Keenlane Josephat Menjo võitis Zatopeki mälestusjooksu

Keenlane Josephat Menjo võitis täna Austraalias Melbournis kuulsa tšehhi Emil Zatopeki mälestusjooksu, läbides staadionil 10 000 m ajaga 27.39,80. Veel enne kui Menjol sai ümber pool distantsist, rebis ta end lahti viieliikmelisest jooksjate grupist. Teine pool maast osutus keenlase soolojooksuks. Menjo sõnul mõjutas teda suuresti tempotegija ehk jänes. “Kui ta üritas kiirust tõsta, ei tulnud see tal välja. Üritasin talle kaasa aidata, aga ta ei võtnud vedu,” ütles Menjo. Keenlane nimetas oma tulemust suurepäraseks, arvestades, et tegemist on detsembriga. Menjo järel sai teise koha ja tuli ühtlasi Austraalia meistriks Adrian Blincoe 28.05,25-ga. Kolmas koht kuulus ameeriklasele Bobby Curtisele ajaga 28.08,78. Luke Kipkosgei, kellele kuulub 1998. aastast võistluse rekord 27.22,54-ga, lõpetas Melbournis viiendana, saades ajaks 28.47,45.

Tšehhi jooksja Emil Zatopek võitis 1948. aastal Londoni olümpial kuldmedali 10 000 m jooksus ja 1952. aastal Helsingi olümpiamängudel nii 5000 m, 10 000 m kui ka maratoni distantsil. Ei varem ega hiljem pole keegi teine seda suutnud. Kuigi Zatopekil polnud täit ettekujutust, milline peab olema õige jooksutreening, avastas ta midagi sellist, mis õige pea juurdus ka teiste sportlaste treeningutel: ta hakkas kasutama intervalltreeningut, joostes näiteks 30×400 meetrit, 40×400 meetrit, 50×400 meetrit ja lõpuks isegi 70×400 meetrit vaheldumisi 200 meetri pikkuste sörkidega. Aasta-aastalt kilometraaž kasvas. Sporditeadlased Zatopeki abistada ei soovinud, sest ta liikus treeningmeetodite otsimisel tundmatutel radadel. Ei oldud kindlad, et selline totaalne treenimine ka edu toob.