Kuressaare linnajooksu võitja selgus viimasel kilomeetril

Ando Õitspuu ja Mairo Mändla jooksid pea kogu distantsi koos. Foto: Irina Mägi/Öselfoto OÜ
Ando Õitspuu (nr. 79) ja Mairo Mändla jooksid pea kogu distantsi koos. Foto: Irina Mägi/Öselfoto OÜ

Täna toimus järjestikuselt 35. Kuressaare linnajooks, mille 10 kilomeetri pikkuse põhidistantsi võitis Andi Noodaga samast kandist ehk Saaremaalt Torgu vallast pärit Ando Õitspuu ajaga 32.48.

Teise koha sai vaid nelja sekundiga võitjale kaotanud Mairo Mändla isikliku rekordiga 32.52. Tema ja Õitspuu juhtisid kahekesi jooksu algusest peale, kasvatades edu järgnevate ees iga kilomeetriga. Duo püsis koos lõpusirgeni välja. Õitspuu tegi ees tempot ja Mändla püsis tal kannul. „Tuul tõmbas kohati ikka tempot alla, eriti Aia tänaval, samamoodi mere ääres Raiekivi säärel. Lõpus hakkasin tempoga mängima, kuna nägin, et Mairol ei ole huvi vedada,“ rääkis Õitspuu Jooksuportaalile.

Kui veel viimasel kilomeetril lossiparki sisenesid mehed koos, siis lossihoovis läks Mairo Mändla ise ette, üritades pika lõpu teha. Õitspuu ei andnud alla ja pani väravate vahelt läbi joostes ise järgmise käigu sisse, võttes liidriohjad oma kätte. Sellest oli kasu, sest vahe Mändlaga hakkas suurenema. „Täisgaasi ei pidanud sisse panema. Minu taseme juures praegu 10 kilomeetrit 33 minutiga ei ole hetkel mingisugune probleem. Pean ennast juba 31 minuti meheks. Mairo oli väga tubli, et lõpuni vastu pidas. Ta on korralikult arenenud,“ kiitis Õitspuu konkurenti.

„Kogu aeg hoidsin Ando järgi. See oligi parim, mida teha jaksasin. Lõpusirge kiirendusel ta lihtsalt vaikselt libises eest. Igal juhul tuleb rahul olla,“ lausus Mairo Mändla Jooksuportaalile.

Sel aastal keskendub Ando Õitspuu rohkem staadionijooksudele eesmärgiga parandada oma isiklikke rekordeid. „Muidu ei arene ka maratonis, kui praegu kiirust ei arenda,“ leidis Õitspuu. 5000 m ja 10 000 m distantsi võtab ta ette Soomes, sest käib seal nagunii tööl. „Eks jooksen ka Saaremaal seeriajookse, aga siin tuleb üksi joosta, midagi pole teha,“ tõdes Õitspuu. Ka Tallinnas Hiiu staadionil toimuvad Nõmme seeriajooksud passivad talle hästi. Kuigi need toimuvad nädala sees, loodab saarlane sealgi osaleda, sest konkurents vähe tugevam. Maratoni jätab ta hooaja lõppu. „Kui tunnen, et hooaja lõpus on veel midagi sees, siis otsin välismaal ühe maratoni,“ lisas Õitspuu.

Naistest võitis pika distantsi ajaga 39.56 Liliana Torn, kes osutus ka parimaks naisseenioriks. Saaremaal Mustjalast pärit, kuid Tallinnas töötav naine lõpetas eelmistel aastatel jooksu teisena Annika Vaheri järel. “Jooksen üle päeva kolm-neli korda nädalas 10-20 kilomeetrit korraga. Vahepeal tekkis kümne aastana paus, siis hakkasin kodu juures jooksmas käima. Harjutan ise ilma kellegi juhendamata. Mul on oma plaan,” sõnas Torn. Teise koha sai Liina Silluste (Sparta) ajaga 42.21 ja kolmanda koha Kadri Hekk ajaga 46.08.

Poole lühema ehk 5,2 kilomeetri distantsil juhtis pikalt Elvas lühikese krossi Eesti meistrivõistlustel piste tõttu katkestanud Teet Kokk. Paraku eksis mees korraks rajalt ja nii läks liidrikoht käest. “Suutsin valesti pöörata, pidi otse jooksma, aga pöörasin parema. Vaatasin, et kuhu see teise koha mees siis jääb, peaks nagu järgi tulema. Mul tekkis paanika, nägin, et ta jookseb hoopis teist teed mööda. Pöörasin ringi ja hakkasin õieti jooksma. Sinna need sekundid kadusid,” nentis Kokk Jooksuportaalile. Nii läkski võit ajaga 17.58 Kalev Õisnurmele, kes homme jookseb ka ümber Viljandi järve jooksul. Ajaga 18.41 teise kohaga leppima pidanud Kokale lühikesed maad meeldivad. Järgmise stardi teeb ta Riia maratoni raames toimuval 5 kilomeetri jooksul. Kolmandana lõpetas Kuressaare linnajooksul nädala tagasi Poolas Varssavis oma elu esimese maratoni jooksnud Janar Mai ajaga 18.51.

Naistest võitis 5,2 km jooksu Darola Kruusik ajaga 21.34. Järgnesid naisseenioride parim Taimi Kangur 21.59-ga ja Grete Kokk 22.30-ga. Kokku lõpetas 10 km distantsi 164 ja lühikese distantsi 435 osalejat.

Kuressaare linnajooksu tulemused

JOOKSUPORTAAL