Audi Vana-Aasta maratoni võitis Kristo Reinsalu (lisatud võitja kommentaar)

Kristo Reinsalu, Aleksander Kulešov ja Janar Juhkov maratoni autastustamisel. Foto: erakogu

Spordiklubi Stamina eestvedamisel toimus täna Tallinnas Rocca al Mares heategevusliku Audi Vana-Aasta jooks, mille raames oli kavas ka maratonidistants. Maratoni võitis Kristo Reinsalu spordiklubist ProRunner ajaga 2:41.49. See oli tema kuues võit Vana-Aasta maratonil.

2. detsembril jooksis Kristo Reinsalu Valencias maratoni 2:33.29, mis on Eesti tänavuse hooaja kuues tulemus. 20 päeva hiljem võitis ta juba Vana-Aasta maratoni. “24-tundi enne võistlust pani sõber teatevõistkonna kokku, kuid sealt kukkusid kolm osalejat välja. Viimasel hetkel hakati asendusi otsima. Esimene asendaja olin mina. See pani mu raskesse seisu, sest olin teadmatuses, kuidas on joosta 20 päeva pärast Valencia maratoni, kuidas mõjub külm ja millise algtempo peab võtma, et oleksin suuteline pärast esimest teatevahetust maratoni edasi jooksma,” rääkis Reinsalu ajakirja Jooksja Jooksuportaalile.

Ta plaanis algselt joosta esimese ringi tempoga 3.45 km kohta, kuid läks kiiremaks ja Reinsalu jooksis ringi läbi keskmise kiirusega 3.38. Pärast esimest ja teist ringi edestas ta lähimat konkurenti Aleksander Kulešovi minutiga, mida ring edasi, seda rohkem hakkas vahe natuke haaval suurenema. “Maratonis on kuni kaks minutit vahe väga õrn ja kuni 40 kilomeetrini kõik võimalik. Ega lihtne ei olnud. Külm võttis viimasel ringil lihased kangeks ja rada läks iga ringiga libedamaks,” kirjeldas Reinsalu maratoni käiku.

Tallinna Maratonil jäi tal kripeldama, et Aleksander Kulešov võitis Eesti meistrivõistluste arvestuses pronksmedali ajaga 2:35.10. Reinsalu sai seal 6. koha ajaga 2:38.29. “Ma ei olnud sel päeval nii heas vormis, kuna olin kuus nädalat saanud korralikult harjutada, sest varem polnud see kannaprobleemi tõttu võimalik. Kui kaotad medali sellele, kellest suudad parem olla, siis jääb okas südamesse. Valencias jooksin oma aja ära, kuid oleksin võinud 2-3 minutit kiirem olla. Valisin sinna reisimiseks keerukama variandi, mis võttis energiat,” ütles Reinsalu. Valencias suutis ta 30 km 2:30 graafikus püsida.

Reinsalu järel sai teise koha Eesti meistrivõistluste pronksmedali omanik Aleksander Kulešov (Treeningpartner) tulemusega 2:44.44. Ta pidas tänas maratoni võrreldes Tallinna Maratoni palju raskemaks. “Väga külm ilm -9 kraadi. Rada oli  libe. Reinsalu jooksis kohe eest ära. Tahtsin joosta kogu distantsi oma tempos, kuid libeda raja tõttu see ei õnnestunud. Kuna Janar Juhkov jooksis ka teatejooksu esimest vahetust, siis sai selgeks, et ta vastu ei pea,” rääkis Kulešov ajakirja Jooksja Jooksuportaalile. Kui pärast esimest ringi edestas Juhkov teda umbes minuti jagu, siis umbes 3 km pärast püüdis Juhkovi kinni. .”Ma ei ole talvel kunagi jooksnud rohkem kui 21 km ja sain väga hea kogemuse täna,” lisas Kulešov.

Kolmas koht kuulus samuti Treeningpartneri esindajale. Sellele jooksis end Janar Juhkov ajaga 2:57.14. Ka talle kujunes jooks väga raskeks. “Jooksin ka teatemaratoni Treeningpartneri meeste tiimis. Võtsime plaani treeneriga esimest vahetust joosta tugevalt ja ülejäänud ringid taastun ja hoian 3. koha peale. See ka õnnestus, kuid väga vaevaliselt. See oli ma julgen väita mu raskeim maraton,” tunnistas Juhkov.

