Liina Luik sai MMi maratonil isikliku rekordiga 27. koha

Liina Luik koos ameeriklanna Esther Erbiga pärast MMi maratoni finišit.

Liina ja Lily Luik võistlesid täna Pekingis oma elus esimest korda maailmameistrivõistlustel maratonijooksus. Õdedest parima etteaste tegi Liina Luik, kes sai isikliku rekordiga 27. koha 2:39.42, täites ühtlasi 2016. aasta Rio olümpiamängude normi. Lily Luik lõpetas 38. kohal ajaga 2:45.22. Kokku startis maratonile 65 naist.

40. kohtadel püsinud Liina Luik tegi suure tõusu pärast poole distantsi läbimist, kerkides 30. kilomeetriks 30. kohale, kaotades liidergrupile üle kuue minuti. Lily Luik jäi liidritest seal paigas maha 9 minutit. Viis kilomeetrit hiljem möödus Liina veel kahest maratoonarist, tõustes 28. kohale, kaotus liidrile 7.59. 40. kilomeetriks parandas Liina oma positsiooni koha võrra ja hoidis 27. kohta lõpuni.

Liina Luige sõnul oli plaan kindla peale välja minna, et tuleks ära Rio OM norm ja selle tempoga rajale ka minna. “Õnneks olin rajal koos toetava partneriga, USA jooksja – Esther ERB, kellega teineteist aidates suutsime joosta kuni 35. kilomeetrini. Seal tema tõstis tempot, mina jätkasin enam vähem-samas rütmis. Olen õnnelik, et jooks kulges minu kasuks, tempo valik oli ōige ja sellega kaasnes ka isiklik ja Rio 2016 OM norm. Esimene MM maraton osutus võimsaks,” lausus Liina Luik Jooksuportaalile.

Lily Luige sõnul oli samuti tema eesmärk joosta tempoga 3.47-3.50 km kohta ja minna kindla peale, et lõpuni kesta ning OM norm alistada. “Kahjuks siiski väike haigus võttis nii palju jõuvarusid ära, et pärast 25 kilomeetrit hakkas raskem, olin tuim ja võitlesin iseendaga, et jooks lõpetada. Tuleb jääda rahule, sest MM debüüt ikkagi õnnestus ja ma sain kogemuse võrra rikkamaks. Emotsioonid ja mälestused on suurepärased ja muidugi enam rõõmustan õe Liina suurepärase jooksu üle,” ütles Lily Luik Jooksuportaalile.

16-liikmeline juhtgrupp, mida vedasid kas jaapanlannad või etioopialannad, püsis koos pool maad, siis jäid ette veel 12 naist, kuhu kuulus ka kahekordne maailmameister keenialanna Edna Ngeringwony Kiplagat. 35. kilomeetriks pudenesid neist pooled, kuus Aafrika jooksjat: etioopialannad Mare Dibaba ja Digist Tufa, keenialannad Jemina Jelagat Sumgong, Helah Kiprop ja Edna Kiplagat ning Eunice Jepkirui Kirwa Bahreinist. Paar kilomaatrit hiljem jäi pundist maha etioopialanna Tufa. 40. kilomeetriks ei suutnud liidritega koos enam jätkata keenialanna Edna Kiplagat. Ette jäänud nelik püsis koos kuni viimase kilomeetrini. Spurdiks läks alles staadionil. Võitjana väljus viimasel 100 meetril olukorrast etioopialanna Mare Dibaba ajaga 2:27.35, edestades vaid ühe sekundiga keenialannat Helah Kipropi. Pronksmedali võttis Eunice Jepkirui Kirwa Bahreinist ajaga 2:27.39. Parima eurooplasena sai 11. koha leedulanna Rasa Drazdauskaite 2:31.23-ga.