Maratoni Eesti meistrid on Argo Jõesoo ja Olga Andrejeva

Argo Jõesso finisšis esimest intervjuud andmas. Foto: Ahto Jakson
Argo Jõesso Tallinna maratoni finišis intervjuud andmas. Foto: Ahto Jakson

SEB Tallinna Maratoni raames selgitati täna välja Eesti meistrid maratonijooksus, meestest võitis kuldmedali Enn Selliku õpilane Argo Jõesoo ja naistes Sparta spordiseltsi kuuluv Olga Andrejeva.

SEB Tallinna maratoni võitis üldarvestuses keenialane Kiprotich Kirui võistluste uue rekordiga 2:09.22. Teisena lõpetas samuti Keenia esindaja Dickson Terer ajaga 2:17.30, jättes kolmandaks kaasmaalase Robert K. Maguti, kelle lõpuaeg oli 2:21.20.

Kolme keenialase järel üldarvestuses neljandana lõpetanud Läänemaa kergejõustikuklubi esindaja Argo Jõesoo sai tulemuseks isiklikku rekordit tähistava 2:28.15-ga. “Jooksin Raivo Allaga 29. kilomeetrini koos, siis ta jäi maha. Hakkasin ise varem vedama, kuid seal selgus, et Alla hakkab maha jääma,” rääkis Jõesoo ajakirja Jooksja Jooksuportaalile. Tal oli käe peale spikrina tempograafik tehtud, et joosta isiklikuks rekordiks 2:26. “Kuna möödunud nädalal jooksin ka Pärnus Jüri Jaansoni Kahe Silla jooksul 10 km isikliku rekordi, arvutasin 10 km peale neli minutit varu. 30 kilomeetrini olin veel 2:26 graafikus, kuid siis vajus tempo ära ja maraton hakkas oma tööd tegema,” meenutas Jõesoo võistlust.

Jõesoo hinnangul ei ole Tallinna maratoni uus rada hea aja jooksmiseks sobilik, sest vabaõhumuuseumi juures kruusalõik enne 20. kilomeetrit osutus väga poriseks. “Puusild oli ka väga libe. Kui sealt pöidade peal ehoides üle sain, tundsin, et selg on päris kange. Kõik see võttis ära maja, kuid põhiline, et isiklik rekord ära tuli. Vägev,” kommenteeris Jõesoo. Ta nimetas tänast Tallinna maratoni oma selle hooaja põhieesmärgiks. Linnajooksusid võttis ta rohkem kiiremate treeningutena.

Hõbemedal kuulus Raivo Allale Sparta spordiseltsist ajaga 2:30.46. “Maratoni esimesel poolel tundsin end veel hästi. Kruusasel libedal lõigul läks nii mul kui Argol rütm sassi. Pärast seda saime tempo jälle üles võtta, kuid tundsin, et mul läheb järjest raskemaks. Peale 30. kilomeetrit, kus muusika mängis, pani Argo tempot juurde. Vahe tuli sisse ja vaikselt kärises. Teadvus hakkas vaikselt tunnelisse minema. Enam ei mõelnud selle peale, kas peaks Argole järgi jõudma või mitte,” lausus Alla.

Lõpuosa viimast kahte kilomeetrit pidas ta enda jaoks kõige raskemaks võrreldes teiste, varem joostud maratonidega. “38. kilomeetril oli veel täitsa hea, kuid Paksu Margareta juures jalad lõdisesid all. Täna avanes mul ainulaadne võimalus võita Eesti meistritiitel, kuid arvan, et see läks õigele inimesele. Argo on võitlusliku hingega ja naljalt alla ei andnud,” iseloomustas Alla konkurenti. Emotsionaalselt talle meeldis, et rada on muudetud põnevamaks. “Kui oleksin tippsportlase motivatsiooniga, siis võiksin nuriseda, aga tegelikult oli see suurepärane jooks,” hindas Alla.

