Esimese Ultima Thule maratoni võitis saarlane Mairo Mändla

Mairo Mändla võitjana Kuressaare lossihoovis esimese Ultima Thule maratoni võitjana. Foto: Ahto Jakson
Mairo Mändla Kuressaare lossihoovis esimese Ultima Thule maratoni võitjana. Foto: Ahto Jakson

MTÜ Karjuärve Tervisespordi Keskus koos Kuressaare linnavalitsusega viis täna Kuressaares ja selle lähiümbruses mitmekesisel rajal läbi ligi 200 osalejaga esimese Ultima Thule maratoni, mille võitsid saarlased Mairo Mändla ja Annika Vaher.

Kuus päeva tagasi Tallinnas poolmaratonil ajaga 1:14.59 8. koha saanud Mändla läbis täna osaliselt maastikul ja tõususega rajal kulgenud maratoni ajaga 2:49.59. Tegemist on tema teise maratoniga. Elu esimese maratoni jooksis Mändla möödunud aastal Tallinnas Vana-Aasta Heategevusjooksu raames, mille lõpetas ajaga 2:47.06.

“Ajalist eesmärki ma täna ei seadnud. Tahtsin täna ennast võimalikult hoida ja trass rahulikult läbida, kuid Margus Luhtoja tõmbas kohe algul tempo üles. Ega ma nii lihtsalt ei tahtnud mandrimehele võitu anda ja võtsin talle kohe sappa,” rääkis Mändla ajakirja Jooksja Jooksuportaali uudistele. Luhtoajal hakkas 3. kilomeetril pistma ja nii läks saarlane oma teed. “Kasutasin kerget jalga ära, et vaadata, mis tuleb. Maraton on nii ettearvamatu ala, et seal võib kõike juhtuda, ” lisas Mändla.

Mändla hinnangul oli täna üksi ees hea joosta, sest rada osutus vaheldusrikkaks. “Viimasel 10 kilomeetril läks mul raskeks, sest ei ole ju spetsiaalset maratoni trenni teinud. Üle kahe ja poole tunni jooksmine kulutab ära. Organism ei ole harjunud,” sõnas Mändla. Kuus päeva tagasi Tallinnas joostud poolmaratonist tundis ta end taastunud olevat.

Päris maratonile saarlane veel spetsialiseeruma ei hakka ja keskendub pigem lühematele distantsidele. “Poolmaratonist taastub nädalaga ära, kuid maratonilkulub selleks pikk aeg,” tõdes Mändla. Nüüd võtab ta taastumiseks aja maha ning stardib kuu aja pärast Saaremaa kolme päeva jooksul. “Tulemused on kogu aeg paranenud. Järelikult teen õiget asja ega pole üle pingutanud,” hindas Mändla.

Tema järel sai teise koha kiirelt alustanud, kuid Tallinna maratoni veel jalgades tundnud Margus Luhtoja ajaga 2:57.43. “Organism oli nõrk, ei lubanud kaua kiiresti joosta,” tõdes Luhtoja. Meenutuseks tasub mainida, et Margus Luhtoja jooksis eelmisel pühapäeval Tallinna maratoni 2:45-ga ja põrutas veerand tundi hiljem veel poolmaratoni otsa, mille läbis 1:35-ga. Kolmandaks tuli Ultima Thule maratonil Icebug Kõva Mehe jooksu üks korraldaja Andres Laineste 3:07.31-ga.

Maratoni naiste esikolmik autasustamisel. Foto: Ahto Jakson

Naistest võitis täna maratoni ajaga 3:32.57 saarlanna Annika Vaher, kes alles eelmisel pühapäeval jooksis Vilniuse linnamaratoni. Täna oli tal raske joosta, sest põlvevigastus andis tunda. “Olen varemgi nii teinud ja väikese vahega kaks maratoni jooksnud. Näiteks jooksin Berliini maratonil ja viis päeva hiljem Tartu linnamaratonil. Täna oli peamine läbida. Jalad läksid küll lõpuks “pakuks”. Väsimust ei olnud, aga jalad ei vea edasi,” ütles Vaher ajakirja Jooksja Jooksuportaali uudistele. Rada pidas ta väga huvitavaks, kuid maratoni jaoks mitte raskeks. “Iseasi, kui keegi tahab head aega joosta,” märkis Vaher. Naistest sai teise koha Laura Piiper ajaga 3:45.30 ja kolmanda koha Marika Roopärg ajaga 3:56.40.

Poolmaratoni võitis meestest Alan Lebrecht ajaga 1:19.44. Teisena lõpetas Mardo Lundver 1:21.41-ga ning kolmandana kuus päeva tagasi Tallinnas poolmaratoni jooksnud Ahto Jakson (SK Prorunner) ajaga 1:22.35. Naistest jõudsid poodiumikohtadele Liina Saar ajaga 1:42.33, Grete Kokk (Kuressaare gümnaasium) ajaga 1:43.01 ja Anni Kokk (Kuressaare Gümnaasium) ajaga 1:45.00.

Ultima Thule maratoni mõtte käis välja telesaatest “Pealtnägija” tuntud Rasmus Kagge. Ideest haaras kinni Kuressaare linnapea Madis Kallas, kes arvas, et idee tuleb ellu viia. Mõlemad mehed jooksid ka täna poolmaratoni distantsil, lõpetades selle koos mõnesajandikulise vahega. Madis Kallas läbis poolmaratoni ajaga 2:04.37,9 ja Rasmus Kagge ajaga 2:04.38,2.