Kuulsa jooksja Lasse Vireni raamatust ilmus kordustrükk

Andre Abner Lasse Vireni taustal. Foto: erakogu
Andre Abner Lasse Vireni taustal. Foto: erakogu

Saaremaa kolme päeva jooksul üllatas jooksjaid neljakordne olümpiavõitja Lasse Viren, täpsemalt siiski tema nimelise raamatu kordustrükk. Esimene trükk ilmus 1983. aastal ning oli üks loetumaid spordiraamatuid kaheksakümnendatel, mis nakatas paljusid kroonilise spordipisikuga, mida ei ole õnnestunud tänaseni välja ravida.

Mõned aastad tagasi sattus raamat Lasse Virenist kirjastaja Andre Abneri kätte uuesti. „Sirvides sain aru, milline oluline roll sellel raamatul minu jaoks on olnud. Mõte raamat uuesti välja anda, tekkis sel suvel Hiiumaal ühe pikema jooksuringi ajal. Otsisin üles raamatu autori Mauno Saari, kellele see oli suureks üllatuseks ning ta nõustus kohe uue trükiga,“ ütles Abner ajakirja Jooksja Jooksuportaalile.

Raamatu teise trükiga soovib Abner tutvustada noorematele põlvkondadele suurt spordimeest ning tema teekonda eesmärgini ja olümpiamedaliteni. „See ei ole raamat ainult jooksmisest, vaid laiemalt spordist ning treeneri ja sportlase koostööst, soome sisust. Pika tee hinda, mis tuleb käia olümpiamedaliteni, teavad päris täpselt ainult asjaosalised ise,“ lausus Abner.

Raamat Lasse Virenist räägib sellest teekonnast ja teeb mõistetavamaks ka tavalisele inimesele. Staadionikatla võimas möirgamine metsiku ponnistuse saateks või medalite jagamine on küll lühike hetk, kuid seda ülevam, kui on tuttav sellele eelnenud argipäev.

„Raamat on digiteeritud ning teadlikult jätsime välisilme muutmata, et säiliks teatud nostalgia. Fotode ja teksti trükitehniline kvaliteet oli vastavalt toonastele tehnilistele võimalustele kesine juba esmatrükil,“ selgitas Abner. „Raamatu autori Mauno Saari osaliselt säilinud arhiivifotodest oleksime saanud mõnede fotode kvaliteedi ehk paremaks seada, kuid siiski loobusime. Olgu see raamat ehe ja vahetu, just selline nagu ta oli omal ajal,“ lisas Abner.

Lasse Vireni jooksudest leiab ka palju materjali Youtube’s, mida ta soovitas enne lugeda ja seejärel vaadata. Abner usub, et raamat on heaks lugemiseks kõikidele noorsportlastele ja teistele, kellel on spordis eesmärk.

Lasse Viren tuli 1972. aastal Münchenis olümpiavõitjaks 5000 m jooksus ajaga 13.26,4 ja 10 000 m jooksus vaatamata kukkumisele maailmarekordiga 27.38,4. 1976. aastal kordas ta kuldset duublit Montrealis, kus võitis 5000 m jooksu ajaga 13.24,76 ja 10 000 m jooksu ajaga 27.40,38. 1974. aastal võitis Viren Roomas Euroopa meistrivõistlustel pronksmedali 5000 m jooksus tulemusega 13.24,6. 1972. aastal püstitas ta Helsingis sama distantsi maailmarekordiks 13.16,4.