassikalise jooksuga tegelev Elery Zadonski, kes alistas sarja õrnema soo arvestuse senise liidri Ann Valangu, püstitades eestlannade uue rajarekordi.

Juba kuu aega tagasi, 7. märtsil Radissoni trepijooksul näitas Zadonski, et suudab ka sel alal parematele konkurentsi pakkuda. Toona kaotas ta 1. koha võitnud Ann Valangule vaid ühe sekundiga. Tänasel Tallinna teletorni trepijooksu võitis Elery Zadonski, läbides 65 korrust ja 870 trepiastet ajaga 5.56, edestades teise koha saanud Ann Valangut koguni 38 sekundiga.  Tegemist on Tallinna teletorni trepijooksu Eesti naiste absoluutse rajarekordiga. Kolmandaks tuli Egle Uljas 6.41-ga.

Elery Zadonski sõnul läks ta teletorni trepijooksule ilma kindla eesmärgita. „Muidugi oli sihiks esikolmikusse joosta, kuid esikoht tundus kahtlane, kuna pea alati satub mõni tugevam välismaalane konkurentsi,“ ütles Zadonski Jooksuportaalile. Tallinn TV-Tower Run kuulub ametliku etapina rahvusvahelisse trepijooksude sarja WFGT Towerrunning Challenge 2016.

Midagi ülemäära rasket Zadonski jaoks polnud. „Huvitav katsumus ja uus kogemus jällegi juures. Endalegi üllatuseks suutsin finaaljooksu pea 15 sekundiga parandada (kvalifikatsioonis jooksis ta 6.09 – toim.), vaatamata sellele, et esimese jooksuga „küpsetasin“ end korralikult ära ja teisel jooksul andis väsimust kõvasti tunda, aga ju oli soe sees ning kopsud niiöelda lahti joostud,“ arvas Zadonski. Hommikuste kvalifikatsioonijooksude 10 kiiremat meest ja naist selgitasid teises finaaljooksus välja teletorni trepijooksu võitjad.

Meestest võitis Tallinna teletorni trepijooksu Rauno Tiits ajaga 4.46. Varem ei ole ükski eestlane nii kiiresti suutnud Balti ja Põhjamaade kõrgeima ehitise treppidel joosta. Teise koha sai Rauno Reinart 5.10-ga ja kolmanda koha Timmo Tammamäe 5.18-ga. Läbi aegade kõige kiiramet aega on Tallinna teletorni trepijooksul näidanud mullune maailmameister poolakas Pjotr Lobodzinski, kelle rajarekord tundub eestlaste jaoks ulmeline 4.10.

Teletorni trepijooksul selgitati välja ka täpsemad jooksjad. Täpsusläbimine toimub kõigile huvilistele vabalt valitud tempos. Võidab see, kes suudab distantsi esimese ja teise poole läbida võimalikult kattuva ajaga. Siin osutus kõige täpsemaks Margit Udikas, kelle esimese ja teise jooksu vahe oli vaid 0,001 sekundit. Meelis Kuris sai tulemuste vaheks 0,005 ja taanlane Martin Pedersen 0,016 sekundit. Kokku osales täna trepijooksul 250 inimest.

JOOKSUPORTAAL