Margus Luhtoja võitis ekstreemse Haapsalu maratoni lühikestes pükstes

Margus Luhtoja. Foto: Külli Leola
Erinevalt tänasest Haapsalu maratonist sai Margus Luhtoja mullu napimas riietuses joosta. Foto: Külli Leola

Spordiklubi Haanja Rattamaratonid MTÜ korraldamisel täna toimunud 4. Haapsalu maratonil kaitses mullust võitu edukalt Margus Luhtoja, kes läbis vaatamate keerulistele ilmaoludele distantsi lühikestes pükstes ajaga 2:52.59.

Esimese poole jooksis Luhtoja koos Tõnis Kaasikuga. “Pärast 22. kilomeetrit ütles ta mulle head teed ja finišis näeme. Ju ta tundis, et tempo on liiast, kuigi ma täna ilma arvestades kiiresti ei jooksnud. Tõnis käis eelmisel nädalal kanuuga Võhandu maratonil. Ilmselt andis see veel tunda,” sõnas Luhtoaja ajakirja Jooksja Jooksuportaalile. Tänu konkurendi mahajäämisele võttis ta edasi rahulikumalt. Tänaseid ilmastikuolusid nimetas mees hulluks.

“Tuul oli meeletu. Nii kui vastu keeras, tundus nagu vastu seina jookseks, eriti mere ääres, kus hakkas ka rahet sadama. Isegi käed külmetasid, kuigi kandsin kindaid. Minu jaoks on tegemist kõige ekstreemsema maratoniga üldse, mida olen kunagi jooksnud,” kirjeldas Luhtoja raskeid olusid.

Mees tegi starti minnes vea, sest jooksis lühikeste pükstega. Finišisse jõudes märkas ta külmast punaseks tõmbunud jalgu, ka käed ja varbad külmetasid. “Hea, et ikka kindad kätte tõmbasin. Mõtlesin küll enne starti, kas ikka tasub kinnastes joosta,” mainis Luhtoja.

“Kui soojemalt riidesse pannata kannataks joosta küll,” vastas Luhtoja küsimusele, kas ta teist korda võtaks sellise ilmaga maratoni ette. “Ka jalad täiega lirtsusid. Mis ei tapa, teeb tugevaks,” märkis maratoonar. Tema järel Tõnis Kaasik siiski teisena finišisse ei jõudnud. Kaasikust möödus Andrus Sults, kes sai lõpuajaks 3:15.07. Kaasik kolmas ajaga 3:16.44.

Kangeimaks naiseks nendes ilmaoludes osutus Kattri Reinula ajaga 3:35.40. Naistest tuli teiseks Ly Märss 3:50.28-ga ja kolmandaks Tiina Tartes 3:52.33-ga.

Haapsalus joosti ka poolmaratoni, mille võitis Andres Hellerma ajaga 1:23.04. Ligi kolme minutiga jäi temast maha ajaga 1:26.01 lõpetanud Agu Lehemaa. Kolmanda koha saavutas Andero Sopp 1:26.49-ga. Naistest võitis poolmaratoni Heitti Sammalpärg ajaga 1:41.05. Järgnesid Marika Roopärg 1:50.24-ga ja Anni Kingsepp 1:52.00-ga.

Samas toimus ka 10 km pikkune maanteejooks, mille võitis Tanel Levkoi ajaga 37.53. Teisena lõpetas vanameister Urmas Põldre 40.13-ga ja kolmandana Enar Mustonen 42.08-ga. Naistest võitis sama pika distantsi ligi seitsme minutilise eduga Merlyn Lükk ajaga 42.52. Teine Grete Lehemaa 49.50-ga ja kolmas Jekaterina Pihlak 50.37-ga.