Karel Tammjärv sai olümpial suusavahetusega sõidus 32. koha

Karel Tammjärv. Foto: Postimees/Scanpix
Karel Tammjärv. Foto: Postimees/Scanpix

Täna Lõuna-Koreas PyeongChangis taliolümpiamängudel meeste 15 km+15 km suusavahetusega sõidus startinud kahest eestlasest sai parimana Karel Tammjärv 32. koha, olümpiadebüüdi teinud Andreas Veerpalu lõpetas võistluse 47. kohal.

Kokku lähetati rajale 68 meest. Esimesed 100 meetrit algasid dramaatiliselt norralasele Simen Hegstad Kruegerile, kes komistas ja tõmbas sellega maha kaks venelast. Norralane murdis kukkudes suusakepi, kuid suutis kaotatud 20 sekundit hiljem tagasi suusatada. Esimese 3,75 km pikkuse klassikaringi järel püsis koos 14 meest, Karel Tammjärv asus 31. kohal (+16,4) ja Andreas Veerpalu 61. kohal (+56,3).

Kui suusatatud sai 6 km, üritasid kuus meest – soomlane Iivo Niskanen, šveistlane Dario Cologna, norralased Martin Johnsrud Sundby, Johannes Hoesflot Klaebo ja Hans Christer Holund ning kanadalane Alex Harvey, suurel grupil eest ära minna, mis ka mõneks ajaks õnnestus. Klassikaosa 7,5 km peal jätkas Karel Tammjärv 37. kohal (+41,8) ja Andreas Veerpalu 55. kohal (+1.47,1).

Klassikaosa lõpetas ja läks pärast suusavahetust 15 km uisuosale Tammjärv 36. kohal (+1.34) ja Veerpalu 47. kohal (+2.39,2). Liidergrupis suusatas kuni viimase ringi alguseni 17 meest, kuid siis otsustas end pärast alguse kukkumist gruppi tagasi võidelnud norralane Simen Hegstad Krueger tempo üles võtta ja eest ära minna. Tõusul kiirendanud norralase edu aina kasvas, jõudes 2 kilomeetrit enne lõppu 23 sekundile.

Nüüd leidsid ka jälitajategrupis sõitvad norralased Martin Johnsrud Sundby ja Hans Christer Holund, et aeg on tempo üles võtta. Nii pääsesid mõlemad mehed grupist lahti ja hakkasid kaasmaalase Kruegirle lähenema, vähendades vahet kilomeeter enne lõppu 11 sekundile. Simen Hegstad Krueger suutis siiski lõpuni ees vastu pidada ning võitis olümpiakulla ajaga 1:16.20,0. Sundbyle hõbemedal 8-sekundilise kaotusega ja pronks Holundile 9,9-sekundilise kaotusega. Karel Tammjärv lõpetas võistluse 32. kohal (+3.05,6) ja olümpiadebüüdi teinud Andreas Veerpalu 47. kohal (+5.51,4).

Karel Tammjärv ütles pärast võistlust, et suusad pidasid tal hästi, aga libisemises hävisis, mistõttu laskumistel tekkis teistega vahe sisse. “Samas on pidamine oluline, et uisu peal käed oleksid värsked. Külm mul ei olnud, sest soe pesu oli all. Krambid tulid alles viimastel tõusudel. Loodan, et vorm läheb järjest paremakd, esimesed distantsid ei ole mul tavaliselt hästi õnnestunud,” lausus Tammjärv.

Andreas Veerpalu sõnul ei ole tal nii rasket võistlust ja tingimusi kui täna varem olnud. “Suusad olid väga head. Alguses üritasin ettepoole saada ja kukkumist vältida, kuid pärast pikka laskumist tuli endal kukkumine läbi teha,” tunnistas Veerpalu.

15 km+15 km suusavahetusega sõidu tulemused