Kipsis sõrm ei seganud Andi Noodal Eesti rekordit jooksmast

Kipsis sõrmega Andi Noot pärast rekordjooksu. Foto: Liina Tšernov
Kipsis sõrmega Andi Noot pärast rekordjooksu. Foto: Liina Tšernov

Andi Noot jooksis täna Tallinnas Lasnamäe kergejõustikuhallis vaatamata kipsis sõrmele üle Tiidrek Nurmele seni kuulunud 1500 m Eesti siserekordi, saades ajaks 3.44,63. Selle tulemusega kerkis Noot hetkel Euroopa tänavuse sisehooaja edetabeli liidriks. Varasem, 2011. aastast Tiidrek Nurmele kuulunud rekord 3.46,10 püsis viis aastat.

Noot alustas jooksu pöörase kiirusega, läbides esimesed 400 m ehk kaks ringi 56 sekundiga. “Jänesed” Olavi Allase ja Keio Kits pidid plaani kohaselt ees tempot tegema esimese kilomeetri, kuid Nooda kiire algus sundis nad pärast 600 m läbimist kõrvale astuma.

Noot ise on tänases jooksus pettunud, sest sise EM norm 3.44,00 jäi täitmata. “Ma ei läinud Eesti rekordi järgi, vaid EM norm oli eesmärk. Ehmusin kõvasti ära, kui mõlemad tempomeistrid 600 m peal maha astusid ning mul jäi peaaegu kilomeeter üksi “raiuda.”. Üksi 3.44 joosta, näitab, et võimu on mehesti ja hammas läks väga verele täna,” rääkis Noot ajakirja Jooksja Jooksuportaali uudistele. Saarlane loodab, et Liina Tšernov aitab tal jaanuari lõpus Prantsusmaale kiirele 1500 m jooksule peale ja nii saab ta eilsed vead parandada. Andi Noot tänab kõiki kaasaelajaid ja Olavi Allast ning Keio Kitse, kes nõustusid teda vabatahtlikult aitama.

Ehk jäid täna sise EM normist puuduolevad 63 sajandikku kipsis sõrme taha? Nooda sõnul lõi ta pühapäeval kirvega sõrme pihta, kui mandril puid lõhkus. “Lõin näpu peaaegu maha ja luu katki,” ütles Noot. Pärast juhtumit käis ta haiglas erakorralise meditsiini osakonnas, kus tal sõrmest pilti tehti, puhastati ja lahasesse pandi. Enne jooksu mainis ta rahustuseks, et ega see kipsis sõrm teda jooksmast küll ei sega ning hoogu maha ei võta. “Valu on ajutine nähtus ja see mind ei häiri, kui mul on vaja kiiresti joosta,” kostis Noot.

Rekordjooksu raja kõrvalt stopper käes jälginud treener Andel Pärna hinnangul läks jooks algul tõesti liiga kiireks. Tempomeistrite Olavi Allase ja Keio Kitse vedamisel läbiti esimesed 600 m ajaga 1.25. “Normaalne oleks olnud 1.27-1.28-ga. Tulevikku silmas pidades kasulik jooks,” kiitis Pärn. 1000 m kattis Noot 2.27-ga, mis on samuti sekundi jagu kiirem, kui prognoosis Noot. “Tubli, et Andil tempo ära ei kukkunud ja ta üksi lõpuni vastu pidas,” lisas Pärn.

Kuigi sise EM norm jäi Noodal täna 63 sajandiku kaugusele, usub Pärn, et tema õpilane on selle täitmiseks suuteline. Normi täitmiseks on Andi Noodal aega kuni 23. jaanuarini. “Teeme paar nädalat trenni kuni veebruarini, siis otsime kusagil võistluse, kus norm ära täita,” lausus Pärn.

1500 m eelmise Eesti siserekordi omanikul Tiidrek Nurmel on hea meel, et teine saarlane tema nimel olnud rekordi üle jooksis. “Kuidagi on nii juhtunud, et praeguse Eesti kõigi aegade edetabelis domineerivad saarlased. Andi on andekas, töökas ja tahtejõuline jooksumees. Seega ei ole uus Eesti rekord üllatus minu jaoks. Ma siiralt loodan, et Andi unistus joosta Euroopa sisemeistrivõistlustel täitub,” ütles Nurme.

Ta usub, et eilne rekordjooks ei jää Andi Nooda viimaseks sõnaks sellel sisehooajal. “Mul on hea meel, et Eesti rekordid saavad tugevamaks. See on meie spordialale kasulik,” leidis Nurme.