Tallinna Maratoni võit Keeniasse, Eesti meistrid on Raido Mitt ja Marion Tibar

Raido Mitt koos konkurendi Raivo Allaga Tallinna Maratoni rajal. Foto: Kain Väljaots
Raido Mitt koos konkurendi Raivo Allaga Tallinna Maratoni rajal. Foto: Kain Väljaots

Täna lõppenud Tallinna Maratoni 42,195 km pikkuse põhidistantsi esimesed kuus kohta läksid Keeniasse. Parima eestlasena sai Raido Mitt 7. koha. Ühtlasi kuulus talle maratoni Eesti meistritiitel.

Maratoni üldvõidu võttis keenialane Josphat Leting, kes finišeeris ajaga 2:12.42. Teise koha sai Bernard Sang 2:13.47-ga, kolmas oli Joseph Munywoki (2:14.09), neljas Bernard Kitur (2:14.39), viies Moses Gaikariga (2:15.53) ja kuues Magut Robert Kimaru (2:20.18).

Parima eestlasena finišeeris seitsmenda koha saanud Raido Mitt ajaga 2:26.52. Eesti meistrivõistluste hõbeda võitis Raivo Alla tulemusega 2:27.11. Pronksmedal kuulus Rauno Jallaile ajaga 2:30.19.

Mitile ei tulnud võit sugugi üllatusena. “Stardinimekirja vaadates seadsin võidu omale eesmärgiks. Natuke pelgasin seda, et ma ei ole varem maratoni jooksnud ega osanud arvata, mis lõpus viimasel kolmandikul saama hakkab. Samas rajal oli selline tunne nagu oleksin varemgi maratoni jooksnud,” rääkis Mitt ajakirja Jooksja Jooksuportaalile.

Tänavu joostud poolmaratonid andsid talle kindluse. “Teadsin, et olen võimeline maratoni alla 2:30 jooksma, ” lisas ta. Mitt jooksis 36 kilomeetrit koos Raivo Allaga. Kuus kilomeetrit enne lõppu hakkas Mitile silma ees jooksev Ilja Nikolajev. Mitt otsustas tempot tõsta ja püüdis Nikolajevi kinni ning tegi konkurentidega vahe sisse.

“Alguses mõtlesin, et lähen kolm kilomeetrit enne lõppu eest ära, aga ei tahtnud lõpu peale jätta. 30-35 kilomeetril tekkis raske moment, aga võtsin ühe geeli ja kõik sujus,” ütles Mitt. Tänaseks maratoniks valmistus ta hoolega ja tegi otsuse seda joosta 1.juulil. Avalikkus sai Miti maratonidebüüdist teada kaks nädalat tagasi, mil ta Instagrammi postituse tegi.

Raivo Alla sihtis aega 2:28 ning selle plaani täitis kenasti.” Raske oli hetkevormi samas hinnata, kuna polnud suurt üldse suvel võistelnud. Medalijahil olin, aga millise täpselt – see sõltus juba teistest. Ise tegin hetke parima soorituse ja ka tempovalik oli 100% täkkesse täna. Mitt hõljus lõpus vaikselt eemale küll, kuid jalgu longu ma seepärast ei lasknud, see tegi heameelt,” lausus Alla.

Oma esimese Eesti meistrivõistluste medali võitnud Rauno Jallai läks täna maratonile plaaniga joosta aeg 2:30 kanti, lootes, et sellest piisab medaliks.” Jooksin targalt ja pidasin seatud eesmärkidest kinni. Peale 30. km tempo natuke langes, aga suures plaanis võib rahule jääda,” märkis Jallai.

Marion Tibar Tallinna Maratoni rajal. Foto: Kain Väljaots
Marion Tibar Tallinna Maratoni rajal. Foto: Kain Väljaots

Naistest võitis maratoni keenialanna Pamela Rotich, kes finišeeris ajaga 2:32.16. Eesti meistritiitli võitis naiste üldarvestuses 5. koha saanud Marion Tibar isikliku rekordiga 2:50.08. Hõbemedalile jooksis Anu Piiroja ajaga 2:57.56 ja pronksile Laura Maasik ajaga 3:05.12.

Marion Tibari sõnul otsustas ta pärast mullusel maratonil võidetud pronksmedalit, et tahab tänavu taas medalile joosta. “Hooaja kulgu vaadates sai selgeks, et tänavu on võimalik kõrgemale tõusta kui pronks. Võtsin maratoni omale selle aasta eesmärgiks,” lausus Tibar ajakirja Jooksja Jooksuportaalile. Spetsiaalselt hakkas ta maratoniks valmistuma juuli algul.

Ainus raske moment tekkis tal 27. kilomeetril, kui rada poolmaratoni rajaga ühines. “Lõi rütmist välja, lisaks see sakitamine Stroomis, pluss ebamugav kalmistupark. Mulle meeldib ühtlase tempoga joosta. Tempovahetus on minu jaoks raske. Psühholoogilselt oli lihtsam, sest tegemist on mu trenni rajaga,” ütles Tibar. Edasi osaleb ta Võrumaa pikamaajooksude sarjas, Tartu Linnamaratonil ja Saarema kolme päeva jooksul.

Hõbemedali naine Anu Piiroja startis maratonile mõttega joosta isiklik rekord. Eelmise tippmargi 2:58.58 jooksis ta 2014. aastal.

“Esimene pool kulges suures grupis, kus olid naistest ka Pille Hinn ja Kadiliis Kuiv, proovisin hoida 4.10 tempot, vahepeal olles ka grupi tagaosas, kuna tempo kohati oli kiirem. Raskeks läks siis, kui maratoonaritele tulid ette poolmaratoni jooksjad, nii et polnud võimalik enam ühtlast tempot hoida, vaid pidi mööda jookse tegema pidevalt. See oli nii emotsionaalselt kui füüsiliselt raske,” tõdes Piiroja.

“Kindlasti võtsin maksimumi nii koha mõttes kui ka ajaliselt ja suurepärane tunne oli taas lõpetada maratoni. Rada oli põnev ja raja ääres olevad kaasaelajad lausa super tasemel! Ilus maratoni päev ideaalse jooksuilmaga!” ütles Piiroja lõpetuseks.

Laura Maasikul medalimõtteid stardis ei olnud.” Ajaliselt oli ka algne plaan umbes 5 minutit aeglasem, aga tunne oli hea ja rada ning ilm soosisid kiiret jooksu, nii et olen väga rahul. Eriti hea meel oli treeningkaaslase Marioniga koos pjedestaalil olla,” märkis Maasik.

Poolmaratonis võidutses tulemusega 1:00.29 Evans Cheruiyot Keeniast, Roman Fosti (Sparta SS) sai parima Eesti jooksjana ajaga 1:04.53 neljanda koha. Keeniasse läks ka naiste poolmaratoni võit, kus oli ajaga 1:10.19 kiireim Janet Ruguru Gichumbi. Jekaterina Patjuk (TÜ/ASK) oli 1:18.58-ga kiireim Eesti sportlane.

Tallinna Maratoni kõik tulemused