Maanteejooksude Eesti meistrivõistlustel vanuserühmade medalivõitjaid enam ei selgitata

Rainer Kravets, Andy Soo ja Karl Hanga lhevad ajalukku, kui U20 10 km maanteejooksu esimesed Eesti meistrivõistluste medalivõitjad. Foto: Pärnu Kahe Silla Klubi
Rainer Kravets, Andy Soo (koos treener Ahto Tatteriga) ja Karl Hanga lhevad ajalukku, kui U20 10 km maanteejooksu esimesed Eesti meistrivõistluste medalivõitjad. Foto: Pärnu Kahe Silla Klubi

Eesti kergejõustikuliidu juhatus otsustas 30. oktoobril oma korralisel koosolekul, et järgmisel aastal ei peeta eri vanuserühmade arvestust maanteel joostavatel distantsidel ning samuti käimises. Medalivõitjad selgitatakse ainult absoluutarvestuses.

Ajakirja Jooksja Jooksuportaal küsis Eesti kergejõustikuliidu kestvusalade rühma juhilt Toomas Tarmilt ega tema ei oska öelda, miks selline otsus tehti. Tarm soovitas küsida Andi Nooda käest. “Tema teab kõiki asju. Eriti neid, mis temasse absoluutselt ei puutu. Kui ta öelda ei oska, siis minu järgmine soovitus on küsida juhatuse liikmete käest. Mina nende otsuse tagamaad ei tea. Kestvusjooksjate ettepanek oli neid arvestusi jätkata,“ ütles Tarm.

„Kui mina räägin tõtt, et auhinna rahad on alates EV100 staadionijooksusarja lõpust kuni tänaseni maksmata ja alaliidu kestvusjooksu peatreener mõnitab Noota nagu ta oleks milleski süüdi. See näitab Toomas Tarmi täielikku ebaprofessionaalsust jooksu alarühma juhtimisel ja sportlastega suhtlemisel. Mina ei näe sellise juhtimisstiiliga Eesti kesk- ja pikamaajooksul mitte vähimatki tulevikku. Meil on vaja 360 kraadi pööret paremuse poole,“ leidis Andi Noot.

Eesti kergejõustikuliidu presidendi Erich Teigamägi sõnul arutati Eesti meistrivõistluste juhendite muudatused läbi ja kinnitati vastavalt tehnilise komisjoni ettepanekutele. Tehniline komisjon tegi põhjaliku analüüsi ja ülevaate senisest. Vastavate vanuseklasside meistrivõistlustel osalejate arv on olnud järgmine: Eesti meistrivõistlused U23 vanuseklassis poolmaratonis 2014. aastal meeste noorsooklassis 3 ja naiste noorsoo klassis 2 jooksjat. 2015. aastal peeti arvestust ainult täiskasvanute arvestuses. 2016. aastal osales poolmaratonis meeste noorsoo arvestuses 6 jooksjat ja naiste noorsoo arvestuses 1 jooksja. 2017. aastal olid need arvud vastavalt 3 ja 2. Tänavu osales meeste noorsoo arvestuses 6 jooksjat, ent naiste noorsoo arvestuses mitte ühtegi.

Pärnus Jüri Jaansoni Kahe Silla jooksu raames sel aastal esmakordselt peetud U20 10 km maanteejooksu Eesti meistrivõistlustel lõi kaasa 9 meesjuuniorit ja 3 naisjuuniorit.

„Kesine osavõtt oli ligi kümnest põhjendusest, mis tehniline komisjon välja tõi. 10 km maanteejooksu meistrivõistluste kohta saab öelda ka seda, et tänavu toimusid need U20 arvestuses esimest korda, võib öelda, et mingi vaatenurga alt pilootprojektina. Tuginedes heatasemelise korraldaja kogemusele (Jüri Jaansoni Kahe Silla Jooks) võtsimegi alates järgmisest aastast juhendisse üldarvestuse. Maanteejooksus 10 km üldarvestuse meistrivõistluste läbiviimine annab tiitlivõistlustele pürgivatele maanteejooksjatele kehtiva Rahvusvahelise Kergejõustikuliidu reitingusüsteemi põhjal võimaluse vajalike jooksutulemusi kirja saada,“ selgitas Teigamägi.

Otsus eri vanuserühmadele absoluutarvestuse sees eraldi arvestust mitte pidada tehti Teigamägi kinnitusel kõigi maanteejooksu ja -käimise Eesti meistrivõistluste kohta. Eesti meistrivõistluste üldarvestuses saavad, kehtestatud vanusepiiranguid arvestades, võistelda kõik soovijad. „Seega toimuvad ka poolmaratoni ja 10 km maanteejooksu Eesti meistrivõistlused üldarvestuses,“ lisas Teigamägi.

Keskmaajooksja Olavi Allase pidas alaliidu juhatuse otsust õigeks. „Staadionil on ka vaja joosta. Eriti noortel. Juuniorite ja noorsoo tiitlivõistlustel ei joosta ka ju selliseid distantse,“ lausus Allase ajakirja Jooksja Jooksuportaalile.

Sama meelt oli ka Enari Tõnström. „See ei olegi jama otsus, vaid positiivne. Üks mõistlik samm ka vahepeal, mõeldes staadionijooksu tuleviku peale. Nii ei teki kiusatust ka enne pikemale distantsile kolida, kui ei korraldata selliseid võistlusi. Lühemalt pikema maa peale jõuab alati minna hiljem, aga vastupidi asi ei toimi,“ arvas Tõnström.