Maratoni Eesti meister Heinar Vaine kogub Euroopas rattakilomeetreid

TALLINN, 11.09.2016 Heinar Vaine mullu SEB Tallinna Maratoni finišis. FOTO: MIHKEL MARIPUU/POSTIMEES/SCANPIX
Heinar Vaine mullu SEB Tallinna Maratoni finišis. FOTO: MIHKEL MARIPUU/POSTIMEES/SCANPIX

Möödunud aastal maratonijooksus Eesti meistritiitli võitnud Heinar Vaine ei saa eeloleval pühapäeval SEB Tallinna Maratonil vigastuse tõttu tiitlit kaitsta ning sõidab praegu Kesk-Euroopas jalgrattaga ringi, eesmärgiga maha pedaalida 3000 kilomeetrit.

Vaine sõnul on ta viimase poole aasta jooksul kogunud vähem kui 500 jooksukilomeetrit, mis peaks olema normaalne kuu kilometraaž. “See muidugi ei tähenda, et ma jalad seinal vedeleksin. Näiteks juulis tuli kokku 70 treeningtundi, millest enamuse kogusin jõusaalis, ujudes või rattaga sõites, sealhulgas 7 tundi oli vaid jooksu,” ütles Vaine ajakirja Jooksja Jooksuportaalile.

Augusti viimasel päeval alustas Vaine Varssavist jalgrattaga Kesk-Euroopas ringi sõitmist, üritades kuu ajaga koguda umbes 3000 kilomeetrit. Eile viibis ta Tšehhis, täna suundub Austriasse. 11. oktoobril läheb Vaine vigastatud jalaga operatsioonile. “Maratonil ma sel aastal ei osale, kuna pole mõtet puuduliku ettevalmistuse ja haige jalaga ennast lõhkuma minna. Ilmselt praegusest seisust jookseksin ikkagi alla 2:30, medaliks sellest tõenäoliselt piisaks,” pakkus Vaine.

Ta arvab, et sel aastal on meistritiitli hind natuke madalam. “Kuld läheb arvatavasti loosi 2:25-2:27-ga Raivo Alla, Priit Lehismetsa ja Argo Jõesoo vahel. Panustan, et Alla võidab,” ennustas Vaine.

Ratas, millega Heinar Vaine Euroopas ringi sõidab. Foto: erakogu
Ratas, millega Heinar Vaine Euroopas ringi sõidab. Foto: erakogu

Heinar Vaine eemalejäämisel on maratonijooksu peamiseks favoriidiks Eesti meistrivõistluste arvestuses Raivo Alla Sparta spordikubist. “Minu jooksukirg eluneb eelkõige vaimsetel maastikel, st jooksmise kaudu aktualiseerin eneses kui jooksuolendis vaimseid vägesid – selles peitub peaosa jooksurõõmust. Maratonijooks kehastab minu jaoks olümpialiikumise sõnumit “pingutuses leitud rõõm”, kus võidutahte kõrval on ruumi ka eneseleidmise hetkedele,” lausus Alla.

Lisaks nendele distantsi lõpuosas tabavatele kurikuulsatele hämarolekutele on Alla sõnul rikastav ka maratoniks ettevalmistumise ja tehtu realiseerimise palverännu-laadne protsess ise. “Seetõttu sportlik motivatsioon on pigem teisejärguline. Nagu ühtegi teist jooksuvõistlust, ei lähe ma ka maratoni lõdva jalaga jooksma. Olen viimastel nädalatel selleks spetsettevalmistust teinud küll, et anda endast kõik, mida sellel päeval suudan.” lisas Alla.

Naistest üritab maratoni Eesti meistrivõistlustel tiitlit kaitsta klubisse Jooksupartner kuuluv Moonika Pilli. “Terve aasta põhieesmärk on see maraton olnud. Kahjuks kõik treeningud päris plaanipäraselt pole läinud, lisaks kukkusin Ülemiste järve jooksul. Kindlasti lähen endast parimat andma, jooksen oma jooksu ja eks finišis paistab, mis koha see annab. Konkurents on sellel aastal tugev ja üsna tasavägine,” rääkis Pilli ajakirja Jooksja Jooksuportaalile. Ta ootab isegi põnevusega, milliseks maratoni lõpp kujuneb.

Möödunud aastal Eesti meistrivõistluste arvestuses hõbemedalile tulnud Kaisa Kukk Treeningpartnerist peab seekord maratonist eemale jääma. “Treeningpartner on mu üles andnud, kuid praegu olen haige ning palavikus ega näe erilist lootust osalemiseks,” sõnas Kukk.