Kuidas paremaid jooksjaid motiveerida võistlustel osalema?

Foto: Marko Mumm/EKJL
Foto: Marko Mumm/EKJL

3. novembril Türil toimunud kestvusjooksu ümarlaual otsiti vastuseid küsimustele, kuidas saaksid klubid ja Kergejõustikuliit paremaid jooksjaid motiveerida osalema Baltimaade meistrivõistlustel, Euroopa karikavõistlustel ja Põhjamaade meistrivõistlustel.

Ümarlaud teeb Kergejõustikuliidu juhatusele ettepaneku saata kõikide vanuseklasside (U18, U20, U23, täiskasvanud) Balti meistrivõistluste koondiste kandidaatidele peale talviseid Eesti meistrivõistluseid kiri, kus teavitatakse sportlast, et ta on vastava võistluse koondise kandidaat.

„See on paljudele sportlastele suureks motivatsiooniks ning aitab sportlasel ja tema treeneril ettevalmistust ning võistluseid paremini planeerida,“ selgitas Kergejõustikuliidu kestvusalade rühma juht Toomas Tarm. Kirja koopia saadetakse nii klubisse, treenerile kui sportlasele.

Ümarlaual tekkis küsimus, kas oleks üldse mõtet ja võimu ning oskuseid midagi teha selleks, et kõik tahaksid osaleda Balti meistrivõistlustel. Tõdeti, et palju oleneb treenerist – milline on tema hoiak. Arutelu käigus jõuti küsimuseni, miks kaotas alaliit ära klubide rahad? Kümnele klubile maksti varem aastas kokku umbes 27 000 eurot.

Kuidas on klubidel võimalus motiveerida oma täiskasvanud sportlaseid? Eesmärk võiks olla, et murdmaajooksu Euroopa meistrivõistlustel oleks valmis osalema rohkem Eesti jooksjaid. Ümarlaual taheti teada, miks rääkida EMist, kui jooksjatest on puudus isegi Eesti karikavõistlustele?

Leiti, et siin saavad ainult klubis ise midagi ette võtta. Kui klubi on investeerinud sportlasesse, peaks ta nõudma ka sportlase võistlustel osalemist. Jällegi tõdeti fakti, et asi algab treenerist. Kui treener väärtustab võistlust, ajab ta ka sportlase välja. Ümarlaud otsustas teha Kergejõustikuliidule ettepaneku, et alaliit panustaks rohkem, näiteks murdmaajooksu Eesti karikavõistlustel võiks autasustada ikka kolme paremat, praegu saab karika ainult võitja.

Klubi Treeningpartner treener Urmas Randma käis välja, et alaliit võiks murdmaajooksu Euroopa meistrivõistlustele lähetada kolme parema klubi esindajad, ostes neile näiteks lennupiletid. Kohapealse kulu kataksid klubid ise. Tartu spordiseltsi Kalev treeneri Ille Kuke sõnul võiks Eesti karikavõistlustel uuesti kavasse võtta lühemad distantsid.

Toomas Tarm tuletas meelde, et lisaks toimuvad ka 10 000 m Euroopa karikavõistlused ja Põhjamaade meistrivõistlused, kus ei ole norme, aga Eesti võiks oma sportlaseid siiski lähetada. „See oleks ka sportlase otsene toetus. Alaliidu poolne valmisolek neile võistlustele lähetada on olemas, kuid pole olnud soovijaid või on võistlustest osalemisest viimasel hetkel loobutud,“ märkis Tarm.