Jooksmine

Mukungal olid varujalatsid kaasas

2 minutit lugemist
brahim Mukunga Wachira võitis esimest korda Tartu Jooksumaratoni 2015. aastal. Foto: Mallor Malmre
brahim Mukunga Wachira võitis esimest korda Tartu Jooksumaratoni 2015. aastal. Foto: Mallor Malmre

Ibrahim Mukunga Wachira võitis esimest korda Tartu Jooksumaratoni 2015. aastal. Foto: Mallor Malmre

35. Tartu Jooksumaratoni sokkides võitnud Ibrahim Mukunga Wachiral olid kaasas ka treeningjalatsid, kuid ta otsustas vaatamata sellele joosta sokkides.

Mukunga kott sattus enne starti transpordibussi, kust mees finišis selle kätte sai. “Tundub, et ta elas ikkagi selle üle,” ütles Mukunga treeningukaaslane Tiidrek Nurme ajakirja Jooksja Jooksuportaalile, viidates sõbra jalgadele. Raplas eeloleval pühapäeval Eesti Linnajooksude sarja avaetapil – Rapla Selveri Suurjooksul Mukunga ei stardi, sest otsustas Riia Maratonil joosta poolmaratoni distantsil. Küll aga lubas Raplas joosta Tiidrek Nurme.

Nurme sõnul olid Mukungal Tartu Jooksumaratonile minnes kaasas ka treeningjalatsid, millega oleks saanud joosta. “Tõenäoliselt pidas ta targemaks joosta sokkides kui raskete treeningjalatsitega,” arvas Nurme. Ta pidas Mukunga juhtumit väga ebatavaliseks Eesti ajaloos, sest mees jooksis sokkides rajarekordi.

“Sokkides joosta kiirelt terve distants 23 kilomeetrit ja sellest 2 asfaldil. Ükski eestlane ei oleks seda suutnud,” ütles Nurme. Kuigi Mukungal ei olnud ka stardinumbrit, tulid korraldajad vastu ja lubasid tal ilma numbrita startida.

Tartu Jooksumaratoni žürii kiirkoosolek koosseisus võistluse direktor Indrek Kelk, peakohtunik Andres Nirk ja peasekretär Aet Nurk otsustas, et tulenevalt objektiivsetest asjaoludest on võimalik Mukunga aeg fikseerida ja tema korrektset distantsi läbimist kontrollida.

Mukunga kasuks otsuse tegemisel said määravaks järgmised asjaolud:

Võistleja teavitas korraldajat probleemist enne võistluse starti;
Võistleja probleemi tekkimisse võis olla kaasatud korraldajapoolne abipersonal;
Hoolimata elektroonilise ajavõtukiibi puudumisest oli võimalik võistleja tuvastada ja fikseerida tema vaheajad ning lõpuaeg manuaalselt;
Võistleja distantsi korrektset ja määrustepärast läbimist oli võimalik kontrollida, sest kogu distantsi vältel saatis teda abikohtuniku rollis pilootrattur.

Neid asjaolusid kaaludes leidis žürii, et võistleja poolselt olid kõik sportlikud printsiibid täidetud ja ainult formaalsuse pärast tema diskvalifitseerimine oleks antud asjaoludel olnud põhjendamatu.

Kindlasti tekitas see otsus palju küsimusi stiilis „oleks keegi teine Mukunga asemel olnud, siis poleks sellist erandit tehtud“. Kui samalaadne asi oleks juhtunud mõne eestlasest eliitjooksjaga, kes oleks olnud kindlalt esikuuiku konkurentsis, siis oleks žürii langetanud samaväärse otsuse.

Nõrgema tasemega jooksja puhul aga oleks sarnase juhtumi korral tekkinud probleem, sest aeglasema jooksja liikumist ei ole võimalik massi sees ilma ettevalmistuseta jälgida ja fikseerida nii, nagu kindla liidri puhul.

Tartu Jooksumaratonil teise koha saanud Roman Fosti tõstatas Facebookis üles, et ta ei saa aru, kui Mukunga on siia toodud Tiidrek Nurme poolt, siis peaks viimane ka hoolt kandma või leidma isiku, kes Mukunga eest hoolt kannaks enne starti.

Tiidrek Nurme vastas selle peale, et tegemist on täiskasvunud inimesega. “Eestis on ta aastaid käinud, rahvajooksude kultuuri ja võistluspaiku tunneb. Tal on Eestis lisaks minule palju sõpru ja abimehi. Stardis olnud sportlased võinuks samuti nõu ja jõuga aidata,” leidis Nurme. Ta pakkus välja, et Mukunga sokid võiks raamidesse panna ja vähemalt ühe eksemplari Tartu Jooksumaratoni korraldajatele kinkida.