Margus Luhtoja jooksis esimesena Eestis staadionimaratoni alla 3 tunni

FOTO: Margus Luhtoja suutis esimese eestlasena kulutada 105 staadioniringi läbimiseks vähem kui kolm tundi. Foto: Anna Markova
FOTO: Margus Luhtoja suutis esimese eestlasena kulutada 105 staadioniringi läbimiseks vähem kui kolm tundi. Foto: Anna Markova

18.-19. juulil toimunud 4. Ida-Virumaa staadionimaratonil sündisid Eesti staadionimaratoni meeste ja naiste rekord. Sellega said hakkama Margus Luhtoja ja 24-tunni jooksu Eesti rekordi omanik Karmen Lepp.

Meestest ületasid 2015. aastast German Terehhovi nimel olnud staadionimaratoni Eesti rekordi 3:06.42 sel aastal kaks meest. Rekordi võttis enda nimele Margus Luhtoja, kes võitis õhtumaratoni tulemusega 2:49.29.

“Suhteliselt hästi pidasin vastu, arvestades, et laupäeval jooksin Võhmas maratoni. Üritasin algusest peale hoida 3.50-3.55 tempot kilomeetrile, lõpupoole kiirus kohati natuke kukkus, aga paar viimased kilomeetrid suutsin siiski talutavalt tulla. Täitsa mõnus oli staadionil joosta, raja kate ka päris mõnusalt joostav, parem kui ootasin,” ütles Luhtoaja ajakirja Jooksja Jooksuportaalile. Samas jooksus sai teise koha endine rekordi omanik Terehhov ajaga 3:36.11 ja kolmanda koha Andrus Rüütelmaa ajaga 3:36.11.

Enne selle aasta võistlust püsinud meeste tipptulemuse ületas ka öömaratoni võitja Allan-Peeter Jaaska, kelle tulemuseks kujunes 3:02.10. Öömaratoni teiseks tuli Sergei Borisov ajaga 3:30.50 ja üldjärjestuses kolmas oli naiste võitja Karmen Lepp, kes ajaga 3:48.20 ületas 10 minuti ja 23 sekundiga Viia Kaldami poolt 2016. aastal püstitatud Eesti tipptulemuse. Ühtlasi osutus Lepp kiiremaks kui eelmisel aastal Venemaa esindaja Tatiana Sviridova joostud Iisaku staadioni rekord 3:51.54. Lepa nimel on teatavasti eelmise aasta sügisest ka Eesti 24 tunni jooksu tipptulemus 173,319 kilomeetrit.

Õhtumaratoni võitis naistest Ulvi Lond ajaga 4:11.11. Ta mahtus esikolmikusse ka öömaratonil, kus platseerus teisele kohale ajaga 5:24.42. Poolmaratoni võitsid õhtul Lauri Antalainen ja Kaja Jõemets ning öösel Raul Liebenau ja Tatiana Borissova. Võistluspäev juhatati sisse laste- ja noortejooksudega, kus osales üle poolesaja sportlase.

Kevadel jooksu korraldamise enda õlgadele võtnud Aet Kiisla hinnangul on staadionimaratonil Eesti jooksukalendris kindel koht olemas. “Minu arvates on tore, et viimaste aastatega on Eesti jooksukalender nii pööraselt mitmekesistunud. Tihedas võistluskalendris on kõikvõimalikke üritusi, kuid leian, et staadionimaratonil on oma väga kindel koht sellel turul. Staadion paneb osavõtjate arvule küll omad piirid, kuid ka selle aasta võistlus näitas, et mitte asjata ei ole staadionimaraton saanud gurmeejooksu maine,” sõnas Aet Kiisla, kes ka ise parandas Iisakus oma isiklikku rekordit.

Staadionimaraton on oma kindla koha leidnud ka Eesti maratonide kogumise edetabeli tippu kuuluva Rein Pärna ja Leili Teeväli kalendris. Rein Pärn läbis Iisakus oma 361. ja Leili Teeväli jaoks oli Iisaku jooks elu 212. maraton.

5. Ida-Virumaa staadionimaraton on plaanis korraldada järgmise aasta 3.-4. juulil.

Õhtumaratoni ja poolmaratoni tulemused

Öömaratoni ja poolmaratoni tulemused