Euroopa meister Balciunaite eitab dopingu tarvitamist /täiendatud/

Euroopa meister maratonijooksus leedulanna Zivile Balciunaite kinnitas, et tema pole dopingaineid tarvitanud ja on süütu, kuigi Barcelona EM-il antud dopinguproovid väidavad vastupidist.
Leedu kergejõustikuliit pani jooksjale peale ajutise võistluskeelu, sest tema uriiniproov EM-ilt näitas meessuguhormoonide liiga kõrget taset organismis. “Ma olen süütu. Ma ei ole ega kavatse kunagi dopingut kasutada. Ma olen olnud alati puhta spordi pooldaja,” sõnas Balciunaite alaliidu kodulehel avaldatud intervjuus. Leedulanna arvates võis dopinguproovi tulemus olla mõjutatud ravimist, mida ta menstruatsioonivalude vastu võttis. Balciunaite sõnul manustas ta kõnealust ravimit ka vahetult enne kuldmedalijooksu.
Leedulanna võitis Barcelonas EM-kuldmedali selle hooaja parima tulemusega 2:31.14. Võidu järel kutsuti Balciunaite dopingukontrolli ja nüüd selgus, et leedulannalt võetud uriini-proovis oli testosterooni ja epitestosterooni suhte-arv nihkes. Dopingutarvitamist eitava Balciunaite sõnul võis hormonaalset tasakaalu mõjutada ravim duphaston, mida ta oma günekoloogi soovitusel on viimased seitse aastat kasutanud menstruatsioonivalude leevendamiseks ning tarvitas ka vahetult enne kuldset jooksu Barcelonas.
“Arvestades seisundit määras günekoloog mulle duphastoni, sest kehas oli liialt vähe progesterooni,” lausus Balciunaite pressikonverentsil. Leedu kergejõustikuliit määras 31-aastasele Balciunaitele ajutise võistluskeelu. Jätkuv uurimine selgitab, kas meessuguhormoonide lubatust kõrgem tase oli tingitud keelatud aine kasutamisest või füsioloogilisest seisundist. Balciunaitet ootab süüdimõistmisel kaheaastane võistluskeeld ning rahvusvaheline kergejõustikuliit IAAF peab oma uurimise lõpetama 1. detsembriks.
ERR SPORT