Kahe Silla jooksul selguvad U20 Eesti meistrid maanteejooksus

PÄrnu Kahe Silla Jooks eelmisel aastal. Foto: Viktor Tund
Pärnu Kahe Silla Jooks eelmisel aastal. Foto: Viktor Tund

Pärnu Kahe Silla Klubi korraldab koostöös Kergejõustikuliiduga 2. septembril Eesti linnajooksude sarja kuuenda etapina kavas oleval Jüri Jaansoni Kahe Silla jooksul esimesed alla 20aastaste noorte 10 kilomeetri maanteejooksu Eesti meistrivõistlused.

“Tiitlivõistluse Pärnusse tulek on märgiline tähendusega, viidates ühtlasi aspektidele, et Pärnus on kiire rada, tasemel korraldus ning muidugi sportlikus mõttes karm konkurents. Tõsised spordisõbrad teavad, et mitte ühelgi teisel Eesti rahvajooksul pole ühel distantsil olnud sellist plejaadi tugevaid tegijaid nagu meil viimastel aastatel siin Pärnus,“ ütles korraldusmeeskonna juht Vahur Mäe.

Tänavu muutub jõe paremkalda rada tundmatuseni, sest linn rekonstrueerib seni paljude jaoks pinnuks silmas olnud kitsa rajaosa vahetult peale starti. “Kordades laiem kaldakindlustusega rajalõik kohe peale sillalt maha pööramist on hea uudis kõigile neile, kes peavad startima tagantpoolt, ent soovivad kiiremini liikuma saada,“ rõõmustas Mäe, kuid rõhutas sedagi, et liikumisummikut arendus täielikult ei likvideeri.

Kahe Silla jooksu eelpäev, 1. september on traditsiooniliselt laste ja noorte päralt, kuid meelelahutusliku atmosfääri loomise nimel nihkub kogu programm pärastlõunasse ja õhtussegi. Muudatuse keskmes on kolmandat aastat toimuv noortejooks, mis toimub tänavu õhtuhämaruses stardiga kell 21.00. „Öös on sporti“, kõlab tänavuse noortejooksu tunnusidee ning viitab ühena sellelegi, et saab valgus- ja vaatemängu, veidi suitsu, ehk tuldki. Stardi eel, kell 20, loovad meeleolu noorte seas populaarsed Ariadne ja Martti Hallik, kelle antav kontsert on kõigile tasuta.

„Liikumisharrastuse üks tänaseid põletavamaid küsimusi on noorte toast, teleri ja telefoni juurest eemale saamine ning liikuma suunamine. Nii muudame senist fookust, kus noortejooks oli justkui klassikaline spordivõistlus ja tähendab pigem tõsist pingutust. Õhtuhämaruses toimuv ja sel põhjusel veidi salapärase atmosfääriga üllatusi pakkuv liikumisüritus, kus põhirõhk ei ole võistlemisel, vaid meeleolu kruttimisel, peaks aitama meil uusi noori liikuma suunata,“ hindas Mäe ürituse potentsiaali.

Noorte liikumispäev algab juba kell 17.30 rohkem kui tuhande osalejaga Drako lastejooksudega. Nii nagu varasemaltki, saavad seal oma võimeid proovile panna kuni 11aastased poisid ja tüdrukud. Registreerimine avatakse 1. augustil. Liikuma on oodatud aga ka erivajadustega spordisõbrad. Juba aastaid toimub Jaansoni jooksu raames ratastoolisõit, mis annab enese proovile panekuks võimaluse ka neile, kel igapäevane liikumine erinevatel põhjustel raskendatud.

Noorsoole mõeldud liikumispäeva seob üheks tervikuks kell 16 avatav sporditurg, mis viib sportivad noored ja nende vanemad kokku arvukate spordiklubidega, kes saavad võimaluse tutvustada enda poolt pakutavaid sportimisvõimalusi ja teenuseid. Teiste seas on kohal spordikaupmehed, kes teevad osavõtjatele ja teistele külastajatele soodsaid pakkumisi.

„Kuna üleilmsel tarkusepäeval, 1. september on paljud lapsed ja pered seotud koolialguse toimingutega, annab uus programm aluse võimalikult paljudele põnevast spordipäevast osa saada. Kui kõik toimuks tavapäraselt, kaasneks paratamatult valikute tegemine. Ka koolijütsid saavad nüüd starti tulla ja pereliikmed, sõbrad, tuttavad neile kaasa elada,” lausus Mäe. Lisaks toimub traditsiooniline Roman Fosti veetav ühistreening, mis peaks pühapäeval toimuvale suurele jooksule olema paslik sissejuhatus.