Krossijooksu EMil võistlevad Andi Noot ja Deniss Šalkauskas

laager
Jooksjad ja treenerid Jõulumäel. FOTO: erakogu
13. detsembril toimuvad Prantsusmaal Hyeres murdmaajooksu Euroopa meistrivõistlused, kus stardis on kaks Eesti jooksjat – kõrge koha lootusega Andi Noot, kes teeb oma viimase etteaste noorsooklassis ning A-klassi poiss Deniss Šalkauskas, kes võistleb juunioride arvestuses.Enamikele jooksjatele on aga tänavune hooaeg lõppenud ning käib juba ettevalmistus järgmiseks hooajaks. 21.-22. novembril kogunes Pärnumaale Jõulumäele taas arvukalt nooremaid ja kogenumaid jooksjaid, treenereid ning ka mõned tublid harrastajad, kus tehti kokkuvõte hooajast, kuulati paari huvitavat loengut ning joosti metsaradadel. Esinejateks olid seekord füsioterapeut Tauno Koovit ja dopinguspetsialist Elina Kivinukk. Tauno esitlus keskendus ülekoormusvigastustele ning nende võimalikule ennetamisele. Samuti näitas ta konkreetseid harjutusi, mida tuleks teha vigastusohu vähendamiseks või vigastusest taastumiseks. Elina Kivinukk andis ülevaatliku kokkuvõtte dopinguproovi andmise protseduurist ja nüanssidest, millega sportlased peaksid arvestama. See on teema, mis kahjuks sel aastal olnud väga aktuaalne nii meil kui kogu maailmas.

Tänavuse jooksuhooaja kõige eredamad hetkedeks tuleb lugeda kindlasti Kaur Kivistiku suveuniversiaadi hõbemedalit takistusjooksus, Andi Nooda 5. kohta kodusel noorsoo EMil 1500 meetri jooksus ja maratonijooksjate edukat esinemist maailmameistrivõistlustel. Lisaks neile oli veel mitmeid tublisid esinemisi ja eneseületusi. Kesk- ja pikamaajooksjate panust saab pidada oluliseks, et Eesti jäi püsima võistkondliku Euroopa meistrivõistluste esiliigasse.
Järgmisel aastal ootab eelkõige ees põnev rahvusvaheline hooaeg. Nii märtsi lõpus toimuval poolmaratoni MMil kui Amsterdami EMil on eeldatavalt stardis päris suur hulk meie jooksjaid. Olümpianormid on eelkõige staadionialadel väga kõrged. Norm on täidetud juba kolmel maratonijooksjal, loodame kindlasti veel mitme jooksja lisandumist olümpiavõistkonda. Lisaks Roman Fostile ning Liina ja Lily Luigele pean heaks Leila Luige, Tiidrek Nurme ja Kaur Kivistiku võimalusi olümpiale pääsuks. Kindlasti on teoreetilisi võimalusi veel teistelgi, see aga nõuab suurt õnnestumist ja eneseületustki.
TOOMAS TARM
Eesti Kergejõustikuliidu kestvusjooksu alarühma juht