Estoloppeti suusamaratonide sari peaks algama järgmisel nädalal. Kas ikka algab?

Pealkirjas toodud küsimärgile pole inimestel praegu võimalik vastata, seda peab nende eest tegema ilmataat. Esimesena on kavas 18. jaanuaril Mõedakul toimuv Viru maraton, kuhu 6. jaanuari keskpäeva seisuga oli registreerinud ennast 176 suusatajat.

Tegelikult pidi juba selle nädala kolmapäeval lõppema soodusregistreerimine, kuni selle päevani pidi saama 46 km distantsile end kirja panna 21 ja 25 km distantsile 19 euro eest ning alates 9. jaanuarist vastavalt 28. ja 26 euro eest. Kuid see tundus hetkel ebaõiglane, sest on loogiline, et paljud huvilised ootavad lumesadu ja alles siis otsustavad. “Ebaõiglane on see, et lumi maha ei tule!” ütles Mõedaku spordibaasi juhataja ja maratoni peakorraldaja Evi Torm, kuid siiski otsustatid just tänase päeva jooksul lükata soodusregistreerimise tähtaega edasi 13. jaanuarini.

“13. jaanuar on viimane aeg, mil otsustada maratoni toimumine. Tahaks ikka õigel päeval ära pidada. Edasilükkamisest ma praegu ei räägi ning see tuleks ka kallim,” sõnas Torm. Ta teab, et ilmateade lubas alates 10. jaanuarist miinuskraade ja lumesadu. “Eks loodame, aga kindel ei saa muidugi ilmateates kunagi olla,” lisas Torm.

Samas ei oleks edasilükkamine esmakordne, ka 2009. aastal polnud jaanuaris lund, aga märtsis võis lausa kuu lõpuni paksus lumes suusatada. Vahel on Estoloppeti sarja mõni maraton edasi lükatud ka käreda pakase tõttu (2010 ja 2012 olid taolised juhtumid). Eelmisel aastal läbis Viru maratoni üsna külma ilmaga (hommikul -20) kokku 928 suusatajat, seega ei ole praegune registreerunute arv suur, kuid põhjus on ka mõistetav.

Ilmateatest veel nii palju, et Norra tuntud ilmaportaal yr.no enam Eestisse alla 10-kraadist pakast ei luba, kuid eeloleval nädalavahetusel päris tugevat lumesadu küll. Accuweather ja Gismeteo, kes ennustavad ka kuu aega ette on külmaperioodi suhtes erineval meelel. Accuweatheri arvates kestavad miinuskraadid 19. jaanuarini, kuid Gismeteo prognoosis 16. jaanuarini ning Viru maratoni päevaks ennustavad nad +3 kraadi.

Vaata Viru maratoni kohta infot siit.