Marko Albert ja Kirill Kotšegarov stardivad Hawaii Ironmanil

Marko Albert ja Kirill Kotšegarov.
Marko Albert ja Kirill Kotšegarov.

Eeloleval laupäeval leiab aset triatlonimaailma tippsündmus – Hawaii Ironman, kus stardivad ka eestlased Marko Albert ja Kirill Kotšegarov. Legendaarse võistluse näol on ühtlasi tegemist 3,8 km ujumisest, 180 km rattasõidust ja 42 km jooksumaratonist koosneva täispika triatlonidistantsi maailmameistrivõistlusega.

Mõlemad eestlased on tänavu teinud hea hooaja. 38-aastane Albert oli kevadisel Uus-Meremaa Ironmanil neljas ning Ironmani EM-il Frankfurtis seitsmes, lisaks võitis ta Ironman 70.3 võistluse Kanadas. Seitse aastat noorema Kotšegarovi hooaega kaunistasid poodiumikoht Suurbritannia Ironmanilt ning maagilise kaheksa tunni alistamine maikuus, Texases.

Nii Albert kui Kotšegarov on suutnud ettevalmistusperioodil püsida tervetena ning loodavad laupäevaseks tippsündmuseks olla hooaja parimas vormis. Kirill Kotšegarovi sõnul viis ta ettevalmistuse läbi järgi proovitud kohas, Los Alamoses, New Mexico osariigis, kus elas ja treenis ligi 2300 meetri kõrgusel merepinnast. “Plaanitud töö sai tehtud ja tervis pidas vastu,” ütles Kotšegarov. Marko Albert on lähenenud selle aasta Hawaii Ironmanile samamoodi nagu eelmisel aastal. Kuumaga kohanemise ettevalmistus toimus Tucsonis Arizonas, millele järgnes Prescotti mägedes viimane lihv.

Esimest korda oli Marko Albert Hawaiis stardis kuus aastat, Kirill Kotšegarov seitse aastat tagasi. Mis on Hawaii Ironmanil ja üldse pikamaatriatloni profitasemel selle ajaga muutunud? “Ala on pidevas muutumises. Võidu nimel läheb starti ikka 4-6 sportlast ja ülejäänud mõtlevad pigem esikümne kohtadele. Just tagapool on konkurents läinud tihedamaks ja vahed sportlaste vahel väiksemaks. Samuti on kahanemas vahe esikoha ka kümnenda koha vahel,” tõi Albert välja.

“Kindlasti on konkurents läinud tihedamaks. Seitse aastat tagasi startis rohkem PRO mehi. Nüüd on Hawaiile saamine muutunud eriti keeruliseks ja ei paista, et muutuks kergemaks tulevikus. Ei saa endale lubada ühtegi nõrgemat ala, kui tahad võidelda kõrgete kohtade eest. Praegu on mul kahjuks ujumise seis üpris kehva, mis teeb minu jaoks võistluse keerulisemaks,” tõdes Kotšegarov.

Marko Albert peab Hawaii Ironmani suursoosikuteks Jan Frodenot (võitnud Hawaii Ironmani viimasel kahel aastal – toim), Ben Hoffmani ja Lionel Sandersit. “Jan on suurepärane sportlane, kes suudab ennast alati viia tippvormi täpselt õigeks ajaks. Ben sellepärast, et ma olen jälginud tema treeninguid selleaastasel ettevalmistusel ja need on olnud eepilised. Tundub, et ta on need ka ära seedinud ja võitluseks valmis. Lionel sellepärast, et ta on võtnud endale eesmärgiks alistada Jan. Tema võime teha treeninguid võimsusel, millest mina ainult unistada võin, on lihtsalt imetlemist väärt. Lõplik tulemus selgub ikka alles võistlusrajal,” arvas Albert.

Kirill Kotšegarovi sõnul ei leidnud ta stardinimekirjast ühtegi võõrast nime. “Tase on meeletu ja võidusoosikuid rohkesti. Minu soosik on Jan Frodeno. Ta teab, mida on vaja teha, et see võistlus võita ja on seda teinud juba kaks korda järjest. Hetkel ei näe põhjust, miks ei peaks see juhtuma ka kolmandat korda,” pakkus Kotšegarov. Ta ise soovib, et laupäeval oleks tore, kui liiga palju naiste profiklassi kuuluvaid võistlejaid mööda ei ujuks. “Mul tuleb teha oma võistlust ja jälgida numbreid ning enesetunnet. Sellest plaanist kinni pidades oleksin rahul, kui suudaksin eelmise aasta tulemust mõne koha võrra parandada,” leidis Kotšegarov.

Marko Albert nimetas Kirill Kotšegarovit nooreks ja arenevaks sportlaseks, kes muutub iga aastaga küpsemaks ja tugevamaks. “Viienda kohaga Texase Ironmanil (Kotšegarov alistas seal esimese eestlasena 8 tunni piiri – toim) tõestas ta endale ja kõikidele teistele, et suudab kõrge konkurentsiga võistlustel hea koha eest võidelda. Tänu „Team Timex“ taustajõududele on ta saanud oma meelisala rattasõitu veelgi tugevamaks muuta ning jooksus on ta ka sammu edasi astunud. Ma usun, et Kirill on valmis oma eelmise aasta kohta Hawaiil tublisti parandama,” hindas Albert Kotšegarovi võimeid.

Kirill Kotšegarovi sõnul on Marko Albert kindlasti teinud kõik, et olla laupäeval parimas seisus. “Kellegi füüsilist vormi ma ennustada ei oska,” märkis Kotšegarov.