Hooaja edetabeli liider Liina Tšernov: põhieesmärk on pääseda olümpiale

Jooksuportaal toob lugejateni intervjuu Tartu Ülikooli akadeemilises spordiklubis harjutava Liina Tšernoviga, kes juhib Eesti tänavuse hooaja naiste edetabelit koguni neljal distantsil. Kolm aastat tõsiselt treeninud 22-aastane jooksja on seadnud endale eesmärgiks pääseda olümpiale.

Olid kaua aega jooksuradadelt eemal. Mis oli selle põhjuseks?

Eelmise aasta hooaja jätsin vahele pöiavigastuse tõttu. Tahtsin tõsiseks muutunud vigastusest täielikult ja ilma probleemideta vabaneda. Vigastatud sportlasest pole ju mingisugust kasu. See on sportlasele psühholoogiliselt väga raske periood, aga kahjuks vigastused käivad spordiga kaasas.

Kes on su treener ja millised eesmärgid oled endale seadnud?

Minu treener on Endel Pärn. Palju nõu oleme saanud ka Tartu Ülikooli emeriitprofessorilt Ants Nurmekivilt. Põhieesmärgiks oleme seadnud pääsemist olümpiale. Eesmärgid peavad olema kõrged. Aega ei ole palju ja seda tuleb arukalt kasutada.

Sinu tulemuste areng oli sel aastal hüppeline just 1500 m distantsil. Kas olid ise selleks midagi teistmoodi teinud kui varasematel hooaegadel?

Olen süstemaatiliselt keskmaajooksu treeningute järgi harjutanud kolm aastat. 2009. aastal pidin vigastuse tõttu jooksmisest pika pausi tegema. Treeningpõhimõtetes erilisi muudatusi 2010. aasta hooaja ettevalmistuses ei ole olnud.

Käisid sel aastal laagris USA-s. Kas seda võib pidada edu aluseks?

Tänu vanemate toele õnnestus talvel harjutada esimest korda USA-s poolteist kuud koos Eesti parimate kesk-ja pikamaajooksjatega. See oli mul esmane kõrgmäestiku treeningu kogemus. Kindlasti andis laager mulle palju juurde. Peale treengute kõrgmäestikus hindan ka jooksjaid, kellega seal laagris olin. Endast natuke vanemate ja kogenumatega tuleb alati kasuks suhelda.

Mis oli su parim võistlus/saavutus 2010 aastal?

2010. aasta parimaks võistluseks/saavutuseks pean Hollandis 1500 meetri jooksu, kus viisin isikliku rekordi 4.18.65-ni. (Liina varasem tippmark oli 2008. aastal joostud 4.26,07 – toim.) Välismaal võisteldes ei saa kõikides jooksudes rekordit joosta ning peab olema ette näidata tulemus, et üldse stardinimekirja pääseda. Tihti jääb võistlus raha puudusel ära. Kes finantseerib? Ise ei jõua kõike kinni maksta! Koduses konkurentsis oleks väga hea, kui on keegi sarnase tulemusega või kiirem jooksja. Kui välisvõistlusi ei otsi, võivad võimed realiseerimata jääda ja sellest oleks väga kahju.

Oled Eesti tänavuse hooaja edetabelis liidrikohal 1000 m, 1500 m, 2000 m, 3000m distantsil. Annab see enesekindlust järgnevaks hooajaks?

Ma ei vaata seda, kas olen Eesti hooaja edetabelis liidrikohal. Keskendun parem enda treeningutele ja arengule. Mulle annab enesekindlust juurde minu enda areng võrreldes eelmise hooajaga. Kui arengut ei toimu, on midagi valesti tehtud ja tuleb treeninguid korrigeerida.

Sinu joostud 1000 m tulemus 2.46,77 annab kõigi aegade edetabelis kõrge kolmanda koha ja 1500 m 4.18,65 neljanda koha. Millist distantsi ise rohkem eelistad?

Kui valida nende kahe vahel, siis ikka 1500 m distantsil.

Tegid tänavu suurepärase hooaja, millised on plaanid järgneval, 2011. aasta hooajal?

Ikka edasi trepist üles poole astuda.

Kas sinu arvates on Eesti pikamaajooksu tase madalseisus või tõusuteel?

Kui vaadata harrastajate arvu, siis ei saa kurta. Selles osas on kõik väga positiivne. Professionaalsemal tasemel aga nõrk. Eestis on alla 1,5 miljoni inimese ja palju võimalusi. Pikamaajooks nõuab kõvasti harjutamist.

Kestvusjooksudes on konkurents väga hõre. Mida peaks tegema, et uusi andekaid jooksjaid esile kerkiks?

Tuleb ühendada need helged pead, kes meil on. Lisaks jooksu fanaatikud ja leida sponsoreid nendele sportlastele, kellel võib olla eeliseid kestvusalal läbi lüüa – kes on perspektiivikad ja tahavad sporti teha. Meie riik on väike ja valik väike. Toetame ja hoiame neid noori, kellel on eeliseid kestvusaladel.

Eesti Kergejõustikuliidu kestvusjooksu alarühma juht Toomas Tarm:

Väga hea meel, et Liina on vigastustest jagu saanud ja tõsise spordi juures tagasi. Ta võistles sel aastal küll tihedalt, aga tundub, et tulemuste mõttes realiseeris oma potentsiaali vaid 1500 m, teistel distantsidel jäi midagi varuks. Siit on väga hea edasi minna ja järgmisel aastal veel samm edasi astuda, mis võimaldaks osaleda juba Euroopa tasemega jooksudes. Liinal on kindlasti perspektiivi kasvada Euroopas arvestatavaks keskmaajooksjaks, sest tase on ühtlustunud ja näiteks 1500 m distantsil tal edetabeliaegu vaadates enam ülisuurt lõhet paremikuga ei ole.

Liina Tšernoviga vestles

KRISTJAN VARES

Foto: Siim Semiskar/ERR Sport