Mo Farah vormistas 10 000 m jooksu maailmameistritiitli lõpusirgel

Mo Farah pani oma paremuse maksma lõpusirgel. Foto: Zimbio

Somaalia päritolu Suurbritannia jooksja Mohamed Farah võitis täna hilisõhtul Londonis kergejõustiku maailmameistrivõistlustel meeste 10 000 m distantsi maailma tänavuse hooaja tippmargiga 26.49,51, näidates teda jälitanud keenialastele ja ugandalasele koha kätte alles lõpusirgel.

Stardijoonele asus 24 meest, kuid mitte ühtegi Euroopas sündinut. Ameeriklane Galen Rupp oli eelnimekirjas küll üles antud, kuid hiljem teda siiski stardis polnud. Hiljem selgus ka põhjus, mees jäi USA meistrivõistlustel tänavu viiendaks ega ole suutnud alla 28 minuti tänavu joosta. Farah, kelle varasem parim tulemus 10 000 m distantsilt 27.01,13 pärines Pekingist, hoidis tänases finaalis nagu talle kombeks grupi keskele.

Jooks algas noorte ugandalaste ja keenialaste vedamisel, kes kordamööda tempot tegid. Esimesed 1000 m läbiti 2.39-ga, 2000 m vaheajaks tuli 5.25, 3000 m 8.09, 4000 m 10.53. Vahetult enne 4 kilomeetri täitumist, kutsus Mo Farah kätega appi publikut kaasa elama ja liikus jooksjaterivis korraks ettepoole, ent taandus seejärel uuesti tahapoole.

Pärast 5000 m läbimist (13.33) otsustas Farah liidergrupi peasse liikuda. 6000 m kaeti ajaga 16.17. Kuus ringi enne lõppu hakkas 14-meheline liidergrupp kinni püüdma ringiga mahajääjaid. 8000 m vaheajaks fikseeriti 21.40, liidergrupis jätkas veel 9 meest. Viimast kilomeetrit (9000 m 24.20) alustati etioopialase Abadi Hadisi vedamisel, kuid siis läks üsna pea ette Mo Farah.

Viimasele ringile jooksis Farah küll liidrina, ent mitte üksi, sest tema kannul püsisid tihedalt kaks keenialast – Paul Kipngetich Tanui ja Bedan Karoki Muchiri ning ugandalane Joshua Kiprui Cheptegei. Kolm konkurenti jooksid Farahi sabas lõpusirge alguseni. Viimasel 100 meetril näitas Farah oma ülevõimu lõpuspurdis, võites kindlalt maailmameistritiitli. Viimase kilomeetri jooksis ta 2.29-ga. Hõbemedalile tuli ugandalane Cheptegei isikliku rekordiga 26.49,64. Pronksi võttis keenialane Tanui 26.50,60-ga.