Keenlane Patrick Makau võitis maailmarekordiga Berliini maratoni

Tänane Berliini maraton tõi starti ligi 41 000 jooksjat, nende seas ka pärast pausi oma esimesele maratonile kaks selle distantsi maailmarekordi omanikku: etiooplase Haile Gebrselassie ja briti Paula Radcliffe´i. Paraku ei läinud kummalgi hästi, sest Gebrselassie katkestas ja Radcliffe pidi leppima kolmanda kohaga. Üllatuse valmistas hoopsi keenlane Patrick Makau, kes jooksis üle Gebrselassiele kuulunud maailmarekordi 21 sekundiga, saades võiduajaks 2:03.38.
.
Kohe algul eraldusid teistest viis meest: Haile Gebrselassie, keenlased Patrick Makau, John Kyui, Edwin Kimayio ja Emmanuel Samal, kes kuue “jänese” vedamisel tempo üles kruvisid. Kilomeetri keskmiseks kiiruseks kujunes 2.57. Grupp läbis esimesed 5 km ajaga 14.46, 10 km 29.17-ga ja 15 km 43.51-ga. Pool distantsist (vaheaeg 1:01.43) jooksis esiviisik muutusteta koos. Kõrge tempo eeldanuks lõpuaega 2:03.05. 27. kilomeetril tegi Patrick Makau vahespurdi. Kaasa läinud Haile Gebrselassiel hakkas halb ja ta jäi korraks seisma, ent jätkas pärast mõningast pausi siiski jooksmist kolmandal kohal. 30. kilomeetril (vaheaeg 1:27.38) juhtis Makau minutilise eduga Edwin Kimayio ees. Gebrselassie jäi Kimayiost omakorda maha 10 sekundit. 35. kilomeetriks suutis Gebrselassie Kimayiost mööduda ja tõusta teisele kohale. Vahe liidri Patrick Makauga kasvas 2.37-le. Makau jätkas maailmarekordigraafikus jooksmist kuni lõpuni, kuigi tempo veidi rauges. Keenlane finišeeris Berliini maratonil uue maailmarekordiga 2:03.38, lüües seni Haile Gebrselassiele kuulunud maailmarekordit 21 sekundiga. Teise koha sai keenlane Stephen Kwello Chemlany 2:07.55-ga. Kolmandana lõpetas tema kaasmaalane Edwin Kimaiyo ajaga 2:09.50. Gebrselassie finišisse ei jõudnud.
,
Parima eurooplasena sai britt Scott Overall 5. koha ajaga 2:10.55. Parima eestlasena lõpetas Berliini maratoni Tarmo Reitsnik isikliku rekordiga 2:46.27. Indrek Tärno lõpetas 4 sekundit hiljem ajaga 2:46.31.
,
Naistest jooksid algusest peale ees kahekesi koos keenlanna Florence Kiplagat ja britt Paula Radcliffe. Nad said 5 km vaheajaks 16.37 ja 10 km vaheajaks 33.16. Liidrite seas hakkasid muutused toimuma 15. kilomeetril (vaheaeg 49.50), mil Radcliffe jäi Kiplagatist 9 sekundiga maha. Poolel maal, mille Kiplagat läbis 1:10.11-ga, kasvas vahe 19 sekundile. 35. kilomeetriks langes Radcliffe neljandale positsioonile. Florence Kiplagat võitis maratoni rajarekordiga ajaga 2:19.44. Teise koha sai Saksamaa eest võistlev venelanna Irina Mikitenko 2:22.18-ga. Paula Radcliffe suutis joosta end viimasele pjedestaalikohale ajaga 2:23.46.