Jalgratturi sõnaraamat

APTOPIX Cycling Tour de France

„Atrõõvis oli kümme meest, kes sõitsid karusselli. Ketti tõmmatud pundi lõpus imes küljekaga üks poogerdav tšainik, kes pani niplisse.”

Tekst: Velo

Kas said aru, millest eespool jutt käis? Kui ei, siis teeme kohe selgeks. Jalgratturite seltsis aega veetes või koos treenides võib paljudele harrastajatele oma ala proffide jutt üsna segaseks jääda. Ratturid on harjunud kasutama teatud olukordade ning sõidustiilide kohta põlvest põlve levinud väljendeid, mida ei leia sõnaraamatust ning mis esmakordsel kuulmisel võivad tunduda täiesti absurdsed. Alljärgnevalt seletame lahti mõned levinumad väljendid, et ka harrastusrattur saaks võistlusrajal ning jutu sees oma kogemustest rääkides käituda profi kombel.

Tšainik, kets, karvajalg

Tšainikuks kutsutakse ratturit, kes ei tunne rattasõitu ning kellel ei ole pundis sõitmise kogemusi. Hüüdnime sai kindlasti rattur, kellel sääre peal õline hammasratta jälg ilutses. Tšainikud, ketsid ja karvajalad eiravad kõiki kirjutamata reegleid, mida grupis sõites iga rattur järgima peaks.

India punt, grupeto

India punt on peagrupist maha jäänud grupp rattureid. Väljend on ilmselt pärit aastatetagusest ajast, kui Saaremaa velotuuril osales India meeskond – iga etapi stardipaugu järel võtsid need mehed oma pundi kokku ja sõitsid turvalise vahega peagrupi taga „oma võistluse” lõpuni. Mujal maailmas kutsutakse viimasena finišeerijat punti grupetoks.

Karusselli sõitma

Väikese grupi sõidustiil selliselt, et iga rattur veab punti võimalikult vähe ning pärast vahetust läheb kohe grupi tagaotsa ja hakkab liikuma jälle ette vedavaks ratturiks.

Niplisse panema

Jalgratturite väljend kukkumise kohta. Öeldakse ka „maoli panema”.

Kangi saama

Olukord, kus sõidu ajal organism on tühjaks pingutatud ja ei olda enam võimeline tavapärase intensiivsusega edasi liikuma. Kasutatakse ka mõistet „haamrit saama”.

Kangutama

Olukorda ja tee ning tuule olusid arvestades liiga raske ülekandega sõitma.

Kerima

Kerge ülekandega (käiguga) sõitma. Vastand sõnale kangutama.

Atrõõv

Peagrupil eest ära sõitnud väiksem grupp rattureid.

Punti ketti tõmbama

Olukord, kus gruppi veetakse nii kiiresti, et vedajatele järgnevad ratturid on ühekaupa pikas rivis üksteise tuulevarjus.

Litter, literdama, pauk, paugutama

Agressiivne grupil eest ärasõidu üritamine ehk ründamine.

Mansa

Väiksem grupp rattureid, kes teevad võrdselt tööd, eesmärgiga koos kiirelt edasi liikuda.

Imema

Viimase piiri peal kannatades (grupi taga) sõitmine.

Poogen, poogerdama

Tuigerdama, mitte sirgjooneliselt liikuma.

Passatka

Jalgratturi sõiduasend.

Küljekas

Külgsuunas puhuv tuul.