Maratoni Eesti meistril Roman Fostil jäi EM normist natuke puudu

Roman Fosti tänasel Tallinna maratonil. Foto: Mallor Malmre.
Täna toimunud SEB Tallinna maratoni põhidistantsi võitis etioopialane Dadi Tesfaye Beyene ajaga 2:15.01. 21 sekundit kaotas talle keenialane Pharis Kimani. Kolmanda koha sai etiooplane Demisse Diriba Haile 2:15.42-ga. Parima Eesti jooksjana jõudis finišisse Stamina Arcotransport tiimi kuuluv Roman Fosti, kes sai üldarvestuses 6. koha isikliku rekordiga 2:20.48 ning tuli ühtlasi Eesti meistriks. Kergejõustikuliidu poolt seatud 2014. aasta EM normist jäi tal puudu 48 sekundit. Sergei Tšerepannikovi (vigastus) ja Viljar Vallimäe (antibiootikumikuur) eemalejäämisel suutis end hõbemedalile joosta mullune kuuenda koha omanik 39-aastane Andus Lein (Rakvere KJK Vike) ajaga 2:31.25. Üldarvestuses 7. kohale platseerunud Lein kaotas tema ees lõpetanud Fostile üle 10 minuti. Pronksmedal kuulus Leini järel 8. koha saanud Dmitri Aristovile (SK Mitš) 2:32.01-ga. Ilja Nikolajev ja mullune pronksmedali võitja Kristo Reinsalu katkestasid.
“Iga maratoniga, mille lõpetad, peab rahule jääma. Kuna ma loen ennast ikkagi amatöörsportlaseks, siis ma olen rahul isikliku rekordiga, aga kripeldama jääb 2:20 piiri mitte alistamine,” ütles Roman Fosti Vikerraadiole antud intervjuus. “Eenesetunne oli hea, aga viimasel kümnel kilomeetril võitlesin krampidega. Kõige raskem on, kui pean valuga võitlema,” lisas Eesti meister. Esimese poole distantsist läbis Fosti 1:09-ga, kuid pärast 19. kilomeetrit jäi ta üksi. “Viimasel kümnel kilomeetril sain ühe musta jooksja kätte, kuid pigem võitlesin iseendaga kui temaga. Peaasi, et lõpuni ikka jõudsin,” rääkis Fosti. Maratoniks ettevalmistus läks tal plaanipäraselt, katsetades palju erinevaid asju, sealhulgas alpituba ja teiperit. “Praegu on minu jaoks õpiperiood, arvan, et edukamad maratonid on mul veel ees,” lausus Jane Salumäe juhendamisel harjutav Fosti. Trenni teeb ta töö kõrvalt amatöörina eelkõige enesetunnet kuulates. Kui tööd on rohkem, jookseb ta vähem, kuid teeb seda ikkagi 10-12 korda nädalas.
Naistest võitis maratoni keenialanna Irene Chepkirui, kelle lõpuaeg 2.34.40 oli vaid sekundi võrra kehvem kui mullu. Teise koha sai etiooplanna Markos Marta Ayele 2:39.51-ga ja kolmanda koha venelanna Anastasia Kušnirenko 2:48.51-ga. Üldarvestuses neljandana lõpetas ja võitis Eesti meistritiitli isikliku rekordiga 2:50.14 Lily Luik (TÜASK). Täpselt kolme tunniga jooksis end hõbemedalile Olga Andrejeva (Stamina Arcotransport tiim). Pronksi pälvis Enn Selliku õpilane Grete Tõnne ajaga 3:05.18.
Maratoni tulemused
Maratoni Eesti meistrivõistluste tulemused
Poolmaratoni võitis Tiidrek Nurme treeningpartner Keenias Ibrahim Mukunga ajaga 1:05.42. Viis sekundit kaotas talle lätlane Valerijs Zolnerovics. Kolmanda koha sai Endel Pärna õpilane Kaur Kivistik (Tartu SS Kalev) 1:11.26-ga. Naistest näitas kiireimat minekut Jekaterina Patjuk (TÜASK) isikliku rekordiga 1:17.32. Teisena lõpetas valgevenelanna Volha Rezkaya 1:19.50-ga. Kolmandana jõudis finišisse Annika Rihma (Sportkeskus.ee) ajaga 1:24.19.
Poolmaratoni tulemused
Tiidrek Nurme möödumas Tallinnas poolmaratonil osalejatest. Foto: Mallor Malmre

10 kilomeetri distantsil, kus oli kõige rohkem osalejaid kokku, läks esikoht Keeniasse David Kogeile rajarekordiga 29.02. Tiidrek Nurme (TÜASK) pidi leppima seekord teise kohaga, kuigi aeg tuli temalgi alla 30 minuti ehk täpsemalt 29.58. Tulemus on Nurme maanteejooksu isiklik rekord.

“Teadsin, et keenialane on tugev, kuid siiski otsustasin alguses tema tempos püsida. Peale 1,5 km mõistsin, et pean omas tempos jätkama, muidu saan haamri,” tunnistas Nurme Jooksuportaalile. Nii kasvatas keenialane iga kilomeetriga saarlase ees edumaad. “Viimane distantsi osa oli üsna raske, sest rajal jäid jalgu poolmaratoni lõpetajad ning esines ka paar korralikku tõusu,” rääkis Nurme. Üks tõusudest kujutas endast ajutist jooksjatele mõeldud silda, mis lahendas Vanalinna liiklusprobleemid. Lisaks tuli sillal teiselt poolt järsust langusest alla joosta. “Kuna parim aeroobne vorm jääb kevadesse, siis võib joostud aja ja kohaga rahul olla,” hindas Nurme oma võistlust.

Septembri lõpus loodab Tiidrek Nurme kaasa lüüa ekideni (kuuest vahetusest koosnev teatejooks, mille jooksul läbitakse kokku maratonidistants – toim.) Eesti meistrivõistlustel. Oktoobris tahab ta osaleda Paide-Türi rahvajooksul. Edasi hakkab ta valmistuma detsembris toimuvaks krossijooksu Euroopa meistrivõistlusteks.

Täpselt minutiga kaotas Tallinnas 10 km jooksus Nurmele tema klubikaaslane Nikolai Vedehin. Naistest võitis 10 km jooksu üldarvestuses 7. koha saanud lätlanna Jelena Prokopcuka ajaga 33.18. Järgnes keenialanna Tabitha Wambui Gichia 33.50-ga ja leedulanna Remalda Kergyte 36.43-ga.