Kaur Kivistik jõudis hooaja tippmargiga EMil finaali

Kaur Kivistik veetakistusel. Foto: Marko Mumm/EKJL

Kaur Kivistik sai täna Amsterdamis Euroopa meistrivõistlustel 3000 meetri takistusjooksude teises eeljooksus 5. koha Eesti tänavuse hooaja tippmargiga 8.33,94, tagades oma jooksust viimasena kohaga otsepääsu reedel toimuvasse finaali.

Kivistiku tänane tulemus jääb vaid 1,7 sekundi kaugusele tema isiklikust rekordist 8.32,23, mille ta jooksis möödunud aastal suveuniversiaadil, võites selle tulemusega hõbemedali. Kaur Kivistik alustas tänast jooksu kolmandal-neljanadl positsioonil. 1000 m vaheaeg tuli sellel jooksul aeglasem viie sekundi võrra kui esimeses eeljooksus. Poolel maal eraldus teistest viieliikmeline juhtgrupp, kuhu kuulus viimasena ka Kaur Kivistik. Teine kilomeeter osutus sekundi jagu kiiremaks kui esimeses jooksus ehk 2.48,40.

Edasi grupp lagunes ja kolm jooksjat läksid teistel eest ära. Kivistik püsis järgmises neljaliikmelises grupis. Viimast ringi alustas ta kuuendalt kohalt, kuid lõpusirgel suutis mööduda itaallasest Yuri Florianist, tõustes viiendaks ja kindlustades sellega kohaga otsepääsu finaali. Kahe eeljooksu peale pääses edasi finaali kummasti jooksust viis esimest, pluss viis jooksjat kahe jooksu peale kokku aegade põhjal. Kuna esimene eeljooks osutus kiiremaks, sai teisest eeljooksust ajaga edasi ainsana seesama itaallane, kellest Kaur Kivistik lõpusirgel möödus. Esimese eeljooksu võitis Prantsusmaa esindaja Mahiedine Mekhissi Benabbad ajaga 8.31,42.

“Taktikaliselt õnnestusin. Tegin õiged valikud. Kuna esimene kilomeeter tuli aeglane, loobusin mõttest, et aega joosta ning katsusin end viie hulka saada,” rääkis Kivistik. Reedest finaali silmas pidades arvas Kivistik, et kui ta neli aastat tagasi sai EMil 14. koha, siis seekord loodab esikümnesse mahtuda. “Esimeses eeljooksus joosti korralikud ajad. Kui me staadionile jõudsime, saime aru, et 8.34-8.35 võib olla viimane aeg, mis finaali viib. Eks see pani meid ka natuke kiiremini liigutama,” arvas Kivistik. Ta ise oli valmis veelgi kiiremaks jooksuks, ent seda ei juhtunud. Kui kaasaelajate jaoks jätkus eeljooksus põnevust viimaste meetriteni, siis Kaur Kivistiku jaoks tähendas eeljooks enesekindlust. “Teadsin, et lõpusirgel saan ühest mehest kindlasti mööda. Ma ei pidanudki viimast käiku sisse panema, et veel kellestki mööda joosta,” märkis Kivistik. Ta üritas joosta võimalikult energiat säästvalt, arvestades eesolevat finaali.

Ka Kaur Kivistiku treener Endel Pärn jäi rahule. “Väga hästi. Üks paremaid jookse, mis ta on elus teinud. Ilmselt tundis Kaur ennast nii hästi, et otsustas õigel ajal vahe sisse jätta ja viimasel ringil pingutada. Ega tal kiiruse puudust ei ole. Targalt joostud,” ütles Pärn Jooksuportaalile oma õpilase kohta.