Margus Luhtoja jooksis Mispo talvemaratonil elu teise tulemuse

Margus Luhtoja Mispo talvemaratonil. Foto: Rene Kundla

Margus Luhtoja võitis eile Vändras mööda lumiseid tänavaid kulgenud 12. Mispo maratoni, edestades rahvusvahelises osavõtjatega mõõduvõtmises nii lätlasi, leedulasi, venelasi, sakslasi kui soomlasi.

Luhtoja läbis kuus 7 km pikkust ringi ajaga 2:43.42, mis on tema elu teine tulemus. Isiklikule rekordile 2:43.01 kaotas mees 41 sekundiga. Lätlane Valdis Nilovs kaotas talle üle 12 minuti, saades lõpuajaks 2:56.15. Siinkohal tasub märkida, et eelmisel päeval jooksis lätlane Mispos maratoni 3:13.33-ga. Kolmandaks platseerus leedulane Ernestas Vedeikis tulemusega 2:58.48. Luhtoja sõnul oli ta kuni eilseni kahevahel, kas startida Mispol või mitte kuna ei tahtnud jalga päris ära lõhkuda, sest Haanja100-l joostes sai tal tagareis kannatada. “Trennis rahulikumas tempos lubas joosta, mõnekilomeetrise tempotrenni lasi ka teha, kuid pärast trenne ja tööl tagumine reielihas kisub pisut,” kirjeldas Luhtoja seisu.

Stardist ei põrutanud Luhtoja talle omaselt mitte kohe minema, vaid hoidis end 4.-5. kohale, et vaadata, millisel distantsil osalejad eespool jooksevad, sest start nii maratonile, poolmaratonile, 14 km ja 7 km distantsile anti korraga. “Kuna ühtegi punast numbrit (maratoonarid kandsid seda värvi numbrit – toim.) silma ei hakanud, lasin lühema maa mehed ees minema ja valisin endale sobiva tempo 3.40-3.50 kilomeetrile. Parematel rajalõikudel jooksin kiiremini, kehvemad lõigud võtsin rahulikumalt, et kukkumist või jala väänamist vältida,” lausus Luhtoja.

Esimene väike ehmatus tabas teda pärast neljandat kilomeetrit tagasipöörel, kui avastas, et kaks-kolm jooksjat on lähedale jõudnud. “Enda arust jooksin korraliku tempoga. Mõtlesin, et saan lõunanaabrite käest ära. Üritasin tempot hoida, et eest ära joosta,” mainis Luhtoja. Teisel kui ka kolmandal ringil püsisid tal konkurendid ikkagi kannul. “Neljandal ringil tekkis rohkem hingamisruumi, aga viiendal hakkasid sääred valusaks minema. Kuuendale ringile minnes mõtlesin, et sikutan end viimseni, nii palju kui tuleb. Ega ma ei lootnud küll sellist aega joosta,” jäi Luhtoja oma Mispos tehtud tulemusega rahule. Mees tahab järgmisena Vana-Aasta heategevusmaratoni asemel 31. detsembril ette võtta ultrajooksu Viimase Öö Unistus. Ta pidas edaspidi täiesti reaalseks maratonis 2:40 alistamist, kui ainult jalg vastu peab.

Naistest võitis eilse Mispo talvemaratoni Klarika Kuusk (Treeningpartner) ajaga 3:15.14. Tema jaoks oli tegemist tänavu joostud kaheksanda maratoniga. Kolme tunni piiri alistamisele jõudis Kuusk sel aastal kõige lähemale Valencias, kus jooksis 3:04. Kolme tunni piiri tahab ta ette võtta järgmisel aastal. “Maht on mul olemas, aga kiirust oleks juurde vaja. Kui alla kolme tunni saan, olen rahul. Vanus mängib ka oma rolli, olümpiale ma enam nagunii ei jõua,” rääkis Kuusk pärast Mispo maratoni finišit. Ta on Urmas Randma käe all harjutanud kolm aastat. “Kahetsen, et nii hilja alustasin, oleks võinud seda varem teha, aga parem siiski hilja kui mitte kunagi,” tõdes Kuusk. Ta tahab, et jõuab alla kolme tunnini meeldiva pingutusega, mitte niiöelda veri ninast välja joostes.

Teise koha sai eile Vändras Piret Tikva 3:45.51-ga ja kolmanda koha venelanna Tatjana Sviridova 3:49.36-ga. Päev varem võitis venelanna Mispo maratoni ajaga 3:40.59.