Endel Susi: Eesti meistrivõistlustel osalemine maksuvabaks

Endel Susi tänavu aprillis oma 75. sünnipäeval koos Margus Luigega. FOTO: LAURI LUIK
Jooksuportaal toob lugejateni Endel Susi ettepanekud kergejõustiku ja sealhulgas jooksualade arendamiseks. Muuhulgas mainib ta, et Eesti meistrivõistlustel osalemine võiks olla maksuvaba. Susi saatis sellise kirja Eesti Kergejõustikuliidule, kultuuriministeeriumile ja Eesti Koolispordi Liidule.
Tuleb meelde 90ndate algus, kui avanes võimalus külastada välisriike. Üllatas uute staadionide rohkus. Kergejõustikku harrastati nendel siiski vähe, põhiline oli jalgpall. Nüüd oleme meiegi nii kaugele jõudnud ehk mugavustsooni. Mugavam on lastel end veidi liigutada jalgpallis, pingutamine huvitab väheseid. Ka kambavaim on tähtis. Selline on tekkinud reaalsus, mida pole mõtet murda. Sellist aega, nagu oli meie noorpõlves, ei tule enam kunagi tagasi. 
Mäletan, et A-klassis oli mul Eesti noorte meistrivõistlustel takistusjooksus 47 vastast (korraldati 4 jooksu), tänavu ainult 7 osavõtjat. Esimese ja teise koha tulemused on nüüd paremad, kuid praegune kolmas ei oleks mahtunud tookord esikümnessegi. 
Selline pilt avaneb paljudel aladel. Meie kõigi ülesandeks jääb otsida võimalusi, kuidas kergejõustikku edasi arendada. Nagu paljud tipptreenerid on juba arvanud, ei ole C-klassi toomine Eesti meistrivõistlustele imevits. Pigem peaksime hoolitsema selle eest, et säilitada kergejõustiku juures olemasolevaid vanemate vanuseklasside noori. Välja oleks pakkuda mõndagi. Kõige tähtsam on muidugi ala atraktiivsuse tõstmine.
1. Kuna rahvajooks on muutunud väga populaarseks, peaksime seda paremini ära kasutama. Meil toimuvad Eesti meistrivõistlused 12 km krossis, poolmaratonis ja maratonijooksus koos rahvajooksudega.
2. Võiksime teha osalemise meistritiitli nimel kõikidele klubi sportlastele maksuvabaks, tingimusel, et osaletakse staadionil toimuvatel võistlustel.
3. Võtta Eesti meistrivõistluste kavasse ka 10 km maanteejooks (lisades juunioride ja A-klassi). Läänemaa KJK oleks nõus võtma 10 km jooksu enda läbi viia. Jooks toimub rahvajooksuna aprilli algul.
4. Kõikide aladele jaoks peaks olema plaan jätkata üksikute alade võistluste korraldamist erinevates kohtades, tõhustades oluliselt šou- ja meedia osa. Mis puutub alade motiveerimisse, oleks tähtis pöörata rohkem tähelepanu ka vähemharrastavatele aladele nagu kiirkäimine või takistusjooks. 
5.  Üks võimalusi on kindlasti edetabelite pidamine neile kõikides vanuseklassides vähemalt kümnele paremale, mitte nagu praegu, vastavalt edetabeli pidaja suvale. 
6. Koolispordi Liidule teha ettepanek, et ka nende võistlussüsteemi vanuseklassid tuleks viia vastavusse rahvusvahelises kergejõustikus kasutatavaga. Loogiline on, et TV 10 olümpiastardi vanused on D ja C klass, kuid vanuse järgi oleks need 10-11 ja 12-13 aastased (ehk siis aasta nooremad praegusest), mis läheks kokku kuue klassilises kooli õppivatega (maapiirkondades väga levinud koolitüüp). 
7. Peame jõudma niikaugele, et kooli programmis oleks kõikide kergejõustikualade õpetamine ja kõikides koolides peaks läbi viidama TV 10 olümpiastardi võistlus. Olles oma piirkonna koolide abistajad, leiamegi lisa kergejõustiku harrastajatele. 
8. Kindlasti, peale vanuste, oleks TV 10 olümpiastardis muudki parandada, eriti reklaamiosa ja kohalike omavalitsuste ning firmade kaasamist,eriti kohalikul tasandil.

9. Haridussüsteemi ülesandeks peaks olema kooliprogrammidesse vähemalt nelja kehalise kasvatuse tunni sisseviimine nädalas, kui tahame, et meil oleks vääriline järelkasv mitte ainult sportlikus vaid ka tervislikus ja riiklikus mõttes. 
10. Kehalise kasvatuse normid tuleb uuesti au sisse tõsta, et laps peaks ennast vabal ajal veidi liigutama, mitte niisama hindeid saama ehk siis väikese arengu eest.
Kindlasti vajab kõige selle elluviimine rahalist tuge, aga eks selle leidmine olegi juhtide ja meie kõikide mure. Vähetähtis pole ka lastevanemate kaasamine.
ENDEL SUSI