Marika Roopärg – kiireim eestlanna „Valgete Ööde“ maratonil

Vasakult: David Arutyunyan, Marika Roopärg ja moskvalane Valentin Vatrashkin. Foto: erakogu

9. juulil Venemaa Põhja pealinnas Peterburis peetud traditsioonilisel imeilusal rahvusvahelisel XXVIII „Valgete Ööde“ maratonil osales jooksjaid üle kogu maailma. Esindatud oli 70 riiki, nende seas ka Eesti jooksjad. Tartlane David Arutyunyan osales „Valgete Ööde“ maratonil juba viiendat korda ja vahendab ajakirja Jooksja Jooksuportaalile oma muljeid sellelt ürituselt.

“Iga aasta sõidan hea meelega Venemaale Peterburi tänavaid suvel joostes imetlema. Atmosfäär on olnud alati väga rõõmupärane. Seda enam, et antud kergejõustikuvõistlust peeti paar päeva enne minu sünnipäeva. Võistluse korraldajad saades teada, et mul on sünnipäev tulekul, tegid mulle lahke kingituse. Mind registreeriti jooksule tasuta.

8. juulil võtsin oma stardipaketti, rinnanumbri ja T-särgi EXPO-l välja. Kohal olid paljud minu head jooksusõbrad ja erinevad võistluste korraldajad oma spordiüritust tutvustavate telkidega, sealhulgas ka jooksukorraldajad Eestist. 9. juulil kell 8 hommikul kõlas Peterburi südalinnas Dvortsovaya väljakul stardipauk. Jooksjad said valida kahe distantsi – maratoni ja 10 km vahel. Stardinumbri taga oleva kiibi alusel fikseeriti stardi- ehk netoaeg väravate läbimise momendil.

Rada viis meid Peterburi südalinna tänavatele, kus sai linna suurepärast arhitektuuri nautida. Võistluse ajal olid tänavad transpordiliiklemiseks suletud. Igal pool kiirabi, politsei, kohtunikud ja fotograafid väljas. Iga viie kilomeetri tagant asus toitlustuspunkt, kus sai juua vett, colat ja energiajooki ning süüa banaane, rosinaid jms. Finiš asus samuti Dvortsovaya väljakul, kus paiknes 9. juulil spordilinnak. Igat lõpetaja sai mälestuseks suure medali.

“Valgete Ööde” maraton on ühtlasi Venemaa „Rahvusjooksmise“ liikumise sündmus. Sel aastal kandis maraton loosungit: „Pole aeg magada! Ärka üles ja jookse!“ Rada on sertifitseeritud IAAF-i poolt ja sobib isikliku rekordi püstitamiseks.Maratoni võitis teist aastat järjest Yury Chechun Togliattist ajaga 2:19.45. Mullu oli tema võidutulemuseks 2:20.28. Naistest osutus kiireimaks kaks aastat järjest esikoha võitnud Nadezhda Leshinskaya samuti Togliattist ajaga 2:36.48. Möödunud aastal võitis ta ajaga 2:39:57.”

Eesti meestest näitas parimat tulemust Vladimir Rõžov Mehikoormast ajaga 3:28.38. Eesti naistest lõpetas parimana Marika Roopärg Tallinnast ajaga 3:58.06, mis andis talle üldarvestuses 1564. koha ja N50 vanuseklassis 11. koha. Roopärgil täitus Venamaal oma elu 104. täispikk maraton.  David Arutyunyan lõpetas oma 62. maratoni alla nelja tunni ehk ajaga 3:58.23. Sellega sai ta 1544. koha (M23-39 vanuseklassis 835. koht.  David Arutyunyan läbis 14. korda maratoni alla nelja tunni. Siinkohal on märkimisväärt ka pisike numeroloogia mäng. “See oli minu 62. maraton. kaks päeva hiljem tähistasin ma Venemaal oma sünnipäeva, kus sain 32-aastaseks. Kokku lõpetas maratoni distantsi 2999 jooksjat ja 10 km distantsi 4890 jooksjat.