Kaks Eesti jooksjat osales Venemaa kaugvõistlusel

David Arutynyan 22. septembril Puškini-Peterburi rahvajooksul. Foto: erakogu

Jooksuportaal toob lugejateni loo tartlasest David Arutyunyanist, kes osales möödunud aastal Venemaal aset leidnud jooksudistantside kaugvõistlustel, kus sai 604. koha 8960 punktiga. Samal võistlusel tuli võistkondlikus arvestuses kolmandale kohale tallinlane Sergei Lõzin. 

Sain võistlusest teada eelmisel aastal, kui pärast 44. Elu tee maratoni toimus Peterburis Kalinini linnaosa administratsiooni hoones harrastusjooksu klubide autasustamise tseremoonia. Võistluse peasekretäriks on endine tallinlane, kes ühtlasi Venemaa kõige tuntuma kergejõustiku-uudiste propbeg.org veebilehe hooldaja. Mulle pakuti osaleda IV kaugvõistluste matšil. Mida need kaugvõistlused endast kujutavad? Miks kannab kergejõustikuvõistluste liik sellist ebatavalist nime?
Kaugvõistlustel osalemiseks ei pea võistlema konkreetses kohas (külas, alevikus, linnas, riigis, mandril jne). Võistlemispaigaks võib olla ükskõik, milline koht suvalises maailma riigis. Samuti ei sunnita jooksma konkreetsel aastaajal – seda saab teha aastaringselt ehk kogu IV harrastusjooksu klubide Matši vältel. Võistluse lõpust ei tohtinud olla möödas rohkem kui kaks kuud. Algul pidi esitama avalduse (võis esitada ka e-postiga), millel võistleja andmed ja Matšis osalemise viis ehk võistkondlikult või individuaalselt. Kui tagasiside koos kinnitusega käes, võis hakata punkte koguma.
Punktide kogumine oli lihtne. Pärast võistlusel finišeerimist pidin kinnituseks saatma Matši juhatusele finišiprotokolli lingi koos distantsi pikkuse ja tulemusega. Kui veebilink puudus, siis diplomi skänneeritud faili. Kui puudus ka viimane, siis tuli esitada video- või fotomaterjale, mis kinnitaksid osalemist. Poolmaraton ja maraton andsid üldpunkte, ülejäänud võistlusmaad boonuspunkte. Peaasi, et võistlus oleks ametlik ja mitte lühem kui 12 kilomeetrit. Üld- ja boonuspunktide arvutamisel luges distantsi pikkus ning läbimise kiirus. Mida kiiremini jooksid, seda rohkem punkte said. Kaugvõistluste Matši arvestuslik lõpp toimub tavaliselt päev enne legendaarset Elu tee maratoni Peterburis. Viimase kuupäevana läheb arvesse 31. detsember. Ametlik autasustamistseremoonia toimub kas päev enne või samal päeval pärast Elu tee maratoni lõppu. Kokku läks mul IV Matši käigus arvesse 20 võistlust Eestis, Venemaal ja Saksamaal. 
Individuaalselt osales kaugvõistlusel kokku 1685 jooksjat. Enim punkte korjas 1940. aastal sündinud Rimma Vassina Moskvast, kelle kontole kogunes 35 811 punkti. Teine koht kuulus 1982. aastal sündinud Irina Antropovale Šahtõ linnast 35 477 punktiga. Pronks läks Ukrainasse 1990. aastal sündinud Igor Olefirenkole 30 609 punktiga.  
Jooksukollektiividest tuli pjedestaali esikohale Ural-100, mille liikmed suutsid aastaga kokku saada 405 329 punkti. Hõbe läks Jooks ja Meie võistkonnale 399 970 punktiga. Viimasesse kuulub ka tallinlane Sergei Lõžin. Pronksile tuli interneti sportlaste tiim IRC 339 767 punktiga. 
Kaugvõistluste Matš 2014 on individuaalsetele osalejatele ja võistkondadele avatud. Kui keegi lugejatest soovib osaleda V Matšil, saab avaldusvormi täita probeg.org veebilehel ning saata sõnumi Jevgeni Kurovile e-postile comcur@yandex.ru. 
David Arutyunyani 2013. aasta kaugvõistluste Matši tulemused
Individuaalsed tulemused
Võistkondlikud tulemused
DAVID ARUTYUNYAN Tartust