Pärast neljandat 8,4 km pikkust ringi tundis ta, et jalad on läbi. “Igal järgneval ringil tempo langes ja jooksin väga aeglaselt. Enne viimast ringi tundus nagu seisaksin ja tagantpoolt tulijad püüavad mu kinni. Viimane ring oli väga aeglane ja vahe selja tagant tulijatel vähenes vähem kui minutile. Libeduse tõttu püüdsin joosta ka autoteel kui võimalik. Õnneks sain rohkem end utsitada, kuna häälekaid kaasaelajaid oli ülimalt palju ja andis sooja tunde. Viimase ringi lõpu poole lõi parem jalg reiest krampi, aga surusin edasi. Peale lõpujoont olin sisimas õnnelik, kuid seda eriti vist näha polnud. Olin energiast tühi. Õnneks turgutasin end magusaga üles,” sõnas Juhkov.

Naistest võitis esikoha Klarika Kuusk (Treeningpartner) tulemusega 3:34.17. Teiseks tuli Liina Kesamaa 3:35.15-ga ja kolmandaks Siiri Pilt 3:47.47-ga.

Koos maratoniga anti hommikul ka teatemaratoni start. Teatemaratonil kasutati teatevahetuse edasiviimiseks teist korda standardset teatepulka, mis sisaldab ka ajavõtukiipi. Teatepulga abil fikseeritakse nii iga teatemaratonil osaleva jooksja etapiaeg, kui võistkonna koguaeg. Teatepulk on kerge kaaludes vaid 56 grammi ning selle võib mugavamaks jooksmiseks kasvõi käisesse lükata.

Teatemaratonil osutus kõige kiiremaks võistkond Sparta Gladiaatorid ajaga 2:28.04 koosseisus Tõnu Lillelaid Martin Vilismäe, Ats Sõnajalg Sergei Rjabõskin, Sander Jürs. Meeskondadest jõusid teisena finišisse BC Venus ajaga 2:31.15. Tiimis jooksid Kristo Reinsalu, Leonid Latsepov, Ülari Kais, Eerikso ja Kaupo Sasmin. Kolmandaks tuli Treeningpartner Noormehed tulemusega 2:34.28. Meeskonnas jooksid Janar Juhkov, Mark Aber, Jaanus Kallaste, Jürgen Külm ja Marti Medar.

Naiskondadest saavutas esikoha Sparta Välejalad (Brit Rammul, Maris Terno, Maria Veskla, Pille Hinn, Katrina Stepanova) ajaga 2:55.38. Teise koha sai 21CC TR1 Hards Neiud (Zaitseva, Hallik, Siimar, Kivimets, Tšernov) tulemusega 3:01.23. Kolmandana lõpetas Täppsportlaste naiskond (Liliana Torn, Marge Nõmm, Mirjam Piik, Kadri Jägel, Kaia Lepik) ajaga 3:08.05.

Segavõistkondade arvestuses võitis esikoha Supersport 3 (Olga Andrejeva, Pranckeviciuis, Sotsugov, Haigunen, Jekaterina Patjuk)  tulemusega 2:46.59. Järgnesid Head Inimesed (Laura Maasik, Merlyn Lükk, Rain Seepõld, Turb, Laura Maasik) ajaga 2:51.55 ja Eesti Energia spordiklubi (Roots, Lees, Kübarsepp, Kitvel, Kelder) ajaga 3:05.04.

8,44 km pikkuse jooksu võitis Leonid Latsepov (Sparta) tulemusega 29.57. Teise koha sai Mihkel Tammeveski 30.19-ga ja kolmanda koha Aaro Tiiksaar 31.00-ga. Naiste kiireimaks osutus Silje Jürs (Sparta) ajaga 37.10. Teisena lõpetas Kaire Mattson 38.11-ga. Kolmandale poodiumi astmele tõusis Anneli Metsamaa (SK ProRunner) ajaga 38.34.

Traditsiooniliselt annavad kõik Audi Vana-aasta jooksul osalejad oma panuse heategevuseks. Jooksu ja maratoni osaleja osavõtutasust läheb heategevuseks 5 eurot ning teatemaratoni tiimi osavõtutasust 25 eurot ehk iga tiimi panustab samuti 5 euroga heategevusena Eesti puuetega inimeste kultuurifestivali korraldamisse.