Liina Kesamaa püstitas Viimase Öö Unistusel 12-tunni jooksu Eesti rekordi

Ultrajooksjad Raili Rüütel, oomas Unt, Ragnar Virma ja Liina Kesamaa enne Viimase Öö Unistuse starti. Foto: erakogu
Ultrajooksjad Raili Rüütel, Toomas Unt, Ragnar Virma ja Liina Kesamaa enne Viimase Öö Unistuse starti. Foto: erakogu

Harjumaal Meremõisas vana-aasta viimasel päeval kell 12 alanud ja täpselt uue aasta tulekuga rannamändide ning küünlavalguse lummuses lõppenud ultrajooksu Viimase Öö Unistus võitis küll Toomas Unt, ent naistest kuulus esikoht üldarvestuses teiseks tulnud Liina Kesamaale 12-tunni jooksu Eesti uue rekordiga 115,2 km.

Viimased 1,5 tundi puhus kõva tuul ja sellega kaasnes tihe lumesadu. Toomas Unt suutis 12 tunni jooksul läbida 126,2 kilomeetrit. Esimene pool oli pingelisem. Unt jooksis lätlastega vaheldumisi teisel ja kolmandal kohal. Esimene koht asus temast vahepeal koguni kahe ringiga eest ära. Ringi pikkuseks on 1 kilomeeter.

“Läksin jooksma strateegiaga tunda end hästi veel peale 6 tundi, sest alles siis võistlus algab. Hoidsin pulssi alla 135. Tempo kõikus 5.05-5.10 kilomeetri kohta. Kui pool sai ajaliselt joostud, siis jooksin liidriga koos, kes tõsi küll asus ringi võrra eespool,” rääkis Unt ajakirja Jooksja Jooksuportaalile. Kuue tunniga läbis ta umbes 72 km.

Liider väsis, hakkas jooksu pealt suppi sööma. “Kuna mul oli plaan selleks ajaks valmis, lülitasin sisse teise käigu ja tegin paari ringiga 1,5 minutilise vahe tagasi. Ta kustus täiesti, hakkas kõndima ning lõpuks üldse katkestas,” ütles Unt. Teine pool võitlusest kujunes talle võitluseks iseendaga. “Ei tahtnud päris lonkima hakata, kuid tegin paar pikemat söögipeatust. Algselt plaanisin joosta 127-131 km vahele. Oleks keegi rajal konkurentsi pakkunud, oleks võinud üle 130 km joosta,” arvas Unt.

Üldarvestuses sai teise koha parim naine Liina Kesamaa, kes jooksis Eesti naiste 12 tunni jooksu tippmargi 115,2 km. Üldarvestuses tuli kolmandaks ja naiste teiseks saarlane Raili Rüütel isikliku rekordiga 105,2 km. “Arvestades natuke libedat ja tuulist rada, on see väga hea tulemus,” kiitis Unt. Meestest sai teise koha ja üldarvestuse 4. koha Peeter Vennikas 102,2 km. Üldarvestuse 5. koht ja meeste kolmas koht kuulus Rain Vellerindile 90,2 km. Naistest sai kolmanda koha ultrajooksu debütant Reet Ristmägi 79,2 km.

Liina Kesamaa ütles ajakirja Jooksja Jooksuportaalile, et üldarvestuse koht tuli ilmselt vähesest osalejate arvust. “Alates novembrist olen teadlikumalt treeninud. 2018. aastal tegin kaasa viis ultrajooksu, eks sealt tekib kogemus,” lausus Kesamaa. Ta on võistelnud ka lühematel maadel. 22. detsembril sai ta Tallinnas Rocca al Mares vana-aasta heategevusmaratonil naistest 2. koha ajaga 3:35.

Viimase Öö Unistuse kohta sõnas Kesamaa, et algselt plaanis ta teha mõnusa 9-11 tundi kestva pika jooksu. “Üsna võistluse alguses sai selgeks, et varem lõpetamine ei anna hiljem rahu. Otsustasin joosta lõpuni. Olen väga rõõmus tulemuse üle, kuna jooks muutus raskeks juba peale 30 km (üheksa päeva tagasi jooksin alles maratoni). See jooks oli minu jaoks tohutu vaimu treening aga seda mul just vaja läkski,” lisas Kesamaa.

Ultrajooksu Viimase Öö Unistus tulemused