Jooksmise avastanud Astrid Mai Barsegjan jõudis lühikese ajaga medaliteni

Treener Urmas Randma ja tema õpilane Astrid Mai Barsegjan
Treener Urmas Randma ja tema õpilane Astrid Mai Barsegjan. Foto: Treeningpartner

Vaid veidi üle kahe aasta jooksmisega tegelenud 20-aastane Astrid Mai Barsegjan on võitnud Eesti meistrivõistlustelt kokku viis medalit ja pürib järgmisel aastal toimuvale suveuniversiaadile.

Varem puutus isa poolt Armeenia päritolu, kuid Eestis sündinud Barsegjan lapsepõlves kokku tennise ja karatega, mida harjutas. Seega sai sport juba koos kooli minekuga üheks tema elu osaks. Põhikooli lõpus ja gümnaasiumi esimestel aastatel keskendus ta enim õpingutele ja sportimine jäi tahaplaanile. „2013. aasta sügisel otsustasin end kätte võtta ja taas vormi saada. Hakkasin metsa vahel tervisejooksu  tegema. Alguses kolme kilomeetri kaupa ja peagi distantse suurendades,“ rääkis Barsegjan Jooksuportaalile. 2014. aasta lõpus võttis ta esimest korda osa suuremast jooksuvõistlusest ja läks rohkem huvist jooksma SEB Tallinna Maratoni raames peetud 10 kilomeetri distantsile. Ta saavutas naistest 27. koha ja naisjuunioride arvestuses 2. koha netoajaga 42.18.

„Tulemus ja enda vanuseklassi teine koht üllatas ennastki. Arvasin, et olen peajagu kehvem endavanustest – konkreetselt trenni kui sellist ma ju teinud polnud,“ meenutas Barsegjan. Nii otsustas ta 2015. aastal võistelda ja spordis maad kombata ning treener leida. Mullu kevadel liitusin ta klubi Treeningpartner grupiga ning alates sellest ajast on teda juhendanud Urmas Randma. Vaadates tulemusi ja arengut, siis võib öelda, et vägagi edukalt. „Jooksmise juurde sattusin sunniga end parandada ning jäingi selle ala juurde, sest ootamatult hakkas jooksmine mulle väga meeldima, muutudes igapäevaseks rutiiniks, ajaks vaid enda jaoks,“ märkis Barsegjan.

Möödunud nädalavahetusel toimunud talvistel Eesti juunioride ja noorsoo meistrivõistlustel võitis Astrid Mai Barsegjan noorsoo 3000 m jooksus hõbemedali ajaga 10.44,34 ja 1500 m jooksus pronksi ajaga 4.57,92. „Medalit ootasin. 3000 m medaliga olin arvestanud, küll aga tuli 1500 m medal üllatusena,“ sõnas Barsegjan. Ent need ei ole tema esimesed medalid Eesti meistrivõistlustel. Juba 2015. aastal, olles kevadel tõsisemalt Urmas Randma käe all harjutama hakanud, võitis ta sama aasta suvel 3000 m jooksus hõbeda ja 1500 m jooksus pronksi, toona veel kõvasti nõrgemate aegadega. Sügisel tuli ta Treeningpartneri naiskonnaga ekideni Eesti meistrivõistlustel kolmandaks. Eesti linnajooksude sarja arvestuses kuulus talle mullu naistest viimane auhinnaline ehk 6. koht.

„Praegu on eesmärgiks parandada eelkõige poolmaratoni ja maratoni aega. Ideaalis tahaksin joosta sügisel maratoni alla kolme tunni, kuid sport on ettearvamatu ja tuleb tasapisi tööd teha ning siis vaadata, kuidas vorm paraneb,“ tõdes Barsegjan. „Loomulikult ootab parandamist ka 10 km aeg. Seega tööd jätkub kindlasti,“ lisas ta. Tuleviku plaane vaadates, üritab Barsegjan pääseda järgmisel aastal suveuniversiaadile.