Pronksmedali võitis Alla klubikaaslasele Taavi Tambur ajaga 2:31.38, mis on samuti mehe isiklik rekord. Tamburi varasem tippmark pärineb mullu kevadest, mil jooksis Poolas 2:31.58. “Enne starti panin Sparta telgis kirja, et jooksen lõpuaja 2:32.00 ja tuleb Eesti meistrivõistluste arvestuses 1.-3. koht,” ütles Tambur. Spetsiaalselt ta tänaseks maratonijooksuks ei valmistunud, mistõttu ei pidanud ka reaalseks joosta aega alla 2:30.

Naiste esikolmik maratoni Eesti meistrivõistlustel autasustamisel. Foto: Ahto Jakson
Naiste esikolmik maratoni Eesti meistrivõistluste autasustamisel. Foto: Ahto Jakson

Naiste arvestuses sai SEB Tallinna Maratoni võidu ja Eesti meistritiitli Sparta spordiklubi esindaja Olga Andrejeva ajaga 2:51.06. “Esimese poole jooksin tagasihoidlikult koos Moonika Pilliga. Poole peal tundsin, et jõudu on sees ja kiirendasin. 30. kilomeetril tabas mind säärelihases kramp. Kui joosta jäi veel 9 kilomeetrit, olid mul juba mõlemad sääred krambis. Muutsin jooksutehnikat ja hakkasin üle kanna. See aitas mul edasi liikuda, tempo küll langes, aga mitte nii  palju, et konkurent oleks mind kätte saanud,” viitas Andrejeva Moonika Pillile (SK Jooksupartner), kes tuli hõbemedalile ajaga 2:53.21.

“Kahjuks täna soovitud tulemust ei tulnud. Kõik oli hästi kuni vabaõhumuuseumini, kus pori sees laveerides ja paremat pinda otsides lõi tagareie täiesti kangeks, millele kaks nädalat tagasi Ülemiste järvejooksul kukkusin ja vigastada sain. Kartsin, et pean üldse rajalt maha tulema. Jooksmine muutus selle jalaga väga vaevaliseks. Olen väga õnnelik, et sedasi finišisse välja vedasin,” kirjeldas Moonika Pilli rasket võistlust.

Kolmandana lõpetas küll Lilian Raspel 3:03.11-ga, kuid kuna tal ei olnud Eesti meistrivõistlustel osalemiseks litsentsi, läks pronksmedal Klaarika Kuusele (Treeningpartner) ajaga 3:03.56. “Eesti meistrivõistluste medalit ei osanud ma küll oodata. Eks see rohkem kingitud medal ole, sest tugevamaid ei olnud. Läksin tegema oma jooksu. Hommikul teadsin, et ega täna kolme tunni alistamist ei tule,” sõnas Kuusk ajakirja Jooksja Jooksuportaalile. Kuusk pani end kirja oktoobri algul toimuvale Tartu Linnamaratonile ja tahab ka osaleda Valencia maratonil, kuhu proovib rohkem panustada. “Pole saanud õigesti trenni teha. Siit ja sealt annab vahel tunda – seni on läinud üle kivide ja kändude. Pean rohkem enda sisehäält kuulama.” lisas Kuusk.

Poolmaratoni distantsi võitis keenialane Benard Korir ajaga 1:04.44. Teisena lõpetas lätlane Valerijs Zolnerovics 1:05.38-ga ja kolmandana keenialane Henry Kipsang 1:05.50-ga. Kiireim eestlane Tiidrek Nurme tuli finišisse neljandana ajaga 1:05.53. Naiste arvestuses võitis Jekaterina Patjuk ajaga 1:15.17, edestades järgmist lõpetajat kümne minutiga. Teiseks osutus Minna Kuslap (Jooksupartner) isikliku rekordiga 1:25.55. Kolmanda koha sai Liis-Grete Arro 1:26.38-ga.

SEB Tallinna Maratoni 42 km tulemused

Poolmaratoni tulemused