Mari Boikov tegi Mispo maratonide kokkuvõttes meestele ära

Ultrajooksja kogemus kulus Mari Boikovile nädalavahetusel marjaks ära. Foto: Mallor Malmre

 

Ultrajooksja taustaga Mari Boikov sai möödunud nädalavahetusel Pärnumaal Vändras hakkama omamoodi hullu teoga. Osaledes 4.-6. detsembrini Mispo talvemaratonidel, jooksis ta kõigil kolmel päeval maratoni distantsi ja tegi kokkuvõttes isegi meestele ära.

Boikov läbis esimesel päeval maratoni ajaga 2:58.57, edestades üldarvestuses teisena lõpetanud parimat meest Jüri Sihti ligi 14 minutiga. Sihi lõpuaeg 3:12.52. “Poolmaraton tuli pisut üle 1:28. Joogipunktis sain kätte esimese mehe – lätlase Valdis Nilovsi. Tema jookseb ikka nii, et kas kõik või mitte midagi. Kui 2.48 ei tule, siis tuleb juba 3.15. Vahepealset varianti ei ole. Kui sain aru, et Nilovs järgi ei tule, lasin tempot natuke alla. Üritasin hoida just sellist sammu, et oleks mõnus. Joosta hoogsalt, lõdva lihasega ning vältida seda, et läheks kangutamiseks. Lihast lõhkuda polnud mõtet. Kaks päeva seisis veel ees,” rääkis Boikov.
Teisel päeval Mari Boikovil enam nii hästi ei läinud, sest väsimus nõudis oma osa, kuid vaatamata sellele suutis ta välja joosta naistest teise koha ja üldarvestuses 7. koha ajaga 3:09.20.  Naistest võitis teisel päeval maratoni venelanna Anastasiia Zakharova 3:00.34-ga ja meestest 49-aastane vanameister Urmas Põldre 2:53.45-ga. Boikovi järel sai naistest kolmanda koha Klarika Kuusk ajaga 3:18.12.
“Soojendust tehes tundsin lihastes, et midagi nagu oleks tehtud. Hullu polnud ja starti läksin sama plaaniga – joosta hoogsalt, aga ilma kangutamata. Viimasel 10 kilomeetril tekkis taas jõudu tempot hoida. Viimasel kilomeetril tabas mind kerge nõrkusetunne. Varem olen seda tajunud ultral ja pärast võistlust, kui pole piisavalt joonud või õigel ajal esimest taastavat snäkki võtnud. Organismil oli ilmselt eelmisest päevast võlg ja ühel hetkel said energiavarud otsa,” tõdes Boikov.
Kolmandal päeval rauges Boikovi tempo veelgi, ent ultrajooksja kogemust maksma pannes osutus ta parimaks naiseks ja finišeeris üldarvestuses taas 7. kohal ajaga 3:21.57. Meestest võitis maratoni venelane Aleksander Guljaev 3:00.08-ga.

“Esimesel ringil (7 km pikk ring) oli enesetunne uskumatult hea, ringiaeg tuli 31 minutit. Teisel ringil läks natuke kahtlasemaks, kolmanda keskel, umbes 16 kilomeetril hakkas organism selle tempo vastu streikima. Ma ei tahtnud enam joosta. Jäin naistest teiseks ning tekkis hirm, et ma kustun täielikult,” meenutas Boikov. Poolel maal võttis ta ühe Honeypoweri ja väikese banaanitüki, mis aitasid. 23-24 kilomeetril leidis Boikov sobiva rütmi ning energiatase tõusis. 26 kilomeetril sai ta vahepeal esimeseks tõusnud Olga Kazantsevast uuesti mööda ning vahe kasvas kiiresti. “Tempot enam tõsta ei suutnud, organism oli ilmselt niipalju kurnatud, et pulss keeldus tõusmast.Lihased seevastu toimisid veatult, ei mingit valu või häirivat kangust,” täheldas Boikov. Vihma tõttu muutus üle muru kulgev rajaosa sood meenutavaks, lisaks puhus tugev tuul. Teisena lõpetanud venelanna Olga Kazantseva sai ajaks 3:39.50 ja kolmandana lõpetanud Irina Lizitskina 3:46.32.

5. Mispo maratoni tulemused

6. Mispo maratoni tulemused

7. Mispo maratoni tulemused

JOOKSUPORTAAL